na známe pútnické miesto - Mariánsku horu, aby sa tam zúčastnil na tri dni trvajúcej odpustovej slávnosti. Od obnovenia tradície v roku 1986 odchádza spolu s ďalšími veriacimi z mesta pravidelne raz do roka. Inak tomu nebolo ani včera ráno, v rámci 19. ročníka "Pešej púte Košice - Levoča", ktorú zorganizovala Farnosť sv. Gorazda a spoločníkov s Farnosťou Božieho Milosrdenstva.
Asi dvadsaťčlenná skupinka študentov, ale i skôr narodených Košičanov vyrazila na dvojdňovú pešiu túru po raňajšej bohoslužbe, ktorá sa začala o 6.00 hod. v Dóme sv. Alžbety, po ceste sa k nim postupne pripájali ďalší pútnici.
"Tak ako kždý rok ideme na Mariánsku horu s cieľom pozdraviť našu nebeskú matku a bude to o to lepšie, že si tam pripomenieme aj desiate výročie návštevy Svätého Otca Jána Pavla II. v Košiciach a iných slovenských mestách," pochvaľoval si jeden z účastníkov podujatia Štefan Šipoš. "Dnes i v sobotu by sme mali prejsť okolo 40 kilometrov, budeme šliapať celkovo asi 19 hodín. Na týchto pútiach je zaujímavé aj to, že pokračujeme v tradíciách našich starých rodičov, ktorí takto kedysi putovali bežne. Ide vlastne o akýsi návrat v čase."
Pútnici išli po trase Kavečany, Hlboký vrch, Bujanov, Margecany, Krompachy. Tam prespali a dnes po rannej bohoslužbe pokračovali o 8.00 hod. ďalej.
Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, kde korene mariánskeho kultu siahajú až do 13. storočia. V roku 1247 tu bola na Olivetskej (Mariánskej) hore postavená prvá kaplnka, pravdepodobne ako prejav vďaky za záchranu mnohých životov počas vpádu Turkov. Mariánska hora sa postupne stala počtom návštevníkov najväčším pútnickým miestom na Slovensku. Doteraz najviac ľudí bolo na Mariánskej hore 3. júla 1995, keď tam prišiel už zosnulý pápež Ján Pavol II. Vítalo ho viac ako 650 000 pútnikov z celého Slovenska i zo zahraničia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári