touto témou, už od začiatku júna.
"Nedá sa však povedať, že by rozhovory na tému známok a prospechu prevyšovali ostatné témy v približne šesťdesiatke detských telefonátov, ktoré máme za deň. V porovnaní s inými rokmi však takto zamerané rozhovory rastú," hovorí vedúca Linky PhDr. Dana Lovašová.
Na začiatku júna sa deti v telefonátoch zväčša zaujímali, ako si na poslednú chvíľu zlepšiť známku, ako zvládnuť nápor učenia či koncoročné písomky, ako doma povedať, že výsledky nevyšli podľa očakávania. Pred klasifikačnou konferenciou, kedy už bolo viac menej rozhodnuté, ako bude vysvedčenie vyzerať, sa pomaly začali ozývať obavy z reakcií rodičov. Takéto telefonáty potom narastali až do dňa, kedy sa rozdávali vysvedčenia.
"Radili sme deťom, aby sa so zlými známkami dopredu rodičom priznali, aby ich pripravili na to, čo bude. V takých prípadoch nie sú reakcie až také afektívne. Tie deti, ktoré známky zatajili, žiadali o radu, ako sa vyhnúť rodičovskému kriku, výčitkám a trestu," pokračuje psychologička.
Ak ste ako rodič sám zostali zaskočený školským ortieľom svojej ratolesti, snažte sa udržať svoje city na uzde a nevybuchnúť. Radšej si s dieťaťom sadnite, v pokoji rozoberte situáciu a snažte sa nájsť odpoveď na otázku, ako by sa to dalo zlepšiť. Rozhodne nenechávajte svoje dieťa s problémom samé a v neposlednom rade sa zamyslite, či ste sám niekde neurobili chybu.
"Každý rodič, ktorý žije v spoločnej domácnosti so svojím dieťaťom, by mal mať približný reálny obraz o jeho prospechu v škole, o jeho možnostiach a schopnostiach. Ak ste prekvapený z verdiktu na vysvedčení, zrejme vám niečo dôležité ušlo. A nezabúdajte svoje dieťa zakaždým aj pochváliť za snahu. Tresty a domáce väzenia nie sú východiskom. Prázdniny majú slúžiť na oddych a regeneráciu, ktorá je rovnako dôležitá. Na doučovanie či prípravu na reparát môžu deti využiť aj neskoršie týždne letných prázdnin. Je povinnosťou rodiča pomôcť svojmu dieťaťu s učením. A nezabudnite svoju ratolesť zakaždým za snahu aj pochváliť," upozorňuje psychologička.
Na Linku detskej dôvery, ktorá funguje pri Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach, sa obracajú žiaci základných škôl prevažne vo veku od 11 do 14 rokov. Druhú skupinu tvoria adolescenti.
"Obavy stredoškolákov sú už reálnejšie. Tí už špekulujú nad tým, že nepôjdu s vysvedčením domov, vyhrážajú sa útekmi od rodičov. Tieto rozhovory sú už vážnejšie, hoci rovnako vážne berieme každý jeden detský telefonát," pokračuje Dana Lovašová.
V súvislosti so zlými známkami na vysvedčeniach rok čo rok rezonuje i téma detských samovrážd. Objavili sa i takéto vyhrážky?
"Veľmi málo. Detské samovraždy nie sú až tak úzko viazané s obdobiami vysvedčení, ako to zvykne byť prezentované na verejnosti. Je to skôr mýtus, len sa o nich teraz viac hovorí. Na Linke sa najčastejšie stretávami s obavami z rodičovského trestu. Typickou situáciou je, keď nám dieťa zavolá o šiestej večer, že ešte neprišlo s vysvedčením domov a nevie, čo má robiť. V takom prípade radíme, nech si nájde nejakú posilu, kamaráta či starých rodičov, ktorí mu pomôžu zvládnuť nápor rodičovských emócií," dokončí psychologička.
Linka detskej dôvery bude fungovať i počas letných prázdnin denne od 15.00 do 21.00 hod. Ak potrebujete radu, nájdete ju na čísle 0800 11 78 78.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári