* Umiestnenie slovenských posádok na Rally Košice 2005 bolo pohladením po duši
Maďari nás trochu podcenili, prehru budú ťažšie rozdychávať
Motoristickí priaznivci si pred niekoľkými dňami prišli na svoje, keď sa v metropole východu uskutočnil už 31. Rally Košice, ktorá bola za posledné roky jednou z najväčších súťaží na Slovensku. Veľké množstvo posádok aj divákov v jeden deň trocha paralizovalo dopravu, keď sa presúvali na rýchlostné skúšky na Aničku i Jahodnú.
Každý fanúšik, aj ten, ktorý po prvý raz okúsil automobilové súťaže, potvrdí, že každá rely má neopakovateľnú atmosféru. Voňajúcu benzínom, rýchlymi autami, šampanským i pretekármi, ku ktorým neodmysliteľne patria krásne dievčatá. Počas prvého júnového víkendu sme tak mohli sledovať zápolenia jazdcov z piatich krajín, pričom najväčšie zastúpenie mali naši južní susedia. Už tradične táto rely patrí k jednému z dominujúcich športových podujatí spätých s mestom Košice.
História Košickej rely sa začala v našom meste písať v roku 1971. Na prvej súťaži sa predstavilo 28 posádok. S pribúdajúcimi ročníkmi a meniacimi sa predpismi pre tento motoristický šport sa menil aj charakter súťaže. Na 12. ročníku sa po prvý raz predstavila na štarte elita československého automobilového športu. Po prvý raz v histórii mohli priaznivci aplaudovať pretekárom takých tímov, akými bola mladoboleslavská Škodovka, Agroteam Slušovice, Chemopetrol Litvínov... A zároveň obdivovali pestrú paletu silných vozov Škoda 130 RS či Renault 5 turbo.
Po úspešných rokoch nasledovalo päťročné vákuum, po ktorom pripravili organizátori jubilejný 20. ročník. Po jazdeckej stránke nebol silne obsadený, no postupne sa v metropole východu predstavili pretekári zvučných mien. Košickým organizátorom sa už vtedy podarilo spoločne s maďarskými podarilo pripraviť v Košiciach spoločné preteky a po sedemročnej prestávke sa táto tradícia opäť stala skutočnosťou. Aj preto bolo na 31. Rally Košice tak početné štartovné pole.
"Tento krásny šport je na Slovensku svojim spôsobom ohrozený," povedal nám riaditeľ pretekov Peter Szczeczina. "Nemáme veľa súťažných posádok a príprava takého to podujatia si vyžaduje nemalé finančné náklady. Tie sa veľmi nezmenia, ak sa na štart postaví 40 či 140 posádok. Treba povedať, že v Maďarsku je rely športom číslo jedna nielen čo sa týka jazdeckého poľa, ale aj diváckou účasťou. Títo jazdci sú zvyknutí na svoje trate, domáce podmienky a chýba im väčšia konfrontácia." Aj preto sa v tomto roku opäť uskutočnil v rámci Rally Košice aj jeden diel maďarského šampionátu.
Košická rely predčila doterajšie naše domáce súťaže a ponúkla divákom na trati pekný športový zážitok. "Domnievam sa, že športová úroveň bola veľmi dobrá, takú sme ešte nemali," zhodnotil 31. Rally Košice jej riaditeľ. "Som rád, že na 3. mieste skončila v konkurencii maďarských posádok slovensko-česká posádka (J. Béreš jr.- P. Starý pozn. aut.). Je to obrovský úspech, a to ma veľmi teší. Iste sa vyskytli chyby, ale pri takom počte štartujúcich i divákov je to náročné zvládnuť. Druhý deň bol z tohto pohľadu lepší."
Dá sa takéto množstvo ľudí zvládnuť aby mohla súťaž prebiehať bez rušivých momentov? "Menší problém bol v piatok popoludní v meste, čo sa týka dopravnej situácie. Priemerné rýchlosti na spojovacie úseky sme volili čo najnižšie, no i napriek tomu to bolo hektické. Druhá etapa z toho pohľadu bola už dobrá."
Počas súťaže museli organizátori riešiť viaceré problémy s divákmi, dokonca na trati horelo...
"Mali sme menšie incidenty a horelo aj jedno auto," priznal P. Szczeczina. "Ďalšie bolo na streche a vytiekol olej. Povedal by som, že na rely je to relatívne bežné. Samozrejme to prinieslo svoje následky a po určitom odjazdenom počte áut som musel rýchlostné skúšky zrušiť. Prvoradá je bezpečnosť, preto nie je žiaden dôvod ísť do rizík."
Riaditeľ pretekov bol prekvapený, že z maďarskej špičky veľa jazdcov preteky nedokončilo. "Zrejme sa potvrdilo to, čo predpovedala maďarská rely komisia, že na zmenu trati najviac doplatí špička. Pri slabšom aute sa dá niečo korigovať, ale pri absolútnych rýchlostiach nie je čas na korekciu. Vychádzali z toho, že kto vyhrá v Košiciach, tak auto ovláda veľmi dobre. Domnievam sa, že Túriho víťazstvo sa dalo predpokladať, je to starší skúsený jazdec a to aj dokázal."
Dvojica slovenských pretekárov sa dokázala zaradiť medzi weércečka. To potešilo aj P. Szczeczinu. "Ich umiestnenie je pre mňa pohladením po duši. Deväť mesiacov sme s maďarskými organizátormi spolupracovali a bolo trocha cítiť, že našu jazdeckú ekipu podceňujú. Nakoniec sa to nepotvrdilo, lebo našim pretekárom sa darilo dobre, nielen dvojici Cserhalmi - Béreš. V Púchove zdolali českú ´enkovú´ špičku a v Košiciach zase niektoré maďarské weércečka. Predpokladám, že niektorí to budú ťažšie rozdychávať, že ich naša dvojica porazila."
Jaroslav GLOVIČKO
* Jastrab v Čechách - 14 tisíc priestupkov
Česi jazdia príliš rýchlo
Takmer 14 000 priestupkov zistili českí policajti pri medzinárodnej dopravnobezpečnostnej akcii Jastrab. Tak isto ako pri akciách typu Krištof sa najviac pristihnutých vodičov previnilo príliš rýchlou jazdou a vyše 200 vodičov malo v krvi alkohol. Kontroly v stredoeurópskych krajinách zorganizovala slovenská polícia. Okrem ČR a Slovenska sa do nich minulý týždeň zapojili tiež Rakúsko, Poľsko, Maďarsko a Slovinsko.
Českí policajti pri štvordňovej akcii odhalili 13 856 priestupkov, z ktorých viac než 8500 spočívalo v nedodržaní povinnej rýchlosti a v 1352 prípadoch neboli použité bezpečnostné pásy, uviedol Pavel Hanák z Policajného prezídia ČR. Priestupky sa líšili aj v jednotlivých krajoch, najviac priestupkov sa dopustili vodiči v Stredočeskom a Juhomoravskom kraji, povolenú rýchlosť nedodržovali vodiči severočeskí, povinné pásy si nezapli najčastejšie vodiči zo stredných Čiech.
Alkohol pred jazdou zaznamenali predovšetkým u severočeských a juhomoravských užívateľov automobilov.
"Išlo o akciu európskeho rozmeru a preto česká polícia sledovala aj podiel cudzincov zo zúčastnených krajín na počte priestupkov. Cudzinci sa ich dopustili v 693 prípadoch, z toho 514 prekročilo maximálnu povolenú rýchlosť a osem malo v krvi alkohol," dodal P. Hanák.
TASR
* Reflexné vesty povinné od januára 2006
Zviditeľnuje o 100 m skôr
Prvé zmätočné informácie, že na Slovensku treba od 1. marca používať reflexné vesty, šírili najmä spoločnosti, ktoré ich predávajú a distribuujú. Podľa novely zákona o cestnej premávke však bude používanie reflexnej vesty skutočne povinné od 1. januára 2006. Reflexnú vestu bude musieť vodič použiť, ak bude pre technickú poruchu alebo v dôsledku dopravnej nehody s autom núdzovo stáť a zdržiavať sa na vozovke mimo obce.
Vesta musí spĺňať medzinárodnú normu EN 471, ktorá presne definuje materiál, veľkosť, zloženie reflexných pásov a strih (vesta má byť totiž zboku uzatvorená). O farbe vesty norma nehovorí, podstatné sú reflexné pásy, ktoré zaručujú viditeľnosť v noci.
Zatiaľ sú reflexné vesty pri vystúpení z auta pre poruchu povinné v Španielsku, Portugalsku, Taliansku a v Rakúsku. Na rozdiel od predpisov v niektorých iných krajinách, v Rakúsku je povinnosť mať vždy vo vozidle aspoň jednu reflexnú vestu. Vesta môže byť žltá, červená alebo oranžová, s bielymi reflexnými pásmi, ktoré spĺňajú normu EN 471. Za nedodržanie povinnosti môžete v Rakúsku dostať pokutu od 36 do 2180 eur.
V Českej republike sú vesty predpísané už od januára 2003, ale iba pre firmy, ktoré sa venujú doprave.
Prínos reflexnej vesty pre bezpečnosť vodiča je neodškriepiteľný. Ak má človek stojaci v tme na sebe reflexnú vestu, zbadá ho vodič prichádzajúceho auta o sto metrov skôr.
SME
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári