sa na ňu stačíme pripraviť a urobiť zrážkam v tokoch dostatočný priestor na to, aby voda nezobrala všetko, čo jej bude stáť v ceste. Neupravené a nezregulované malé potoky, zanesené štrkom, bahnom či nejakým odpadom, zavše narobia viac neplechy ako veľké rieky. Aj sebamenšia prekážka dokáže zabrániť prietoku a potom si voda hľadá cestu mimo koryta. Zaplavené pivnice, záhrady, dvory, odplavená úroda, to sú dôsledky, ktoré nikto nerád znáša. Boj so živlom väčšinou človek prehráva a je rád, keď si zachráni holý život. Škody na majetku sú vždy značné a trápia najmä tých, ktorí vode musia čeliť.
Nepripravení na pohromu doplácajú. Aj keď teraz slnko svieti a mračná z oblohy sa až tak na nás v týchto dňoch nehnevajú, myslieť treba s predstihom. Aj Myslavčania vedia o vode svoje. Najmä tí, ktorých pozemky susedia s potokom. Kým ho nezregulovali aspoň pri obytných domoch, aj pri malej búrke boli ich obyvatelia vždy na nohách a vedeli, že bude zle.
Reguláciu Myslavského potoka správca toku z veľkej časti urobil, ale definitívne ešte nie je dokončená. Zatiaľ je len prísľub, že toho roku to bude. Odvtedy, čo sa koryto prispôsobilo tomu, aby pojalo väčšie množstvo vody a zabránilo sa jej vylievaniu, už uplynulo niekoľko rokov. "Dnes je situácia taká, že nánosy bahna a štrku v uličke pri moste už dosiahli metrovú výšku a je otázkou času, kedy sa to vypomstí. Prietok vody sa spomalil a sama si vytvára cestičky a nánosy zostávajú v tomto mieste. Keď sa potok nevyčistí, stať sa môže všeličo. Problémy začíname pociťovať aj s rigolom, ktorý zberá vodu z Myslavskej ulice. Zlieva sa tam z kopca Vyšné Chmeľníky a preteká rúrou cez súkromný pozemok do potoka. Je už tiež do polovice zanesená. Keď výdatne zaprší, hrozí, že cez ňu nepretečie nič, a čo bude nasledovať, si ani nechcem predstavovať," uviedol starosta Michal Müller.
Vedúci investičného oddelenia odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Ing. František Lopatník nám opäť potvrdil to, čo nedávno. V tomto roku by sa mala regulácia Myslavského potoka dokončiť. "Chceme to urobiť, sme pripravení, aj počasie je priaznivé. Problém je len vo financiách. Zatiaľ nám 6 miliónov korún nebolo poukázaných, takže čakáme."
Správcom Myslavského potoka je územný závod Povodie Hornádu a Bodvy Košice. "Je to stále živá stavba, ktorá nebola dokončená a dodávateľ nám ju neodovzdal. O probléme s nánosmi vieme, boli sme už zmonitorovať situáciu. Tok prídeme vyčistiť. Nestačíme, mechanizmy máme blokované v oblasti Sabinova, kde boli povodne a ešte vždy odstraňujeme dôsledky. Ešte vždy sú tam vyhlásené druhé a tretie stupne povodňovej aktivity. So starostom sme sa dohodli, že potom prídeme aj do Myslavy. Potok by sa vyliať nemal, koryto je dosť hlboké. Väčší problém je so zaústením prítoku medzi domami," povedal nám technicko-prevádzkový námestník Ing. Ján Čabala. Presný dátum, kedy sa do čistenia pustia, nevie. Závisí to od toho, ako dlho sa zdržia v Sabinovskom okrese.
Zatiaľ potok nevyčíňa, ale je najvyšší čas hrubú vrstvu naplavenín odstrániť. Do septembra, ako je prísľub, je ešte príliš dlhý čas. Búrky nepočkajú. Voda si cestu vždy nájde, keď jej začne byť koryto pritesné. Potom je zvyčajne neskoro na protipovodňové opatrenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári