ich impozantnú hrivu hľadali zbytočne. Prvýkrát ich totiž odborne ostrihal školený strihač.
"Doteraz ešte u nás strihané neboli. K nám prišli minulého roku zo Zoo v Ústí nad Labem a tam už svoju strihačskú premiéru mali za sebou, keďže už majú štyri roky. Lamy sa majú strihať každé dva roky, takže momentálne máme na čas pokoj. Keď nastane opäť termín strihania, znova si privoláme odborníkov," informoval nás pred "holičským" zákrokom riaditeľ zoo Karol Seman. A potom sa už išlo priamo na vec. Alebo na chlp? Pri celom akte asistovali piati chlapi. Štyria lamu držali a strihač Pavol Čárny ju strihal. I preňho to bola premiéra.
"Doteraz som strihal ovce, ale v podstate je to podobné," dodal. Keďže "dámy" sú parádnice, aj lamia slečna ku skrášlovaciemu aktu pristupovala pokojnejšie. Bola pokojná a s dôverou sa zverila do rúk strihačovi. Horšie to už znášal jej partner. Chlapi mali čo robiť, aby ho udržali. Nakoniec sa akt strihania vydaril.
Obe strihania trvali asi 25 minút a dozerali na ne aj pracovníci zoo v Ústí nad Labem, ktorí práve kvôli strihaniu dorazili do Košíc. Skonštatovali, že všetko prebehlo v poriadku a lamy sú ostrihané, ako sa patrí.
"Je to i pre ne pohodlnejšie. V týchto teplách sa im bude ľahšie žiť a nová srsť im čoskoro narastie. Taktiež sa im nebude do hrivy zamotávať rôzna nečistota, takže je to výhodné aj z hygienických dôvodov," dodali chlapi.
Celkovo z jednej lamy ostrihali 12 kíl vlny, čiže spolu je to 24 kíl.
"Momentálne sme vlnu odložili do skladu a porozmýšľame, čo s ňou spravíme. Ak sa nájde záujemca, tak mu ju predáme alebo venujeme," uviedol K. Seman.
A aký účet u "holiča" zaplatia za novú frizúru košické lamy?
"Toto skutočne zatiaľ neviem. Počkáme si na faktúru, ale priznám sa, že to ma najmenej trápi. Jednoducho tie lamy bolo už potrebné ostrihať, tak sme to urobili," dodal riaditeľ zoo.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári