v gréckych viniciach. Sprostredkovateľ ju po vybavení formalít a vybratí poplatku ubezpečil, že Janu s ďalšími asi 20 ľuďmi bude na mieste očakávať budúci zamestnávateľ. Po príchode do Grécka však zažili šok. Slovákov nikto nečakal o žiadnej práci nikto nič nevedel. Jana nemala peniaze ani na spiatočný lístok, domov sa dostala až s pomocou zastupiteľského úradu.
Polícia upozornila nedávno na inzerát, ponúkajúci sprostredkovanie práce v Aqua Club Thermal v Malage, v južnom Španielsku. V inzeráte bol prísľub zárobku 2200 EUR, záujemca mal zaplatiť poplatok za sprostredkovanie vo výške 190 EUR. Podľa Marty Bujňákovej z tlačového oddelenia Prezídia Policajného zboru SR, španielske veľvyslanectvo informovalo, že by mohlo ísť o podvod a preto polícia odporučila, aby na inzerát ľudia nereagovali.
"Aj v tomto roku sa objavilo v novinách, ale aj na internete niekoľko inzerátov, ktorých cieľom bolo podvodným spôsobom vylákať od serióznych záujemcov o prácu nemalé finančné čiastky," informovala nás M. Bujňáková. "Polícia sleduje a preveruje takéto informácie, pričom úzko spolupracuje s veľvyslanectvami a políciami dotknutých krajín-Česka, Španielska, Nemecka, Rakúska, Grécka, lebo v súvislosti so vstupom SR do EÚ sa do tejto trestnej činnosti zapájajú nielen Slováci, ale aj osoby žijúce v zahraničí."
Občanov polícia vyzýva, aby boli pri reagovaní na ponuky práce v zahraničí mimoriadne opatrní a nedali sa nachytať podvodníkmi. Zároveň Prezídium PZ upozorňuje, že pri ceste do cudziny, najmä na základe inzerátu, by si mal každý dôkladne preveriť ponuku i budúceho zamestnávateľa. Zistiť, či vôbec jestvuje, pýtať si kontakty na osoby, ktoré poskytnú o firme korektné informácie. Podozrivé sú najmä kontakty cez mobilné telefóny a veľmi dôležité je aj to, že peniaze nikdy netreba platiť sprostredkovateľovi skôr, ako si splnil povinnosť. Čiže, kým záujemca o prácu nemá v rukách zmluvu o dohodnutej práci u konkrétneho zamestnávateľa.
Ak dôjde k podvodu a občan ostane v cudzine bez finančných prostriedkov a v hmotnej núdzi, návrat domov mu umožní zastupiteľský úrad. Poškodený by sa však mal obrátiť aj na políciu krajiny, kde sa nachádza. Aby svojou výpoveďou pomohol podvodníkov odhaliť a zabrániť im tak v páchaní ďalšej trestnej činnosti.
"Ak niekto uvedie iného človeka do omylu a spôsobí mu tým značnú škodu, alebo inú ujmu, ako je to aj v takýchto prípadoch, dopustí sa trestného činu podvodu," povedala nám zástupkyňa hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Oľga Lukáčová. "Závisí to od výšky spôsobenej škody a podľa paragrafu 250 Trestného zákona sa potresce odňatím slobody až na dva roky, zákazom činnosti, peňažným trestom, alebo prepadnutím veci."
Informácie o pracovných miestach v európskom hospodárskom priestore, ako aj o korektných sprostredkovateľských agentúrach záujemcom o prácu v zahraničí poskytnú na príslušných úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári