múzeá a galérie. Na leto si totiž pripravili zaujímavý program. Okrem vždy otvorených stálych expozícií sprístupnia aj niekoľko nových výstav, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.
Vo Východoslovenskom múzeu (VSM) si ešte do konca leta môžete pozrieť výstavu k 50. výročiu Spartakiády. V najbližších dňoch sprístupnia tvorbu barokového sochára Franza Xavera Messerschmidta. Jeho busty - charakterové hlavy - privezú do Košíc zo Slovenskej národnej galérie z Bratislavy. "Bude tu vystavených 12 búst, z ktorých každá predstavuje inú charakterovú črtu," povedal riaditeľ VSM, Róbert Pollák. Tieto busty sú zaujímavé aj tým, že hoci vznikli v období baroka, vyzerajú značne súčasne.
Počas leta sa vo VSM môžete tešiť aj na výstavu, ktorá je výsledkom prírodovedného bádania v Bodvianskej pahorkatine a v Katovej bašte sprístupnia Triumfálny sprievod cisára Maximiliána I. Tento sprievod bude predstavený dvoj a trojrozmernými exponátmi. Chýbať tam nebudú napr. grafiky a rytiny takého velikána ako je Dürrer. Výstava bude doplnená o dobové reálie.
Jednou z najväčších lahôdok by mala byť pripravovaná prezentácia, ktorú koncom leta do VSM privezú zo Slovenského národného múzea a je pripravená v spolupráci s divadelným ústavom, Telo, vášeň a hlas. V Bratislave zožala mimoriadne ohlasy.
V Slovenskom technickom múzeu chystajú počas leta dve novinky. V polovici júla sprístupnia zaujímavú prezentáciu maďarskej autorky Katalin Kolozsváry Mnohofarebnosť a harmónia a v auguste si na svoje prídu obdivovatelia exprimátora a exprezidenta Rudolfa Schustera. Ten predstaví výber zo svojej fotografickej dokumentárnej tvorby.
Vo Východoslovenskej galérii (VSG) si v rámci dlhodobej výstavy môžete pozrieť tvorbu viac ako tridsiatich slovenských grafikov staršej a strednej generácie 20. storočia v rozpätí od Ľudovíta Fullu až po Dušana Kállaya, Jozefa Haščáka a Marcela Dúbravca. Od 8. júla sa na Alžbetinej 22 stane stálou expozíciou Július Jakoby - výber z tvorby. Jakoby patrí medzi najvýznamnejších slovenských maliarov druhej polovice 20. storočia. "Dielo umelca, ktoré vyrastalo v prostredí košickej avantgardy 20. rokov 20. storočia neodmysliteľne spoluvytvára tradíciu moderného košického maliarstva uplynulého storočia," povedala Mária Kostičová z VSG.
"V záverečnej etape je aj príprava výstavy nedávno zosnulého Ernesta Zmetáka, ktorého ku Košiciam pútal blízky vzťah ako k ich umeniu, tak priateľské vzťahy k mnohým tunajším obyvateľom." Výstava by mala byť otvorená od 21. 7. 2005.
Pred pár dňami v múzeu Vojtecha Löfflera sprístupnili výstavu Ágnes Deli a Péter Türk, ktorú múzeum zorganizovalo v spolupráci s galériou v Obude. Tá bude verejnosti prítomná do konca leta. V polovici septembra sa tu zas predstavia rumunskí výtvarníci. "V komorných priestoroch sa do 10. júla prezentuje Viktor Belányi a od 15. júla tu bude výstava Nikolaja Peťkoviča. Výtvarníka, ktorý sa narodil v Užhorode, pôsobil aj v Košiciach, Bratislave a Prahe a v súčasnosti žije v Nemecku," dodal Jozef Gazdag, riaditeľ Múzea Vojtecha Löfflera.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári