raňajších pochôdzkach. Preto sa rozhodol, že urobí rázne opatrenia a začne s nešvárom bojovať netradičnou formou. Vypísaním finančných a vecných odmien.
"S hrôzou som zistil, že nespratníci, ktorí s obľubou zvykli striekať na múry budov v MČ rôzne aj hanlivé nápisy, začali opäť po kratšej prestávke vyčíňať," posťažoval sa nám rozhorčený starosta. "Pri kontrolách som objavil množstvo doslova nehoráznych grafitov nielen na stenách obchodov či škôl, ale dokonca aj na budove miestneho úradu. Veľmi ma to rozčúlilo, preto som dnes vypísal odmeny pre tých, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomôžu usvedčiť a dolapiť sprejerov."
Výčiny sprejerov znamenajú značný odliv peňazí na opätovné premaľovanie poškodených stien. Iba na obnovu náterov v pešej zóne na Budapeštianskej ulici musia z miestnej kasy zakaždým odčerpať okolo stotisíc korún.
Starosta Betuš odmietol prezradiť výšku finančných odmien pre tých, ktorí pomôžu usvedčiť sprejerov, ale zaručil im úplnú anonymitu. Zákon však neumožňuje dávať peniaze maloletým, preto títo, na rozdiel od plnoletých dostanú v opodstatnenom prípade odmeny vecné.
Starosta upozornil aj na skutočnosť, že kým donedávna boli sprejeri trestne takmer nepostihnuteľní, od 1. júla sa to zmení. Do platnosti totiž vstupuje Zákon Národnej rady SR č. 227 z 10. mája 2005, dopĺňajúci zákon č. 140/1961 Zb. Trestný zákon v znení neskorších predpisov. V odseku 2 tohto zákona sa píše: Kto poškodí cudziu vec tým, že ju pomaľuje, postrieka či popíše farbou, lebo inou látkou, potresce sa odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári