Spomínaný muž skončil za mrežami hlavne vďaka košickým a prešovským policajtom. Ide o významný záťah slovenskej polície, pretože zadržaný je v Taliansku považovaný za jedného z najkrutejších vrahov neapolského klanu mafie!
K zadržaniu tejto "veľkej ryby" došlo ešte vo februári tohto roku v Poprade. Tomu predchádzala oficiálna žiadosť talianskeho Interpolu na zadržanie občana Talianska, Uga De Luciu. Ako dôvod uviedli, že zatykač na národnej úrovni bol vyhlásený preto, lebo hľadaný je obvinený z účasti v ozbrojenej zločineckej skupine typu mafia, spolupáchateľstva na úmyselných vraždách, spolupáchateľstva na pokračujúcej držbe a prechovávaní strelných zbraní určených na spáchanie vopred naplánovanej úmyselnej vraždy a spolupáchateľstva na podpaľačstve. V čase zadržania na Slovensku bol Ugo obvinený zo štyroch vrážd! V súčasnej dobe mu už bolo rozšírené obvinie na zatiaľ sedem vrážd, ktoré spáchal v období októbra až decembra 2004! Ide o skutky súvisiacich s vojnou medzi dvomi mafiánskymi gangmi v Neapole, v ktorej len od 28. októbra 2000 do konca roka zavraždili 40 ľudí!
Vlnu nevôle obyvateľstva Talianska voči mafii vyvolala najviac vražda iba 22-ročnej Gelsominy Verde. Mladú ženu 21. novembra o 22.40 uniesli, neskôr mučili, zabili a následne spálili. Podľa zistení talianskych vyšetrovateľov, zomrela preto, že bola v kontakte s členom nepriateľského klanu. Priamym vykonávateľom jej brutálnej vraždy bol podľa obvinenia práve Ugo. Keď sa o tomto hroznom skutku dostali informácie na verejnosť, taliansky minister vnútra poslal do akcie proti neapolskej Camorre (vetva mafie) 3-tisíc policajtov. Počas akcie 7. decembra minulého roku zatkli desiatky mafiánov, no Ugo ušiel a ukrýval sa neznámom mieste. Utajenie jeho pobytu však dlho nevydržalo, lebo talianski policajti získali informácie, že by sa mal zdržiavať na Slovensku.
Prostredníctvom Interpolu v Bratislave tieto informácie preverovali policajti z Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach. Ugo sa na verejnosti veľmi neukazoval a na Slovensku sa pohyboval s falošným talianskym občianskym preukazom, vystaveným na meno jeho bratranca. Operatívcom sa ho podarilo vystopovať z Košíc až do popradského penziónu. Pri zatýkaní 23. februára 2005 kukláči a košickí PMJ-čkári využili moment prekvapenia a Uga a jeho štyroch kumpánov zadržali bez toho, aby sa Taliani zmohli na akýkoľvek odpor.
Pracovníci talianskeho a slovenského Interpolu komunikovali medzi sebou anglicky. Zistenie, že v práve na Úrade justičnej a kriminálnej polície KR PZ v Košiciach pracuje vyšetrovateľ, ktorý plynulo rozpráva po taliansky, ich nepochybne potešilo.
"Moja úloha v tomto prípade nebola dôležitá, spočívala hlavne v sprostredkovaní informačného toku," hovorí skromne npor. Marcel Pavúk. Jeho skromnosť však v tomto prípade asi nie je na mieste, lebo pracovník slovenského Interpolu ešte jeden deň dozeral na jeho komunikáciu s talianskymi policajtmi a potom ju nechal plne na košického vyšetrovateľa.
"Come Ti chiami?" znela prvá otázka smerujúca k holohlavému mužovi hneď na mieste zadržania. Plynulá taliančina vtedy Ugovi zrejme vyrazila dych a zároveň pochopil, že "padla klec". Na otázku, ako sa volá, povedal, že vidí, že nemá zmysel zapierať a uviedol svoje pravé meno. Okrem toho ho prezradil jeho vonkajší popis, ktorí taliansky policajti zaslali. Ugo je totiž výrazne potetovaný. Tieto znaky na tele sa vo všetkom zhodovali s popisom uvedeným pátraní.
Ostatní zadržaní mali čistý register trestov, nehľadali ich talianski ani slovenskí policajti, preto ich iba z administratívnych dôvodov prevzala cudzinecká polícia. Išlo o obchodníkov, ktorí na Slovensku predávali "značkový" tovar. Talianska Camorra sa zaoberá aj falšovaním svetových značiek a distribúciou ich produktov. Išlo o hodinky, oblečenie a podobne. Časť zisku z predaja odvádzali hlavám mafiánskych rodín.
Zadržaného Taliana dali na základe medzinárodného zatykača do vydávacej väzby. Neskôr súd rozhodol o jeho vydaní a Interpol zabezpečil jeho prepravu. Eskorta väzenskej a justičnej stráže ho v piatok previezla do Ríma, kde si prevzala talianska polícia.
"Spolupráca s talianskymi policajtmi bola veľmi dobrá, hlavne talianska strana si veľmi pochvaľovala aktivitu všetkých policajtom, ktorí sa podieľali na zadržaní hľadanej osoby," konštatuje M. Pavúk. Od počiatku preverovania pobytu Uga, jeho zadržania až po jeho vydanie sa tomu venovalo približne 40 policajtov, prevažne z Košíc.
Vo februári tohto roku informácie o zadržaní tohto dôležité mafiána na Slovensku zanikli kvôli prípravám summitu Bush - Putin informácie o zadržaní tohto dôležité mafiána zanikli. No všetky významné talianske médiá venovali tejto správe titulné strany hneď na druhý deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári