čiže na rok a pol dopredu. Sebe v ročnej výške minimálne 14 700 (niektorým až 20 580) Sk hrubého a zástupcovi starostu 60 900. Miestny úrad im ich vyplatí na konci roka alebo v januári 2006.
Odmeňovací poriadok mestskej časti (MČ) totiž zastupiteľstvo novelizovalo s účinnosťou od 1. júla tak, že poslancom automaticky, bez potreby ďalšieho schvaľovania patrí mimoriadna odmena za každý kalendárny polrok vo výške 35 percent zo súčtu ich riadnych mesačných odmien. Tie majú poslanci minimálne 3 500 (niektorí až 4900) korún brutto a zástupca starostu na polovičný úväzok, ktorý je tiež poslancom, 14 500.
Miestne zastupiteľstvo tak vlastne vopred odsúhlasilo mimoriadne odmeny aj budúcim južanským poslancom v nasledujúcich volebných obdobiach. Korzár nemá informácie o tom, že by aj v nejakej inej košickej MČ boli mimoriadne poslanecké odmeny takto vopred garantované.
Doteraz hlasovali poslanci na Juhu o svojich mimoriadnych odmenách stále jednorazovo a spätne za konkrétne obdobie, spravidla v decembri za uplynulý rok.
Vlani si však odklepli až 70-percentné ročné mimoriadne odmeny (poslanci aspoň 29 400, niektorí až 41 160, zástupca 121 800). Po škandále a v obave z nižších tohtoročných príjmov MČ uvažovala, že žiadne mimoriadne poslanecké odmeny už v roku 2005 nebudú, a tak na ne v rozpočte ani nevyčlenila peniaze.
Takže spolu okolo 600-tisíc na extra odmeny poslancov (vlani to bolo dvakrát toľko) teraz úrad musí hľadať. Vlani minul Juh na celkové poslanecké odmeny vyše 3 miliónov, tento rok to malo byť 1,9 milióna, zrejme to však nakoniec bude 2,5 milióna.
Návrh novelizácie odmeňovacieho poriadku predložil miestnej rade poslanec Jaroslav Kaifer (Smer, na snímke na titulnej strane úplne vpravo) po dohode s predsedami poslaneckých klubov zastupiteľstva. Motív vysvetlil: "Chceme zamedziť, aby na konci roka opäť niekto vystúpil a navrhol 70-percentné mimoriadne odmeny."
Na náš protiargument, že ide o garanciu mimoriadnych odmien, ktoré by podľa situácie vôbec nemuseli byť, a v júni predsa nemôžu vedieť, či budú aj v druhom polroku a už vlastne vždy pracovať mimoriadne, reagoval: "Dá sa to aj tak chápať. Nič však nebráni, aby to bolo neskôr zrušené a nakoniec nič nebolo vyplatené."
Kaiferov návrh podporili na nedávnom rokovaní rady všetci jej členovia. Včera v zastupiteľstve zaň hlasovali takmer všetci, až na zopár poslancov, ktorí sa zdržali, vrátane Michala Lumtzera (SDKÚ). "Táto vec nie je dostatočne prediskutovaná a možno existujú optimálnejšie riešenia," povedal nám Lumtzer, ktorý je členom rady a predtým na jej rokovaní návrh podporil, preto Kaifer označil Lumtzerovo včerajšie vystúpenie v zastupiteľstve proti návrhu za divadlo.
Ľubomír Demský (ANO) schválenie návrhu komentoval: "Bol taký návrh a prešiel." Milan Kyjovský (Smer) považuje nový stav odmeňovania poslancov za normálny. Návrh podporil aj Tibor Matoušek (DS): "Prišiel tento návrh, tak som hlasoval za."
Zástupca starostu Peter Horbaj (SDKÚ) sa hlasovania zdržal: "Poslanci majú pravdepodobne pocit, že odvádzajú prácu navyše. Môžem potvrdiť, že robia dobrú robotu, za čo ich treba pochváliť."
Zdržal sa aj František Ujlaki (SMK): "Oproti starému systému je to však zníženie celkových odmien. Pred polrokom sme netvrdili, že mimoriadne odmeny nebudú, tvrdili sme len, že celkové odmeny budú nižšie a že sa bude šetriť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári