riešenie nie je vôbec jednoduchou záležitosťou. Doterajšie pokusy o zmenu situácie sa skončili tam, kde sa aj začali. Zbytočne vyhodené peniaze, majetok mesta sa devastuje, všade je špina a neporiadok, ľudí v hmotnej núdzi pribúda a do Košíc sa sťahujú aj z iných miest a okolitých osád. Kritikou na magistrát, že s tým nič nerobí, nikto nešetrí. Nie je to však celkom tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Poslanci prijali na zastupiteľstve opatrenia na elimináciu negatív sociálneho bývania a do života sa už začínajú uvádzať konkrétne kroky na zlepšenie životnej situácie týchto sociálne odkázaných občanov.
Bytový podnik mesta Košice dostal od mesta príkaznú zmluvu na rekonštrukciu prvej lokality na Herlianskej ulici, kde vznikne riadená rómska osada. "Ľudí z prvého bloku vysťahujeme do uvoľnených bytov na Lunik IX v týchto dňoch a pustíme sa do komplexnej opravy domu. Najskôr však musíme vyčistiť nielen byty od hromady odpadu, ale aj okolie, všetko vydezinfikovať, a keďže sa tam darí aj hlodavcom, nutná je aj deratizácia. Až potom sa začne so stavebnými úpravami," uviedla Božena Stanková, ekonomická námestníčka BPMK poverená vedením podniku.
Prerábať sa bude od pivnice až po strechu. V podkroví sa vytvorí bývanie pre sociálnych pracovníkov, ktorí budú s touto komunitou 24 hodín denne. Okrem novej sedlovej strechy sa budú vymieňať okná, urobia sa nové rozvody, omietky a podlahy. Obidva bloky budú mať samostatnú kotolňu na biomasu, kde sa bude spaľovať odpad. Z tohto zdroja sa budú vykurovať byty a ohrievať voda. Vyčistiť je nutné aj žumpu, ktorá je zahádzaná smetím. Do nej sa namontuje čistiareň. Voda sa bude využívať na splachovanie WC.
Chránené bývanie znamená, že okrem sociálnych pracovníkov bude na poriadok dohliadať aj strážna služba, ktorá zamedzí prílevu cudzích ľudí a ich usídleniu v osade. Pohyb každej cudzej osoby bude sledovaný. Bývať tam budú len rodiny s platnou nájomnou zmluvou. Súčasťou projektu je aj likvidácia starých prístreškov na palivo a na ich mieste sa vytvorí ihrisko pre deti.
"Do vynovených blokov sa vrátia pôvodní obyvatelia. Rekonštrukciou sa kapacita bývania nezvýši, prílev nových rodín nehrozí. Oprava jedného bloku stojí sedem miliónov korún. Financovaná bude z eurofondov, ktoré pokryjú 80 percent nákladov. Pätnásť percent uhradí Štátny fond rozvoja bývania a päť bude znášať mesto, ktoré má na tento účel v rozpočte vyčlenené prostriedky. Využívať sa bude inštitút osobitného príjemcu. Situácia v úhrade platieb za bývanie by sa mala zlepšiť," dodala B. Stanková.
Rekonštrukcia domu by nemala trvať dlhšie ako dva mesiace a do konca roka by mal byť hotový aj druhý blok a lokalita Herlianska pripravená na vytvorenie chránenej osady. Do zreparovaných bytov chce BPMK presťahovať rodiny z tých, ktoré sa budú opravovať. Po dokončení sa vrátia pôvodní obyvatelia. Týmto trendom sa budú uberať aj ďalšie lokality, ktoré prejdú na tento režim. Neprispôsobivým pravdepodobne mesto postaví nízkoštandardné domčeky bez elektriny a vody. Riešenie je, ale ako sa osvedčí, ukáže čas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári