Európskej komisii (EK). Tá ešte koncom minulého roka prijala rozhodnutie, ktorým sa pôvodne pridelené kvóty oxidu uhličitého pre Slovensko na roky 2005 až 2007 znižujú oproti pôvodnému Národnému alokačnému plánu SR o 14 percent ročne, čo znamená o 5 miliónov ton CO2. Ministerstvo životného prostredia pri rokovaniach s EK súhlasilo s takýmto poklesom emisií, pričom následne muselo objem kvót rozdeliť medzi slovenské firmy. Maximálny "emisný" strop pre U. S. Steel tak po tomto rozhodnutí klesol o osem percent. Americkí majitelia železiarní podali preto na jar žalobu Európskemu súdnemu dvoru na vládu, ako aj na EK. V žalobe U. S. Steel požaduje anulovať toto rozhodnutie a v zmysle memoranda so slovenskou vládou, ktoré podpísali pri svojom vstupe do bývalých VSŽ v roku 2000, budú od vlády žiadať kompenzáciu vzniknutých škôd, ak im SR ako zmluvný partner nedokáže garantovať záväzky vyplývajúce z tohto memoranda. Nižšia kvóta sa negatívne môže odraziť vo výške produkcie, pričom v takom prípade vedenie spoločnosti nevylučuje ani možnosť úbytku pracovných miest..
"Otázka emisií CO2 je stále otvorenou záležitosťou, ktorá je ale pre nás veľmi dôležitá. Zatiaľ nemáme podrobnejšie informácie, ako riešenie sporu postupuje. Ak by sa uplatnili znížené kvóty, museli by sme následne aj my upraviť náš objem výroby. To by bolo pre nás veľkým ohrozením, takže sledujeme svoje záujmy a budeme ich ochraňovať. Zatiaľ pokračujeme v oboch žalobách, ktoré boli podané," tvrdí prezident košického U. S. Steelu David H. Lohr (na snímke s premiérom M. Dzurindom).
Šéfovia U. S. Steelu zatiaľ nedokážu presne odhadnúť možné finančné straty firmy kvôli zníženým kvótam emisií CO2. Ešte predchádzajúci prezident U. S. Steel Christopher Navetta označil postup pri alokácii kvóty zo strany EÚ i slovenskej vlády za nie príliš férový. Premiér M. Dzurinda (SDKÚ) to nekomentoval, no zároveň si plne uvedomuje situáciu, ktorá v tejto súvislosti nastala. O spornej záležitosti minulý týždeň hovoril s prezidentom U. S. Steelu Davidom Lohrom, ako aj jeho americkým šéfom Johnom Surmom. Ako zdôraznil, má záujem na tom, aby Slovensko získalo od EK zvýšenie emisných limitov na produkciu CO2.
"Naše záujmy vo vláde a záujmy U. S. Steelu sú naše spoločné záujmy a to je východisko, o ktoré sa môžeme opierať. Neskrývam, že predtým sme v tejto veci mali dva alebo tri rušné debaty na rokovaní vlády. Ak sa budú dať ešte získať dodatočné kvóty, povedzme, na strane Európskej komisie, budem mať záujem na tom, aby sme ich získali. Ak to nebude možné, máme ešte druhú možnosť pohybovať sa v rámci národných kvót. Preto budem nabádať kompetentných ministrov životného prostredia a hospodárstva, aby sme sa tam pohybovali tak, aby sme podporili perspektívnych a kvalitných zamestnávateľov, ktorí vytvárajú pracovné miesta," skonštatoval premiér Dzurinda a dodal, že ak by sa aj napriek tomu situácia nezlepšila, podobne ako pred piatimi rokmi v otázke akvizície bývalých VSŽ U. S. Steelom, aj tentoraz osobne vstúpi do "emisných" rokovaní, či už na národnej alebo medzinárodnej úrovni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári