vytvorenie podmienok pre ochranu východnej štátnej hranice. S redaktorom Košického Korzára sa zhováral o tom, ako sám vnímal dianie v Košiciach po vražde Jozefa Estóka a o personálnych zmenách v polície krátko po nej.
"Tá vec bola nepríjemná najmä tým, že zahynul nevinný človek. Netajím sa tým, že také veci ma vedia vnútorne nasrdiť. V tej chvíli mi išlo hlavne o to, aby boli páchatelia chytení. To sa začalo črtať hneď začiatkom nasledujúceho týždňa. V stredu bol pohreb nebohého Romana Straku, ja som sa na to pozeral v televízii. Na druhý deň mal byť pohreb Estóka. Už v stredu som o tom dosť rozmýšľal, že keď pochovávajú človeka, ktorého médiá označujú za mafiána, že sa tam zhromaždia rôzne pochybné živly. Povedal som si - skúsme už povedať dosť! Za posledných desať až dvanásť rokov bol pohreb taký ich deň. Cítili sa byť nedotknuteľní a polícia sa im mohla len prizerať. Tieto živly sa pretŕčali pred médiami a predpokladám, že sa potom zabávali, keď sa videli v televízii, alebo keď o sebe čítali v novinách. Tak som si povedal, že už by sme im to mohli nejako zamedziť. Mimochodom, tak to býva aj v iných krajinách, ku ktorým sa obraciame ako ku vzorom. Mne sa nezdá, že demokracia by mala tolerovať takéto niečo. Analyzovali sme zákony a aj Zákon o Policajnom zbore a vyšlo nám, ktoré paragrafy by sme mohli použiť a nevpustiť tam úplne hocikoho. Jasné, že tam bolo treba pustiť najbližšiu rodinu a príbuzných, ale neznamená to, že tam máme pustiť hocikoho. Jednoducho, keď sa tam zhromažďujú takí ľudia, môžeme skonštatovať, že ide o určité riziko. O životy, zdravie, majetok občanov a ohrozenie verejného poriadku. Tak som povedal krajskému riaditeľovi, že si neželám takúto demonštráciu moci podsvetia a že použijeme tieto paragrafy Zákona o PZ. To sa aj stalo a bolo to vlastne prvýkrát.
Vo štvrtok doobeda som bol v Tatrách, kde zasadal vládny výbor pre obnovu Tatier a bol som stále v spojení s vtedajším krajským riaditeľom, pánom Jakabovičom. Musím povedať, že to zvládli dobre. Druhá strana na to nebola pripravená a asi nechcela veriť vlastným očiam, že ju tam policajti nechceli pustiť. Potom sa zhromaždili na cestnej komunikácii, čím zase porušovali zákon. Polícia pohrozila použitím vodného dela, čo bolo z jej strany úplne v poriadku."
Kedy ste sa dozvedeli, že bude za vraždu J. Estóka a zabitie R. Straku vznesené obvinenie konkrétnym osobám?
"Už vo štvrtok sme vedeli, že sú dôkazy. O všetkom ma okamžite informovali. Tie dni som bol v neustálom spojení s krajským riaditeľstvom v Košiciach a pracovníkmi pre boj s organizovanou kriminalitou. To boli dni, keď som si užil dosť veľa hektiky. Boli to dni, keď som musel zápasiť s médiami, ktoré v takýchto krízových situáciách, keď je jasné, že ide o boj dobra a zla, sa nevedeli zorientovať. To sú tie isté médiá, ktoré od soboty, keď došlo k vražde, opakovali stále slová mafia, zločinci a podobne. Keď išlo o to zatlačiť podsvetie tam, kam patrí, do podsvetia, zrazu sa postavili na ich stranu.
V piatok som vedel, že budem musieť použiť tvrdšie slová, preto som upozornil celú verejnosť výrokom, že, bohužiaľ, niektorí politici a médiá sa postavili na stranu zberby. To slovo malo ešte jeden zmysel. Bolo to priliehavejšie slovo ako mafia. Keď niekoho označia za mafiána, on je na to pomaly hrdý. Na slovo zberba nie je hrdý nikto, preto som ho použil.
V sobotu ten pohreb prebehol a zároveň som vedel, že už budem mať dostatočne veľa argumentov na zdôvodnenie postupu. V sobotu sa zrealizovala skupina Róberta O., ktorý sa zhodou okolností tiež dobýjal na pohreb vo štvrtok. Vedel som, že sa verejná mienka zvráti na stranu ministerstva vnútra, ale ten zápas s médiami bol veľmi nepríjemný. V nedeľu som cítil, že mám všetky tromfy v rukách a vedel som, že ľudia tomu rozumejú a sú na mojej strane."
Rozložila sa jedna zločinecká skupina, postupne policajti zatkli aj ďalších jej členov. Ale je to len jedna skupina. Organizovaný zločin má dve roviny, jedna je páchanie násilia organizovanou formou, druhá je jej prepojenie s politickými štruktúrami. Existujú podozrenia o prepojení zločinu s predstaviteľmi samosprávy. Viete o nich?
"Tu vám veľa zaujímavého nepoviem, lebo toto nepatrí k mediálnej politike, ktorú sa snažím robiť. Vždy hovorím
o tom, čo sa stalo, nie o tom, čo sa udeje. Žiadne predpovede do budúcnosti a dohady o tom, čo by sa ešte malo stať."
Krátko po objasnení poslednej vraždy a obvinení zločineckej skupiny riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Štefan Jakabovič z miesta odišiel na post šéfa inšpekcie do Bratislavy. Prečo?
"Policajtov som po celom tom týždni pochválil za to, ako ho zvládli. Ale som im aj rovno vytkol to, že k tomu nemuselo dôjsť, keby boli bývali aktívnejší v období predtým. Lebo, keď sledujem podsvetie, ako sa vyvíjalo v 90. rokoch, na začiatku to boli iba takí malí grázlici. Vtedy sa proti nim možno dalo pôsobiť metódami poriadkovej polície. Ale keď sa ani tie nepoužili, z niektorých potom vyrástli dôležití zločinci. Vytkol som im zanedbanie situácie predtým, ale to by sa dalo vytknúť asi polícii na celom
Slovensku. To podhubie, ktoré sa tu vytvorilo v 90. rokoch, sa ale nedá ľahko zatlačiť alebo úplne odstrániť. Organizovaný zločin tu bude ešte nejaký čas. Nechal som si urobiť štatistiku vrážd spájaných s organizovaným zločinom od roku 1993 až doteraz. Od januára 1993 až do novembra 1998, keď došlo k zmene vlády a tým zmene spoločenskej klímy, bolo mafiánskych vrážd na Slovensku 40, z ktorých bola objasnená iba jedna. Teraz fenomén vrážd ešte nezmizol, ale tento rok nebol až taký zlý. Darí sa nám objasňovať, dokonca sa darí objasniť aj staršie vraždy. Toto tu nebývalo. Najviac ma teší, že tento rok sa podarilo objasniť vraždu Estóka a obvinenie skupiny Róberta O. z ďalších vrážd. Na strednou Slovensku sme v kauze 'naftári' rozložili skupinu Miloša K. Ďalšiemu obvineniu z vraždy čelí Mikuláš Č. a je stále vo väzení. V Bratislave bola rozložená skupina takáčovcov."
Aká je spolupráca polície a Slovenskej informačnej služby pri objasňovaní týchto prípadov?
"Nechcem hovoriť konkrétne, ako sme spolupracovali so SIS na týchto veciach. Dostávame od nich veľa informácií. Niekedy musíme k nim pristupovať s rezervou, lebo to sú operatívne informácie, ktoré môžu byť pravdivé, ale aj nemusia. Napriek tomu hodnotíme túto spoluprácu oproti minulosti ako lepšiu."
Vráťme sa k otázke výmeny riaditeľa KR PZ v Košiciach.
Bolo to na žiadosť plk. Jakaboviča?
"Nie, bolo to moje rozhodnutie. Niežeby som bol nespokojný s predchádzajúcim riaditeľom, pánom Križalkovičom, ale post šéfa inšpekcie je post, kde je dobre, keď tam človek nie je veľmi dlho. Križalkovič je
vlastne najdlhšie slúžiaci šéf inšpekcie. Je potrebné, aby človek na tomto mieste nebol príliš veľký kamarát s vysokými funkcionármi v Policajnom zbore. Bolo potrebné urobiť výmenu a pán Jakabovič sa mi zdal vhodný.
Jednou z prekážok boja proti organizovanému zločinu je alibizmus. Nájdete ho na súde, v prokuratúre aj na polícii. Niekedy je logický, lebo teraz je v móde políciu kritizovať za všetko. Preto sa v podstate boja niekedy zasiahnuť. Častokrát máme problém, že je stíhaný policajt, ktorý možno ani nezasiahol tvrdo, ale sa proti nemu spiklo viacero lumpov a svedčilo proti nemu. Inšpekcii som dal úlohu očistiť políciu od ľudí, ktorí kradnú, berú úplatky alebo sú zapletení s podsvetím. Druhou úlohou je, že majú rýchlo očistiť policajta, ktorý sa stal obeťou nespravodlivého obvinenia. Toto očakávam od nového vedenia inšpekcie.
Ako minister vnútra som zažil niekoľko prípadov, v ktorých došlo k vzneseniu obvinenia proti policajtom, dokonca aj k podaniu obžaloby za veci, kde som si nie celkom istý, či to nie je iba isté spolčenie sa lumpov proti policajtom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári