životného prostredia Mgr. Jozef Gornaľ.
Podľa jeho slov je to najmä tým, že v oblasti odpadového hospodárstva už podnikajú renomované firmy, ktoré dodržiavajú legislatívu. "Preto sa nám výrazne ozdravila príroda. V mnohých vodných tokoch sa vyskytuje veľa rakov, ktoré tam doposiaľ neboli. Taktiež sa darí rybám. To je všetko pozitívne, ale práve kvôli tomu musíme byť voči prírode citlivejší. Stačí niekoľko kvapiek nebezpečnej látky vo vode a už sa to môže prejaviť ekologickou haváriou."
Aby k úniku nebezpečných látok do prírody nedochádzalo, robia inšpektori pravidelné kontroly a znečisťovateľov trestajú sankciami.
V minulom roku napríklad najvyššiu pokutu uložil odbor inšpekcie ochrany ovzdušia (OIOO) v okrese Košice-okolie spoločnosti U. S. Steel. "Dostali pokutu vo výške 150-tisíc korún, keďže emisné limity boli v rozpore s platnou legislatívou," uviedol vedúci OIOO Ing. Peter Chovan.
Rekordérom v poškodzovaní ovzdušia sú však Kovohuty v Krompachoch. Im udelená pokuta predstavuje 1,4 milióna.
"Do konca roka ju musia splatiť a prijať opatrenia na nápravu. Ich prevádzka výrazne znečisťovala ovzdušie splodinami."
Kovohuty taktiež znečistili nebezpečnými látkami aj blízke vodné toky. Za to im uložili inšpektori z odboru ochrany vôd (OIOV) pokutu vo výške 50-tisíc korún.
"V okolí Košíc sme najvyššiu pokutu 25-tisíc korún udelili družstvu v Poľove za znečistenie vody hnojovkou," informoval nás vedúci OIOV Peter Medveď.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári