Korzár logo Korzár Košice

Čo sa stalo 27. júna?

Svetový deň rybárstva (oslavuje sa od r. 1985)1655 - za uhorského kráľa korunovali v Bratislave Leopolda I., synovca Ferdinanda III. Vlády sa ujal

Svetový deň rybárstva (oslavuje sa od r. 1985)

1655 - za uhorského kráľa korunovali v Bratislave Leopolda I., synovca Ferdinanda III. Vlády sa ujal až po smrti svojho strýka v r. 1657 ako 17-ročný. Počas jeho panovania vyhnali z centrálnej časti Uhorska Turkov. Leopold I. panoval pomerne dlho, do r. 1705.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1919 - Národné zhromaždenie prijalo zákon o založení univerzity v Bratislave, ktorá bola vládnym nariadením z 11. 11. 1919 pomenovaná po Jánovi Amosovi Komenskom.

1931 - v Klenove sa narodil literárny vedec, editor a bibliograf Peter Liba. V r. 1968-72 vedúci Bibliografického ústavu Matice slovenskej v Martine, v súčasnosti profesor na pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (do r. 1999) rektor. Autor: Vydavateľské dielo Matice slovenskej 1863-1953, spoluautor: Slovník pseudonymov slovenských spisovateľov. V súčasnosti sa venuje teórii literatúry.

SkryťVypnúť reklamu

1933 - v Rimavskej Sobote sa narodila herečka Viera Topinková. V r. 1952-56 účinkovala v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Od r. 1958 pôsobí v činohre Slovenského národného divadla v Bratislave. Stvárňuje komické postavy: Giannina v Goldoniho vejári, Puk v Sne noci svätojánskej, Florence v Rozkošnom paroháčovi, Kristu Lindtnerovú v hre Ale, ale, pani plukovníková zložité dramatické charaktery: Nastasia v Zločine i treste a postavy zatrpknutých žien: Lizaveta v Mesiaci na dedine.

1941 - v Palúdzke sa narodil prozaik, prekladateľ, publicista a literárny kritik Pavel Vilikovský, jeden z najvýraznejších súčasných slovenských spisovateľov. Absolvoval štúdium slovenčiny a angličtiny na FF UK v Bratislave, pracoval v Slovenských pohľadoch, vo vydavateľstve Tatran, v Romboide, v súčasnosti pracuje v Readerďs Digest. Prekladá z anglickej a americkej literatúry. Debutoval knihou próz: Citová výchova v marci. Ďalšie diela: Prvá veta spánku, Eskalácia citu, Kôň na prvom poschodí, slepec vo Vrábľoch, Večne je zelený, Peší príbeh, Krutý strojvodca a Posledný kôň Pompejí. Autorsky prispel do spoločných knižných projektov: Slovenský Casanova a Okrídlená klietka.

SkryťVypnúť reklamu

1944 - v meste Clearwater v USA zomrel politik, diplomat Milan Hodža. Študoval právo na univerzite v Budapešti a Kluži, filozofiu vo Viedni. Začínal ako novinár, od roku 1921 bol profesorom novovekých dejín na Univerzite Komenského v Bratislave. Patril k najmladším poslancom Uhorského snemu, stal sa ním ako 27-ročný. V r. 1918-38 bol vedúcou osobnosťou slovenského agrárneho hnutia. Presadzoval program demokratizácie uhorského politického života a dôsledne bojoval proti narastajúcej maďarizácii. Bol obávaný rečník a britký polemik. Pred vojnou úzko spolupracoval s následníkom trónu Františkom Ferdinandom na príprave transformácie monarchie. Počas Československej republiky v r. 1918-1938 zastával viaceré ministerské funkcie a jeho kariéra kulminovala v r. 1935-1938, keď sa ako prvý Slovák v dejinách stal ministerským predsedom. Vláda bola 22. septembra 1938 nútená odstúpiť. Vo Francúzsku založil Slovenskú národnú radu. Po páde Francúzska odchádza do Londýna a odtiaľ pre nezhody s prezidentom Edvardom Benešom do USA. V emigrácii sa zasadzoval za obnovenie československej štátnosti a rozvinul víziu spolupráce stredoeurópskych krajín, ktorá v mnohom predznamenávala európske integračné procesy. Svoj plán opísal v knihe Federácia v strednej Európe. Budúcnosť slovenského národa videl vo výchove vzdelanej, konkurencieschopnej elity. Ako minister školstva inicioval vznik viacerých vzdelávacích a výskumných inštitúcií. Napísal mnoho významných literárnych diel. Je autorom sedemzväzkového cyklu Články, reči, štúdie a dvoch kníh Československý rozkol (1920) a v angličtine Federation in Central Europe (Londýn, 1942). Je nositeľom najvyšších štátnych vyznamenaní Francúzska, Poľska, Juhoslávie a Rumunska. Pochovaný bol na Českom cintoríne v Chicagu, v júni 2002 previezli jeho pozostatky na Národný cintorín v Martine. Narodil sa 1. februára 1878 v Sučanoch.

SkryťVypnúť reklamu

1945 - v Prahe zomrel český právnik a politik Emil Hácha. Po mníchovskej dohode bol zvolený 30. 11. 1938 za prezidenta ČSR, v r. 1939-45 bol prezidentom protektorátu Čechy a Morava. Vo svojej funkcii sa neubránil spolupráci s Nemcami. 12. 5. 1945 ho zatkli, zomrel vo väzenskej nemocnici na Pankráci. Narodil sa 12. júla 1872.

1948 - spojili sa KSČ a Čs. sociálna demokracia, pre ktorú fúzia znamenala v skutočnosti zánik.

1950 - v Prahe popravili českú političku, právničku Miladu Horákovú. Po vyštudovaní práva na Karlovej univerzite v Prahe v r. 1926 pracovala na sociálnom odbore pražského magistrátu. V r. 1929 vstúpila do Československej strany národnesocialistickej, zapojila sa do protifašistického odboja. V r. 1944-45 väznená v koncentračnom tábore. Od r. 1946 poslankyňa parlamentu. Po februári 1948 odišla z politického života. V r. 1949 bola v súvislosti s komunistickými represiami zatknutá a obvinená z velezrady a špionáže. V zinscenovanom procese odsúdená na trest smrti a popravená. Rozsudok vyvolal rozhorčené protesty demokratickej verejnosti celého sveta, v r. 1968 bol zrušený, v r. 1990 bola Horáková súdne rehabilitovaná. Narodila sa 25. decembra 1901 v Prahe.

1950 - spolu s Miladou Horákovou popravili estetika, historika a kritika Záviša Kalandru, bývalého štábneho strážmajstra SNB Jan Bouchala a podnikateľa Oldřicha Pecla.

1968 - v Literárních listech a niekoľkých ďalších českých novinách zverejnili manifest 2000 slov, ktorý štylizoval prozaik Ludvík Vaculík. Manifest požadoval záruky pre dovtedajší demokratizačný proces, začatý Pražskou jarou, jeho pokračovanie a prehĺbenie.

1970 - v Bratislave zomrela spisovateľka Hela Krčméryová, Teta Hela. Pracovala v bratislavskom rozhlase, kde mala pravidelnú reláciu Teta Hela rozpráva, autorka kníh: Rozprávky Tety Hely, Puknuté husle. Bola manželkou básnika Štefana Krčméryho. Narodila sa 9. marca 1902 v Príbovciach.

1980 - v Bratislave zomrela rozhlasová režisérka Elena Bauerová. V r. 1955 - 65 viedla Detskú rozhlasovú dramatickú družinu. Narodila sa 9. novembra 1920 v Banskej Štiavnici.

1990 - bola menovaná vláda ČSFR - "vláda národnej obete" na čele s Mariánom Čalfom a vláda SR na čele s Vladimírom Mečiarom.

1990 - na ustanovujúcej schôdzi Federálneho zhromaždenia ČSFR bol zvolený za predsedu Alexander Dubček.

1991 - dva dni potom, čo Chorvátsko a Slovinsko vystúpili zo zväzku federatívnej Juhoslávie, Srbsko neúspešne zaútočilo na oba štáty, aby ich prinútilo k návratu. Bol to začiatok dlhoročnej bratovražednej vojny medzi susednými krajinami.

Autor: ato

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 689
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 009
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 659
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 861
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 731
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 818
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 689
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 009
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 659
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 861
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 731
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 818
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu