vybudovaniu prístupových komunikácií a inžinierskych sietí. Bez nich nie sú stavby užívaniaschopné. Stačí, že niektorý stavebník nesúhlasí, a problém je na svete. Tieto bariéry by mala znížiť novela stavebného zákona, ktorá onedlho vstúpi do platnosti. Vyvlastňovacie konanie by malo prejsť do kompetencie krajských stavebných úradov.
"V územnom pláne sú výhľadovo určené lokality na individuálnu bytovú výstavbu na území mesta a z nich vyplývajú regulatívy, ktoré sú pri posudzovaní projektovej dokumentácie záväzné. Keď si k nám stavebník podá žiadosť, že chce postaviť dom na niektorej parcele, Útvar hlavného architekta stanoví architektonické a urbanistické regulatívy. Sú však lokality, kde je výstavba domov podmienená vybudovaním komunikácií a inžinierskych sietí. Ich realizácia je v kompetencii mestských častí, ktoré často nemajú dosť finančných prostriedkov. Nové možnosti poskytujú eurofondy. Stavebník však musí mať jasné, akým spôsobom a kde sa môže napojiť," uviedol referent úseku architektonicko-urbanistických koncepcií ÚHA Ing. Ján Veselý.
Pokiaľ toto nie je jasné, počas výstavby môžu nastať komplikácie. O tom, kde a ako sa začne stavať, rozhoduje príslušný stavebný úrad vydaním stavebného povolenia. Príkladom toho, že domy sú postavené, ale chýba cesta, je lokalita Grot. Ďalším je IBV v mestskej časti Pereš, kde sú pripravené lokality, ale je potrebné vybudovať miestne komunikácie vrátane sietí. Provizórne cesty nie sú v súlade s územným plánom, pretože nie je zabezpečený prístup požiarnych vozidiel, sanitiek či áut na zvoz odpadu.
Starostovia zháňajú prostriedky na výstavbu podmieňujúcich investícií, ale narážajú na problémy s vlastníkmi pozemkov. Jedni cestu chcú, iní nie. Ostatní nemôžu bývať lebo nemajú na to vytvorené podmienky. Tým, čo ju chcú, bráni, že vlastník, ktorý v súčasnosti nemá záujem o výstavbu rodinného domu, nesúhlasí s výstavbou cesty na jeho parcele. Vlastnícke právo je síce podľa ústavy nedotknuteľné, ale na verejnoprospešné stavby je možné pozemky vyvlastniť. Je to ojedinelý spôsob riešenia. Novela zákona by to mala zlepšiť.
"Ďalším problémom sú projekty. Ľudia si vyberajú spôsob pre nich ekonomicky výhodný, ale z hľadiska architektonického či dispozičného riešenia nie sú také, aké by sme chceli vidieť. Katalógové majú jednotný tvar a niekedy pôsobia veľmi uniformovane. Vo viacerých prípadoch stavebník počas výstavby zistí, že mu riešenie nevyhovuje a pred kolaudáciou žiada o zmenu stavby pred dokončením, čo ju predražuje. Pri individuálnych riešeniach investor diktuje projektantovi, ako má dom vyzerať, a častokrát vzniká architektúra v štýle podnikateľského baroka. Z nášho pohľadu takýto dom nie je architektonickým prínosom, ale nie vo všetkých prípadoch je naše stanovisko akceptované stavebným úradom. ÚHA je len dotknutým orgánom a jeho odborné stanovisko k dokumentácii len odporučením. V tomto prípade pociťujeme absenciu štátneho stavebného dohľadu. Nefunguje tak, ako by bolo potrebné," vyjadril sa k tejto problematike Ing. J. Veselý.
V ostatnom čase je vypuklým problémom aj to, že niektoré záhradkárske lokality sa menia na bydliská. Keby mali na tento účel slúžiť, je potrebná zmena územného plánu zóny, kde by boli vyriešené prístupové komunikácie vrátane inžinierskych sietí, ktoré by niekedy zasahovali aj do územia záhrad. V súčasnosti ani jedna lokalita na takéto využitie nevyhovuje. Stavebný zákon už neurčuje zastavanú plochu objektov a nie je presne špecifikované, že by mal slúžiť len na individuálnu rekreáciu. Preto je stav taký.
Podľa architektov na úseku výstavby rodinných domov by ideálna situácia nastala, keby sa našli investori, ktorí by odkúpili pozemky, vybudovali inžinierske siete a cesty a postavili domy, z ktorých by si záujemca o kúpu vyberal. U nás zatiaľ funguje zväčša opačný a komplikovanejší postup. Za to, ako niektoré stavby vyzerajú z architektonického hľadiska, a za zmeny počas výstavby ÚHA zodpovednosť nenesie. Často sa domy stavajú v rozpore s projektovou dokumentáciou a výsledky vidíme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári