Ak sa rozhodnete dovolenkovať v Afrike, Ázii či Južnej Amerike, dajte sa očkovať proti exotickým chorobám
Malárii nezabráni vakcína, treba užívať špeciálne lieky
Ak sa vyberiete na dovolenku za duševným i fyzickým oddychom, je dôležité, aby vás nezradilo vaše telo. Netreba zabúdať pred odchodom na dovolenku zobrať si so sebou lekárničku s liekmi, no ak vás lákajú vzdialené krajiny Afriky, Južnej Ameriky či Ázie, mali by ste myslieť na zaočkovanie sa proti exotickým chorobám.
Pred dovolenkou by ste mali zájsť aj za zubárom a uistiť sa, či sa vám nezačína tvoriť kaz, pretože boľavý zub môže vašu dovolenku úplne pokaziť a návšteva u zubára v zahraničí vás môže výjsť pekne draho... Ak užívate pravidelne nejaké lieky, nezabudnite si ich pribaliť do lekárničky. V tej by nemali chýbať ani lieky proti hnačke, proti bolesti hlavy a brucha, repelent, prostriedky na dezinfikovanie a ošetrenie rán, lieky proti bolesti a ak máte problémy s cestovaním, tak si pribaľte aj Kinedril. V prípade, že vás uštipne hmyz - v Európe, kde to nie je nebezpečné - postačí miesto uštipnutia dezinfikovať, priložiť studený obklad prípadne použiť lokálne antihistaminikum.
Pri dovolenke v tropických a suptropických krajinách však na vás striehne množstvo ďalších rizík, o ktorých by ste mali byť informovaní. My sme sa o nich porozprávali s MUDr. Milotou Kopčovou, lekárkou Oddelenia pre cudzokrajné choroby Kliniky pre infekčné choroby FN L. Pasteura. "Pred každou dovolenku v týchto krajinách je potrebné informovať sa u nás o epidemiologickej situácii v konkrétnej krajine, o rizikách a o možnosti zaočkovania sa," zdôrazňuje M. Kopčová. Dôležité je ohlásiť sa na tomto oddelení v časovom predstihu pred odchodom na dovolenku, aby lekári vedeli zistiť váš zdravotný stav, prípadne objednať očkovaciu látku a včas vás zaočkovať. Vhodné je navštíviť ordináciu mesiac a pol pred plánovaným odchodom na dovolenku.
Očkovanie proti exotickým chorobám možno rodeliť do troch skupín - povinné očkovanie, odporúčané očkovanie a očkovanie proti chorobám, ktoré sa aktuálne vyskytujú v jednotlivých krajinách. Všetky tieto očkovania si dovolenkár hradí sám. Jediným povinným očkovaním je očkovanie proti žltej zimnici. Je to vírusové ochorenie, hemogarická horúčka, ktorú prenáša komár a vyskytuje sa v Južnej Amerike a subsaharskej Afrike. "Toto očkovanie je potrebné absolvovať najneskôr 10 dní pred vstupom do krajiny, kde sa toto ochorenie vyskytuje. Zapísané ho budete mať v medzinárodnom očkovacom preukaze."
Ďalšími ochoreniami, proti ktorým sa dá zaočkovať, sú vírusové hepatitídy, teda žltačky a to typu A a B. "Tieto sa vyskytujú aj v Európe a u nás a odporúčame sa proti ním zaočkovať najmä pri pobyte v cudzine. Cestovatelia sú týmito ochoreniami ohrození, lebo typ A sa prenáša kontaminovanými rukami, potravinami i vodou. Hygienická úroveň v tropických a subtropických krajinách je nižšia a teda riziko nakazenia vyššie."
Zaočkovať sa môžete i proti brušnému týfusu. Je to bakteriálne ochorenie, ktoré sa vo veľkom množstve vyskytuje v Afrike, Južnej Amerike a juhovýchodnej Ázii. "Baktéria sa prenáša jedlom, rukami či vodou a ochorenie sprevádzajú teploty, bolesti hlavy, možné sú i poruchy vedomia a krvavé hnačky."
Ďalším ochorením, proti ktorému je možné sa zaočkovať, je zápal mozgových blán. Sporadicky sa vyskytuje aj u nás, no v subsaharskej Afrike sú časté epidémie tejto choroby. Očkovať sa možno i proti besnote, ktorá je stále stopercentne úmrtným ochorením. "Odporúčame vyhýbať sa voľne žijúcim zvieratám a pri uhryznutí či poškriabaní treba ranu umyť mydlovou vodou, dezinfikovať a okamžite vyhľadať lekára, lebo každé neznáme zviera môže byť nositeľom besnoty." Očkovacia látka existuje aj proti japonskej encefalitíde. Odporúča sa zaočkovať proti nej pred dlhodobým pobytom na vidieku v oblasti juhovýchodnej Ázie.
Špecifickým ochorením, proti ktorému však neexistuje očkovacia látka, je malária. "Prenáša sa uštipnutím komárom a proti tomuto ochoreniu sa užívajú lieky - antimalariká. Je dôležité zvoliť vhodný typ antimalarika, preto treba pred odchodom do krajiny, kde sa malária vyskytuje, prísť k nám na konzultácie. V jednotlivých krajinách sa podľa prevládajúceho druhu parazity odporúčajú rôzne antimalariká. Lieky treba začať užívať minimálne dva týždne pred odchodom, počas pobytu a štyri týždne po návrate z dovolenky."
V prvom rade sa však počas dovolenky v krajine, kde sa malária vyskytuje, treba chrániť pred uštipnutím. "Treba sa vyvarovať pobytu vonku po zotmení, v noci a nadránom, natierať sa repeletnom, kryť si povrch tela šatami. Tie by mali byť svetlej farby, lebo tmavá priťahuje komáre. Je vhodné, aby v hoteli boli sieťky na oknách a tiež nad posteľami," dodala M. Kopčová.
V tropických a suptropických krajinách pite len originálne balenú vodu
Vyhýbajte sa neznámemu ľadu!
Okrem malárie a žltej zimnice sa nebezpečné exotické choroby - nesprávne liečené sa môžu končiť smrťou - prenášajú jedlom, vodou i špinavými rukami. Preto je v krajinách, kde sa vyskytujú, najdôležitejšia hygiena.
"Treba si zistiť, či v hoteli, kde bývate, tečie pitná voda a ruky, zuby a tvár si umývať jedine pitnou vodou. Vo všetkých supbtropických a tropických krajinách nepiť vodu inú ako originálne balenú! Práve voda je totiž médiom pre rôzne baktérie a v horúčavách sme náchylní napiť sa aj z neovereného prameňa," nazdáva sa MUDr. Milota Kopčová. Vyhýbajte sa aj ľadu, pretože nemôžete vedieť, z akej vody ho v reštaurácii pripravili...
Vyhýbajte sa potravinám, ktoré nie sú dostatočne tepelne upravené, nenechajte sa nalákať neznámymi špecialitami a už vôbec neochutnajte dobroty od pouličných predavačov. Vyvarujte sa mliečnym výrobkom, zmrzline, nedostatočne tepelne spracovanej zelenine a neumytému ovociu.
Pri kúpaní nevyužívajte stojaté vody, môžu v nich byť mnohé parazity a baktérie. Neprechádzajte sa po pláži bosí a na neoddychujte bez podložky pod telom.
"Ak v zahraničí navštívite lekára a užívate lieky, vypýtajte si lekársku správu a odložte si krabičku od liekov, aby sme po návrate mohli zistiť o akú liečbu šlo a podľa toho postupovať ďalej," dodala M. Kopčová.
Zažívacie ťažkosti a cestovateľská hnačka vám môžu pokaziť dovolenku
Nezabudnite na čierne uhlie
Aj keď návšteva európskych dovolenkových destinácií nepredstavuje zo zdravotného hľadisky zvýšené riziko, predsa len sa môže veľmi ľahko stať, že vás zradí žalúdok a potiaže vám pokazia celú dovolenku. Naše ´stredoeurópske´ žalúdky často nie sú schopné dobre si poradiť so stravou, ktorá obyvateľom južnej Európy žiadne problémy nespôsobuje.
"Ide tu o takzvané cestovateľské hnačky. U nás máme inú flóru a faunu a keď odchádzame na iné miesto hoc i v Európe, nastáva zmena. Najmä sa to týka zloženia jedla a bakteriálneho zastúpenia v ňom, ktoré je prirodzené pre tú-ktorú krajinu, no pre nás nové. A svoju úlohu pri cestovateľských hnačkách zohráva aj stres," nazdáva sa MUDr Milota Kopčová. Prevenciou proti takémuto ochoreniu je dávanie dôrazu na to, čo jeme a vyhýbanie sa reštauráciám s nižšou cenovou skupinou.
Dôležitá je hygiena rúk, odporúča sa šúpať si ovocie, pri ktorom je to možné a zeleninu jesť iba tepelne spracovanú. V lekárničke by vám nemalo chýbať čierne uhlie, endiaron či antibiotiká a v prípade ťažkostí treba držať diétu. Zíde sa tiež mať poruke dostatok toaletného papiera...
"V tomto ohľade je veľmi zaujímavou destináciu Egypt. Práve v tejto krajine mávajú turisti často zažívacie problémy. Podľa našich poznatkov, čierne uhlie nepomáha, už pri prvých príznakoch problémov treba užívať antibiotiká," dodala M. Kopčová.
Prechádzky po tunajších lesoch a horách môžu byť tiež nebezpečné
Kliešťa vyberajte celého
Ak sa rozhodnete ostať počas leta na Slovenku a užívať si krásy našich hôr a lesov, mali by ste zvážiť očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Kliešť, ktorý túto chorobu prenáša, sa na Slovensku vyskytuje hojne, a to aj v okolí Košíc, takže nebezpečné môžu byť i krátke prechádzky po tunajšej okolitej prírode. "Otázka rizika kliešťovej encefalitídy je teraz veľmi aktuálna, aj keď si treba uvedomiť, že chrániť sa treba začať už po sezóne a pripraviť sa tak v predstihu na tú nadchádzajúcu. Očkovanie však môže prebiehať dvoma spôsobmi - zrýchlenou schémou a skrátenou. Práve tá druhá je teraz, keď sa blíži čas vychádzok, veľmi aktuálna," prezradila nám MUDr. Milota Kopčová.
Treba sa prísť poradiť, lekári zistia váš zdravotný stav, porozprávajú sa s vami o vedľajších účinkoch a zhodnotia, či je alebo nie je vhodné dať sa proti kliešťovej encefalitíde očkovať. V prípade, že nie ste očkovaní, treba sa počas pobytu v lese chrániť dlhým oblečením a pokrývkou hlavy a stále po návrate z lesa skontrolovať, či sa na vašom tele nenachádza kliešť. Je dôležité vybrať ho celého, najvhodnejšie pomocou pinzety. V žiadnom prípade sa neodporúča liať naň olej. Vhodné je použiť vatičku namočenú v mydle a po vybratí kliešťa miesto vydenzifikovať prípravkom s obsahom jódu. Miesto, odkiaľ sme kliešťa odstránili, treba pozorovať a v prípade šírenia začervenania vyhľadať lekára.
Ľuba Blaškovičová si na Srí Lanke musela odpustiť obľúbené pistácie
Ostrov prvaidelne vydymovali proti komárom
Dovolenku na Srí Lanke a na Maledivach si pred nedávnom užila herečka Ľuba Blaškovičová s manželom Petrom Raševom. Keďže vedeli, že ide o exotickú krajinu, kde na nich striehnu neznáme riziká, informovala sa pred odchodom na dovolenku u lekára.
Boli ste pred dovolenkou v týchto krajinách na konzultáciách u lekára?
- Boli sme na oddelení cudzokrajných chorôb a informovali sme sa o tom, či sa treba dať očkovať. Viem, že mnohí, ktorí boli na tomto zájazde, sa očkovať dali, nám však povedali, že to nie je potrebné. Vedeli, o akú destináciu ide a nebolo treba sa očkovať. Videli sme tam len niekoľko komárov a jedného potkana, ktorým sme sa nenechali uhryznúť... Nám sa našťastie nič neprihodilo, ale mám jedného kamaráta - Dana Lišku, ktorý si z Tibetu priniesol nejakú chorobu a bol na tom dosť zle, vlastne netuším, či sa z toho už úplne dostal...
V oblasti, kde ste dovolenkovali, neboli nebezpečné komáre?
- Čo sa týka tých komárov, dva krát do týždňa ostrov, na ktorom sme boli, vydymovali. So špeciálnymi prístrojmi vháňali dym do kríkov i stromov, aby tak zamedzili množeniu sa komárov. Každú noc tam totiž pršalo, takže vlhkosť tomuto hmyzu určite vyhovovala... Cestovná kancelária teda vedela, že sa tam dejú takéto opatrenia a označila túto destináciu za bezpečnú.
Nemuseli ste sa teda báť exotických chorôb. Dávali ste si však pozor na jedlo?
- Veľmi veľký pozor. A najmä na vodu. Nebola tam totiž pitná voda a všetkú sme si radšej kupovali. Nepili sme z inej, ako originálne balenej vody. Dávali sme si pozor aj na ovocie a zeleninu. Keď sme boli na večeri u domácich, teda mimo hotela, tak som si ovocie či zeleninový šalát ani nedávala, lebo mi bolo jasné, že ho umývali vo vode, ktorá nie je pitná... Dokonca som si musela odoprieť i oriešky - pistácie - ktoré ja zbožňujem, no keď som si predstavila, že to hocikto chytal do rúk... Mohli byť na nich kadejaké baktérie či vírusy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári