Výdatné dažde a rozvodnená rieka mohli napáchať miliónové škody
Košiciam hrozili rozsiahle záplavy, Hornádu chýbalo pol metra k vyliatiu
Odkedy na Slovensku trvá daždivé počasie, médiá sa predháňajú v prinášaní informácií o škodách, spôsobených vysokým stavom riek a potokov. Raz sú to zaplavené polia, inokedy pivnice plné vody či dokonca zborené domy. Vodný živel však nehrozil iba v Prešovskom kraji, ako tomu väčšina správ nasvedčuje, ale aj v južnejších okresoch. Veľa nechýbalo, a povodeň by sme mali aj v Košiciach.
Odkedy sa v našom meste v 70. rokoch minulého storočia vykonali protipovodňové opatrenia, nebezpečenstvo záplav pominulo. Vybudovanie ochranného valu pozdĺž koryta Hornádu sa ukázalo ako nákladný, no účinný spôsob, ako rieku v čase vysokého prietoku vody održať pod kontrolou. Nákladné opatrenia sa počas uplynulého víkendu ukázali ako opodstatnené. Iba vysoký val na Aničke totiž ochránil mesto od záplav.
"Stav vody sme po celý čas kontrolovali," informoval nás Ing. Roman Lekno, šéf krízového štábu, ktorý primátor vymenoval z najväčších odborníkov na živelné katastrofy. "Stúpajúcu hladinu Hornádu sme registrovali od minulého utorka. Už vtedy bola meter nad obvyklým stavom a v súvislosti s predpoveďou počasia, ktorá avizovala ďalšie zrážky, sme museli rátať s ďalším nárastom. Zvlášť, keď vodná nádrž Ružín bola plná na 100 percent a nemohla ďalšiu vodu zachytitiť."
Vo štvrtok a piatok Hornád opäť stúpal. Namerané hodnoty potvrdili, že šlo za posledných 40 rokov o rekordný stav hladiny. A tá navyše stále stúpala. Prietok bol vtedy 255 kubických metrov vody za sekundu. Len pre porovnanie, priemerná ročná hodnota je o vyše 70 percent nižšia. Keďže vodohospodári mali zmapovaný celý tok rieky, vedeli, že na 11-kilometrovom úseku mestom hrozí najväčšie nebezpečenstvo na Aničke. Tam sa totiž nachádzal úsek, kde bol ochranný val najnižší.
"V sobotu sme namerali mimoriadne kritické hodnoty," pokračuje Ing. Lekno. "V mieste, kde je ochranný val najnižší, chýbalo k jeho vrcholu iba 40 centimetrov. Bolo to v mieste kúpaliska Ryba a minigolfového areálu. Samozrejme, na prípadný ďalší rast hladiny sme boli pripravení. Na najkritickejšom mieste sme naskladali ďalší meter z vriec, naplnených pieskom a ak by ani to nepomáhalo, mali sme pripravenú poslednú možnosť." Odstreliť časť valu pred Družstevnou pri Hornáde a vyliať rieku na polia. Podľa analitikov by tam voda napáchala menšie škody, než potom v meste. Tu by určite šplhali ku stovkám miliónov.
"Ohrozený bol aj most na Hlinkovej ulici v smere na Furču," prezradil nám Ing. Lekno. "Chýbalo iba 30 cm, aby voda dosiahla jeho spodný okraj a most by potom vytvoril na rieke prekážku. Okrem konárov by zachytával aj iné väčšie nečistoty a výrazne by zvýšil nebezpečenstvo vyliatia Hornádu z koryta." Ak by hladina ďalej stúpala a most by skutočne mohol spôsobiť problémy, krízový štáb bol pripravený vydať povel na jeho odstrelenie...
Samozrejme, o nebezpečenstve možného vyliatia Hornádu z koryta bola informovaná starostka Sever-u a vojsko. Okrem neho mali pohotovosť aj záchranári a hasiči. Kvôli vlastnej bezpečnosti bol ku kritickému úseku zabránený prístup verejnosti. Most ostal prejazdný, no chodcov na neho nepúšťali, rovnako ani k Hornádu v úseku od Ryby po obec Ťahanovce.
Našťastie, v nedeľu sa počasie umúdrilo a prestalo pršať. Hornád si však i naďalej udržiaval prietok 250 "kubíkov" vody za sekundu. Pokles prišiel až v pondelok. V utorok krízový štáb odvolal druhý a v stredu i prvý stupeň povodňového nebezpečenstva. Včera napokon primátor krízový štáb rozpustil a ako sme sa dozvedeli, na najbližšie zasadnutie Mestského zastupiteľstva pripravuje návrh, aby sa ochranný val všade zvýšil aspoň o dva metre.
Róbert BEJDA
Autor: Ovca waliská (Ovis aries)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári