Nelegálnych obyvateľov vysťahovali,
na ulici pribudlo 50 bezdomovcov
Vodárenská ulica je už dlhé roky tŕňom v oku Košičanov a terčom kritík návštevníkom metropoly. Dôvod je prostý - všetci poukazujú na neporiadok, hrozný zápach, špinavé deti, pobehujúce potkany a neprimeraný počet rómskych občanov žijúcich bez základných hygienických možností. Pred viac ako rokom boli z bytovky na Vodárenskej 6 nepozvaní bývajúci vysťahovaní. Hoci objekt stojí odvtedy bez výrazných stavebných zmien, pozitívom je aspoň to, že ani cudzí nájomníci sa v ňom už nepohybujú. Polorozpadnutá budova na č. 2, ktorá patrí Železniciam SR, bola však naďalej počernými občanmi obývaná.
Tento pondelok malo konečne dôjsť k deložácii približne 50 dospelých i detských bývajúcich. Z technických príčin sa akcia presunula o deň neskôr. Hoci Rómovia dostali včas výzvy, aby budovu opustili, nerešpektovali ju a ráno o pol ôsmej sa ešte na šnúrach veselo sušilo vypraté detské oblečenie.
"Zrazu len nejakí ľudia prišli a začali nám vyhadzovať veci z okien dolu," sťažovala sa o štyri hodiny neskôr staršia Rómka sediaca na ulici oproti a prizerajúca sa ako ona, aj jej rodina, prichádzajú o bývanie. "Nič nám neostalo, len handry, čo máme práve na sebe. Kam pôjdeme? Neviem. Asi budeme spať tu, na ulici," rozhadzovala rukami a lamentovala.
V bytovke na Vodárenskej 4 bývalo 5 rodín. Medzi nimi i Anastázia Daniová s mesačným bábätkom a druhým dieťaťom v predškolskom veku. "Žili sme si tu pokojne. Niektorí 12 rokov. Teraz neviem, kam pôjdeme. Žiaden byt nemám, ani rodinu, kde by som sa mohla nasťahovať. Mám strach, že keď začne pršať, dieťaťko prechladne a i umrieť môže," nahlas sa sťažovala.
Do emotívneho monológu sa zapojila švagriná Angelika Horváthová, ktorá najprv bývala na "šestke", no keď dal nový majiteľ objektu obyvateľov deložovať, premiestnila sa na "štvorku." "Robia s nami ako so zvieratami. My sme ostali na ulici. Dospelí to ešte vydržia, ale čo bude s deťmi?" jednostaj ženy opakovali vety o tom, že nevedia, kam sa podejú.
"Sú na ulici, ale toto nie je náš problém. Vysťahovali sme ich, pretože podľa našich informácií približne 50 ľudí bývalo v dome protiprávne. Nikto z nich nemá nájomnú zmluvu ani na tejto adrese nahlásený trvalý pobyt," vyhlásila hovorkyňa Železníc SR Kornélia Blašková. Do Košíc pricestovala z Bratislavy kvôli deložácii, aj preto, aby priblížila pomaly ´bradatú´ genézu okolo tohto objektu.
"Problém Vodárenská sa Železnice SR ako vlastník objektu snažia riešiť už niekoľko rokov. Po celý čas sme hľadali vhodného kupcu, ale predaj sa nedarilo zrealizovať. Najserióznejšia bola ponuka spoločnosti Gestiv, s ktorou sme začiatkou januára podpísali kúpno-predajnú zmluvu," uviedla K. Blašková. "Keďže spomínaná spoločnosť nesplnila podmienky stanovené v zmluve, čiže nezaplatili cenu, na ktorej sme sa dohodli, hoci sme ich trikrát k úhrade vyzvali, počkáme do 19. júla tohto roku a potom sa uvidí."
Čakať sa bude preto, aby Železnice SR vedeli, či Gestiv predsa len naplní podmienky zmluvy alebo nie. Po tomto termíne buď objekt predajú inému záujemcovi alebo príde buldozér a zrovná ho so semou. Zatiaľ sa urobila čiastočná sanácia, aby sa do objektu nikto nemohol spätne nasťahovať. "Dúfajme, že v blízkej budúcnosti sa príbeh Vodárenská raz a navždy dorieši," verí K. Blašková.
V stredu sa likvidoval ďalší čierny fľak na tvári mesta - prostredie medzi Fialkovou a Ungárovou ulicou. Viac o tom píšeme na 18. a 19. strane.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Kastingy na Talent Night
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári