že práve dnešný oslávenec je kráľom letných pranostík.
Súvisia ako s vývojom počasia, tak i s práve prebiehajúcimi krátkymi "bielymi" nocami, s odhadmi úrody žita, ovocia, hríbov a iných produktov. Existuje však aj prepojenie na ľudské zdravie, veštenie či dokonca hľadanie pokladov a vývoj cien chleba.
Ponajprv, dneškom začína vážna robota pre dlhodobejších ľudových prognostikov vývoja počasia. Tak ako to mnohí robia od 13. 12. alebo 24. 12., kedy si pozorne po nasledujúcich dvanásť dní zaznačujú, aké bolo počasie, budú to robiť i počas nasledujúcich šiestich dní. To je totiž podľa dávnej pranostickej obyčaje možnosť, ako získať podklady pre predpovede počasia do konca roka.
Ľudia oddávna vítali, ak bolo na Jána pekné počasie.
Znamená to, že sú šance na suchú podobu kosenia a sušenia sena i pohodu počas žatvy, nepokazia sa žitá, orechy a čerešne, jahôdky i maliny, ktoré práve dozrievajú, získajú ešte viac šťavnatej sladkosti. Naši predkovia nám o tom poslali túto milú pranostiku: Ak sa svätojánska muška pekne trbliece a svieti, bude pekné počasie a môžeme do prírody na tanec ísť. Ak ale prší, budeme v chladne a daždi doma sedieť.
Deduškovia veria i v ďalšiu starú pravdu, ktorá tvrdí, že či už na Jána prídu suchá alebo dažde, takéto počasie vydrží nezmenené celé tri dni. Nuž a kto chce dovidieť ešte ďalej, Ján napovie, aké počasie bude 29. septembra, pretože jánske počasie je údajne presne také ako michalské.
Do jánskeho termínu sa premietli aj krátke letné noci a ľudia hovorievajú: Na Jána si dni ruky podávajú a noc na prahu presedíš. Už sa však objavuje aj smutnejšie konštatovanie: Na Jána beží slnko k zime a leto k horúčave, pretože síce len o blšie prevalenie, noci sa nám však začínajú predlžovať.
Zatiaľ však ostaňme optimistami, pretože: Na Jána, otvára sa leta brána a nás ešte čakajú pekné teplé dníčky.
Ján má oddávna význam aj pre ľudské zdravie - v tento deň majú pohotovosť bylinkári, ktorí zelinky, nazbierané 24. 6., držia dokonca starostlivo odložené zvlášť. Veria, že takáto zelená apatieka má najväčšiu silu a bylinky zaberú na každú pliagu. Jánsky termín zvedavo čakajú aj hubári. Vraví sa, že ak je v noci na Jána veľa hviezd, bude rásť veľa hríbov.
Ďalšími veľkými vyznavačmi Jána sú prútkari a hľadači pokladov - tí prví si práve dnes hotujú prútiky- virgule, pretože práve také spoľahlivo nájdu prameň aj v suchých oblastiach. Prútiky, vyrezané na Jána, uprednostňujú aj hľadači pokladov, ktorí sa nespoliehajú iba na iné znaky prítomnosti bohatstva v podzemí, akými je napríklad belasé svetielko nad pokladovými lokalitami či "zlaté" papradie.
Pozornosť by mali zbystriť aj všetci gazdovliví ľudía - Ján znamená veľký predel v odhade cien, najmä chleba. Postup je jednoduchý, treba pozorne počúvať, či sa po Jáne náhodou neozve kukučka. Ak áno, je vhodné šetriť si korunky, pretože ceny pôjdu hore a príde drahota.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári