základného kameňa na novej pozinkovacej linke potvrdili členovia manažmentu spoločnosti spolu s premiérom Mikulášom Dzurinda, primátorom Zdenkom Trebuľom a šéfom Košického samosprávneho kraja Rudolfom Bauerom. Oceliari chcú linku uviesť do prevádzky už začiatkom roku 2007 súbežne s nábehom výroby v slovenskom závode automobilky Hyundai/Kia, kam by tiež mohla smerovať časť ich výroby.
Celkové náklady na "spojazdenie" linky dosiahnu 160 miliónov USD (zhruba 5 miliárd korún), pričom jej ročná kapacita bude predstavovať 350-tisíc ton žiarovo pozinkovaných vysoko pevných plechov, pozinkovaného plechu, ktorý bude určený najmä pre automobilový a stavebný priemysel. Dodávateľom technologickej časti má byť nemecká spoločnosť SMS Demag, o dodávateľoch stavebnej časti sa má rozhodnúť v najbližších dňoch.
"Sme radi, že konečne môžeme začať práce na tomto zariadení svetovej triedy. Muži a ženy v košickom U. S. Steele dokázali, že dokážu konkurovať oceliarom kdekoľvek na svete. Môžeme využiť to najlepšie z Pittsburghu a Košíc. Som presvedčený, že naši zákazníci ocenia našu snahu a nakoniec kvalitu, ktorá oddeľuje najlepších v tomto podnikaní. Nie je to iba v technológii, je to tiež otázka ľudí. A ja verím v týchto ľudí," skonštatoval prezident U. S. Steel Corporation John Surma.
Podľa jeho slov nová linka možní vyhovieť aj najnáročnejším požiadavkám ich obchodných partnerov a odberateľov. Ich košická pobočka by sa zároveň po zrealizovaní tejto investície mala stať lídrom vo výrobe karosárskych automobilových plechov v strednej Európe, tak ako je to aj na ich hlavnom americkom trhu.
"Keď sme sem prišli v roku 2000, ľudia sa ma pýtali na budúcnosť spoločnosti a na to, kedy začneme vyrábať plechy pre automobilový priemysel. Vtedy som okrem iného povedal, že náš cieľ je posunúť U. S. Steel do kategórie prvotriednych výrobcov. Som šťastný, že dnes ten čas prišiel," uviedol terajší viceprezident koncernu U. S. Steel a bývalý šéf košickej fabriky John H. Goodish. Ten prítomných prekvapil oproti minulosti svojou mladistvejšou vizážou, ale aj výrazne nižšou hmotnosťou.
Ako dodal premiér Dzurinda, vstup U. S. Steelu do košických železiarní bol prínosom pre celé Slovensko vrátane východu republiky. Zároveň pochválil U. S. Steel za to, že plnia sľuby, ktoré mu dali ešte pri rokovaniach o svojom vstupe do VSŽ pred piatimi rokmi.
"Práve toto považujem po tých rokoch nášho rozhodnutia o vstupe amerického investora za rozhodujúce. Teším sa, že po pôvodných investíciách prichádzajú ďalšie, ktoré ponúkajú pridanú hodnotu ako aj vznik nových pracovných miest. Teší ma, že sa to deje aj vďaka tomu, že sa nám podarilo presadiť viaceré významné reformy, zjednodušili sme administratívu a Slovensko sme urobili atraktívnym pre zahraničných investorov," myslí si premiér.
Nová linka by mala priniesť 100 nových pracovných miest, pričom niekoľko desiatok ďalších vznikne v rámci sekundárnych aktivít. Pri stavbe linky sa použije 9000 ton konštrukčnej ocele a 25-tisíc kubíkov betónu. Na pozinkovaciu linku budú nadväzovať ďalšie investície v hodnote 620 miliónov Sk. Od akvizície bývalých VSŽ zatiaľ U. S. Steel investovala vyše 18,7 miliardy korún hlavne do skvalitnenia výrobného procesu a ochrany životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári