ulici tvorila vlani priemerný mesačný dlh päť miliónov, nemocnica na Triede SNP ho mala viac ako desaťnásobne vyšší. Zadĺženosť sa podarilo výrazne znížiť, momentálne predstavuje mesačná strata asi milión korún. Riaditeľ Jaroslav Šajty (na snímke) verí, že červené čísla sa do jesene definitívne stanú minulosťou. Vyrovnaný rozpočet je totiž nutnosťou, ak má byť pripravená na vznik akciovej spoločnosti. K tomu by malo dôjsť o šesť mesiacov v januári 2006.
"Samozrejme, závisí to aj na tom, ako budeme financovaní zdravotnými poisťovňami. Dôležité je, aby odvedené výkony boli aj reálne predplatené," hovorí riaditeľ, pod taktovkou ktorého prešla nemocnica v prvom polroku výraznými zmenami.
Prvé reštrukturalizačné opatrenia sa týkali zlučovania niektorých pracovísk, iné boli v súlade s reformnými zákonmi delimitované na ďalšie inštitúcie. Ústav súdneho lekárstva a patológiu prebral spolu so zamestnancami Úrad pre dohľad, transfúzka prešla pod Národnú transfúznu službu a Národné referenčné centrum pre syfilis pôsobí pod Úradom verejného zdravotníctva.
Kvôli týmto presunom sa výrazne znížil aj počet pracovníkov nemocnice. Z pôvodných 3600 sa zredukoval ku koncu mája o tri stovky. Viac než tretina - asi stotridsať ľudí však prišla o prácu kvôli nadbytočnosti. Týka sa to hlavne THP pracovníkov, ale i lekárov.
"Prepúšťanie kvôli nadbytočnosti je naozaj poslednou alternatívou, ak sa nedá danému zamestnancovi poskytnúť iné zamestnanie. Takýchto prípadov bolo asi 130," poznamenáva Jaroslav Šajty.
medzititul
Bude raz koncová nemocnica silne ziskovou?
Nemocnici v hospodárení značne pomohli peniaze zo školstva Lekárska fakulta UPJŠ je významným donorom finančných prostriedkov. Mesačne ide asi o desať miliónov korún. Využívajú sa nielen na zlepšenie kvality výučbových základní pre medikov a preplácanie miezd školských pracovníkov pôsobiacich v nemocnici, ale aj skvalitnenie prístrojovej techniky.
Zdravotnícke zariadenie pritom hľadá ďalšie možnosti, ako zlepšiť hospodárenie. No ak sa pracoviskám nepodarí zlepšiť vlastnú bilanciu, prídu na rad úvahy o kvalitách ich vedúcich pracovníkov, ba aj opodstatnenosti ich ďalšej existencie. Jednou z možností ako vyriešiť problém oddelení produkujú stratu je ich ekonomický prenájom. V máji bola napríklad prenajatá súkromnej firme dialýza na Triede SNP a vedenie nemocnice uvažuje aj o prenajatí laboratórnych zložiek v tejto prevádzke.
"Musí to však byť výhodné pre nemocnicu, pričom sa musí zachovať tak dostupnosť zdravotnej starostlivosti ako aj výučba medikov. Žiadnu zmenu nemôže pacient negatívne pocítiť. O to sa snažíme neustále, veď aj napriek znižovaniu nákladov sa nemocnica rozvíja. Vlani sme na Rastislavovej otvorili dvanásť nových či zrekonštruovaných pracovísk, teraz, po zlúčení nemocníc, investujeme viac na Triede SNP. Určite sa nenaplnili obavy, že na zlúčenie najviac doplatia zamestnanci ‚z hornej'. A realitou nie je ani masívne prepúšťanie," konštatuje J. Šajty.
Staré dlhy oboch prevádzok predstavujú dokopy asi 2,5 milióna korún a postupne ich rieši akciovka Veriteľ. Ide o rôzne podlžnosti za lieky a zdravotnícky materiál, média či odvody. Dobrou správou je, že sa nemocnici podarilo v tomto smere výrazne zlepšiť platobnú disciplínu. Dnes platí načas za svojich zamestnancov do fondov zdravotných poisťovní, sociálnej poisťovni, daňovému úradu či dodávateľom médií. Aká je ale šanca, že raz bude silne ziskovou?
"Aj keď sa chystáme transformovať na akciovku, hovoriť o zisku v koncovej nemocnici je dosť ťažké. Tu totiž riešime tie najťažšie a finančne najnáročnejšie stavy. Niektoré pracoviská sú centrom pre celý východoslovenský región, napríklad neonatologické centrum. Vzhľadom na to budeme musieť vždy vynakladať veľa prostriedkov na nákup prístrojovej techniky či platovo motivovať špičkových odborníkov. Na úkor zisku nemôžeme prísť o kredit," dodáva riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári