blízke okolie a nemáte príliš tolerantných susedov, vedzte, že vás takéto hlučnejšie "posedeníčko" môže vyjsť poriadne draho. K nákladom na nejaké to pivečko a chlebíčky totiž prirátajte aj tisíckorunovú pokutu, ktorú môžete zinkasovať za rušenie nočného pokoja.
"Všetky osoby sú pri svojej činnosti povinné rešpektovať právo a právom chránené záujmy ostatných občanov," vysvetľuje JUDr. Tatiana Jankajová, vedúca Odboru všeobecnej vnútornej správy Obvodného úradu v Košiciach, do náplne ktorého okrem iného patrí prejednávanie priestupkov s pôsobnosťou na území celého mesta.
Každý občan má právo na nerušené užívanie svojho bytu a pokiaľ má pocit, že je inými ľuďmi toto jeho právo obmedzené, má možnosť obrátiť sa na políciu alebo obvodný úrad, ktoré sa týmito priestupkami zaoberajú. "Pokiaľ niekto po 22. hodine spôsobuje neprimeraný hluk, ktorým ruší nočný pokoj, môže dotknutá osoba privolať políciu. Tá by mala vypočuť obe strany i prípadných svedkov a môže rušiteľovi uložiť blokovú pokutu. Ak táto nie je akceptovaná, policajný orgán vykoná objasňovanie, ktoré spočíva vo vypočutí podozrivého, oznamovateľa a svedkov pred policajným orgánom a objasňovací spis postúpi na náš odbor na prejednanie priestupku proti verejnému poriadku rušením nočného pokoja."
Za tento priestupok pritom môžete dostať maximálne tisíckorunovú pokutu. Rozhodnutiu o uložení pokuty však predchádza prejednávanie priestupku, keď budete musieť prísť pred správny orgán vypovedať. Takže jedna párty vás môže stáť niekoľko stovák i čas strávený vypovedaním navyše.
(ato)
Foto: ROSA
foto do čísla - spravodajstvo - rušenie nočného kľudu
Ak vám vadí večerná chôdza, so sťažnosťou nepochodíte
Na Obvodnom úrade v Košiciach riešia týždenne niekoľko priestupkov porušovania verejného poriadku rušením nočného kľudu. Okrem opodstatnených sa však neraz stretávajú aj s kurióznymi sťažnosťami, keď susedom vadí, že niekto nad ich hlavami chodí alebo po 22.00 hodine posunie stoličku. Niektorí zas chceli, aby úrad vydal zákaz používania výťahu po 22.00 hodine. Takéto požiadavky a sťažnosti však nemôže úrad vybaviť k spokojnosti sťažovateľov. Ťažké je aj vyriešiť, ak sa susedia sťažujú, že nad nimi niekto nahlas rozpráva. "Tak ako majú jedni právo na oddych, druhí majú právo na užívanie svojho bytu podľa vlastných predstáv. Samozrejme, nesmie to prekročiť isté hranice."
A práve pri určovaní hraníc je neraz problém. Čo je pre jednych normálne, je pre iných už nadmerné. "Pri takýchto sťažnostiach musíme vypočuť ako svedkov aj susedov, aby sme zistili, či hluk aj ostatní pociťovali ako rušenie nočného kľudu, alebo či nemá sťažovateľ nadmerné požiadavky na nočný kľud. Každý má totiž právo užiť svoj byt svojím spôsobom. Samozrejme, nemal by v ňom po 22.00 hod. púšťať nahlas hudbu, kričať či veľmi hlasno rozprávať na balkóne," hovorí JUDr. Ľuba Zahorjanová, vedúca oddelenia priestupkov Odboru všeobecnej vnútornej správy Obvodného úradu v Košiciach, a dodáva, že toto sú neraz najťažšie riešiteľné prípady. Kým pre niekoho je návšteva príjemným spestrením, pre iného môže byť nechcenou otravou.
(ato)
Policajti riešia každé oznámenie individuálne
Každé oznámenie občana policajti musia prijať a vyriešiť ho. V telefonátoch na linku 158 alebo na jednotlivé obvodné oddelenia PZ po 22. hodine sa obyvatelia mesta najčastejšie sťažujú na hlasnú zábavu u susedov či vykrikovanie opilcov na ulici.
"Občania sa na políciu obracajú v takýchto prípadoch veľmi často. Po oznámení polícia rieši vec priamo na mieste podľa konkrétnej situácie. Veľakrát vec vyrieši samotný príchod policajtov na miesto rušenia nočného kľudu. V situáciách, keď nepostačuje dohováranie, polícia je oprávnená uložiť pokutu do výšky 1 000 Sk v blokovom konaní. Je to v prípadoch, keď je priestupok spoľahlivo zistený a obvinený z priestupku je ochotný pokutu zaplatiť," vysvetľuje kpt. Oľga Lukáčová z Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach.
Nie stále však policajti dokážu problém vyriešiť okamžite. Ak je potrebné obstarať podklady potvrdzujúce väčšinou to, či sa skutok vôbec stal, či ten skutok spáchala osoba podozrivá z jeho spáchania, správny orgán rozhodne, či uloží sankciu, alebo postačí samotné prejednanie priestupku.
Podľa Zákona o priestupkoch sa rušením nočného kľudu občan dopúšťa priestupku proti verejnému poriadku. Vyslovene pojem "nočný kľud" v spomínanom zákone špecifikovaný nie je.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári