nelegálnom zamestnávaní v apríli, narobila poriadny uragán medzi zamestnávateľmi. Len po prvej celoslovenskej kontrole pribudlo do registra Sociálnej poisťovne 40-tisíc nových nahlášok o zamestnaní. Po prvej testovacej a tak trochu výchovnej akcii tlak na striktné dodržiavanie legislatívy neustal. Naopak, odvtedy sa už uskutočnili ďalšie dve kontroly, ktoré majú zamedziť zamestnávaniu načierno.
Pod názvom Barman sa začala májová previerka v reštauračných a pohostinských zariadeniach, počas ktorej inšpektori NIP robili kontroly nielen vo dne, ale aj večer a v noci. Košický inšpektorát práce prevetral 163 subjektov v Košiciach v Starom Meste, ale aj na sídliskách, v Trebišove a Rožňave. Výsledkom bolo odhalenie 25 zamestnancov, ktorí nemali so zamestnávateľom žiaden pracovno-právny vzťah alebo neboli prihlásení do Sociálnej poisťovne. Siedmi nemali zmluvy ani dohody o vykonaní prác.
Vzápätí sa rozbehla ďalšia prísne utajovaná kontrolná akcia Vietor 2. "V uplynulom týždni sme sa v priebehu piatich dní sústredili predovšetkým na stavebné organizácie, ale kontrolovali sme aj obchodné a reštauračné prevádzky. Na území Košického kraja sme absolvovali 328 kontrol a preverili sme takmer tisíc zamestnancov. V 22 prípadoch sme odhalili nelegálne zamestnávanie. Tým sme neskončili a pokračovať budeme ďalej. Nie je vylúčené, že sa vrátime aj do tých istých subjektov. Vidíme, že sa situácia oproti predchádzajúcemu stavu zlepšila, veľa zamestnávateľov berie zákon vážne a má všetko v poriadku. Ale stále sa nájdu prípady, keď zamestnávajú nelegálne," zhodnotil výsledky kontroly vedúci oddelenia pracovnoprávnych vzťahov Inšpektorátu práce v Košiciach Mgr. Kamil Lipták.
Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka počas minulotýždňovej akcie kontrolóri v Košiciach navrhli za nelegálne zamestnávanie aj siedmich cudzích štátnych príslušníkov v stavebnej činnosti pokutu 150-tisíc korún a cudzinci boli vyhostení. Na celom území Slovenska predstavujú sankcie, ktoré navrhli kontrolné orgány za porušenie zákona, 2,5 milióna korún.
Pokuty pri prvej akcii boli naozaj symbolické. Tentoraz už budú oveľa vyššie. Zákon umožňuje právnickým osobám udeliť ich až do výšky milión korún. Pri nelegálnom zamestnávaní sú sankcionovaní aj zamestnanci. Tých finančne postihujú úrady práce. Ako nám potvrdil K. Lipták, stále najviac načierno pracujúcich zisťujú inšpektori v oblasti obchodu, reštauračných a pohostinských služieb, ale aj stavebníctve. Na pozore by sa mali mať aj poľnohospodári, ktorým pôjdu inšpektori v najbližších dňoch v pätách. Aj sezónni zamestnanci musia mať uzavretý pracovnoprávny vzťah.
"Naše kontroly sa celoslovenskými akciami neskončili. Zamestnávatelia by si mali dať do poriadku vzťahy so zamestnancami. V jednej organizácii sme už boli trikrát. Pri prvej kontrole dokázali zakryť nedostatky, nič sa nepodarilo zistiť ani kolegom z úradu práce pri druhej návšteve. Do tretice nás už naozaj neočakávali. Mali tam zamestnanca načierno. Nový zákon hovorí aj o tom, že keď chcú zamestnávatelia získať štátnu dotáciu, musia mať potvrdenie z NIP, že sme u nich nezistili nelegálnych zamestnancov. Ak áno, môžu sa s ňou rozlúčiť," dodal Kamil Lipták.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári