s tým súvisiacim rozdelením akcií. Po protestoch bratislavskej a košickej samosprávy sa na tom včera dopoludní dohodla vláda, ktorá zároveň prijala koncepcie privatizácie oboch najväčších slovenských letísk.
Predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer (KDH) a košický primátor Zdenko Trebuľa (Smer) ešte predtým v otvorenom liste premiérovi Mikulášovi Dzurindovi požadovali, aby v prípade, že bude sprivatizovaných 66 percent akciovej spoločnosti, zvyšných 34 percent akcií bolo na polovicu rozdelených medzi samosprávny kraj a mesto Košice. Mestská a regionálna samospráva mala pôvodne dostať dvakrát po tri percentá akcií. Potom ju však ministerstvo dopravy úplne vyškrtlo z majetkovej účasti v najbližších rokoch, pričom ako odškodné mali za päť rokov dostať bližšie neurčený podiel na majetku letísk.
Štát však na poslednú chvíľu zmenil svoje rozhodnutie.
"Uznesenie vlády hovorí, že do konca roka 2006 má byť realizovaný prevod akcií na mestá a VÚC. Mestá a samosprávne kraje dostanú po privatizácii po 10 percent akcií. Štát si ponechá 14 percent a privatizujúca spoločnosť dostane 66 percent majetku oboch letísk v Košiciach aj Bratislave," tlmočil nám slová ministra dopravy Pavla Prokopoviča (SDKÚ) jeho
hovorcu T. Šarlušku. Ministerstvo dopravy ako najvhodnejšiu metódu privatizácie navrhuje priamy predaj vopred určenému záujemcovi vybratému v medzinárodnom výberovom konaní prostredníctvom dvojkolovej procedúry.
Predseda KSK R. Bauer a primátor mesta Košice Z. Trebuľa privítali rozhodnutie vlády o rozdelení podielov v bratislavskom a košickom letisku. "Znamená to, že vo verejných rukách bude dostatočne veľký kontrolný balík, vďaka ktorému mesto a región budú môcť ovplyvniť smerovanie aktivít v akciovej spoločnosti. Letisko má pre Košice i celý región strategický význam. Vytvára priame spojenia so svetom v situácii, keď nedostatočná dopravná infraštruktúra na východnom Slovensku neumožňuje využívať diaľničnú sieť. Je jedným zo stimulov pre investorov, ktorí do tohto regiónu prichádzajú," dozvedeli sme sa od šéfov mesta a samosprávneho kraja.
Z pohľadu krajskej aj mestskej samosprávy je prínosom aj rozhodnutie o skrátení termínu prevodu podielov z pôvodne navrhovaného roku 2010 do konca roku 2006, teda prakticky hneď po výbere strategického investora. Samospráva podľa ich slov pozitívne vníma snahu nastaviť podmienky pre výber majoritného akcionára tak, aby sa na súťaži mohli zúčastniť záujemcovia o obe letiská spolu, ale aj jednotlivo.
Košické letisko je po bratislavskom druhým najväčším na Slovensku. Vzletová a pristávacia dráha má dĺžku 3100 a šírku 45 metrov, čo sú dostatočné rozmery pre pristávanie takmer všetkych dopravných a nákladných lietadiel. Základné imanie košického letiska je 1,753 miliardy korún a už sa stalo aj predmetom politického boja, keďže SDKÚ presadila do jeho Predstavenstva aj napriek nevôli KDH svojho mestského šéfa A. Tkáča. Koncom minulého roka otvorili na letisku nový terminál za 351 miliónov Sk spĺňajúci najnovšie bezpečnostné normy, pričom po vstupe Slovenska do schengenského priestoru na ňom vedia oddeliť cestujúcich, ktorí smerujú do členských štátov EÚ ako aj mimo únie. Počet prepravených cestujúcich už niekoľko rokov medziročne rastie o zhruba 20 percent. Vlani ich počet dosiahol 213-tisíc.
(jsv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári