(www.zuzanamojzisova.sk)
V roku 1999 na Silvestra sa na chate v Zuberci stretli Zuzana Mojžišová (muzikologička, redaktorka klasickej hudby SRo a speváčka ľudových piesní) - vtedy dramaturgička Orchestra ľudových nástrojov SRo s Atilom Bérešom (bývalým basgitaristom rockovej bratislavskej skupiny Dorian Gray). Po celodenných lyžovačkách trávili večery počúvaním hudby a debatami na tému hudba. Medzi cédečkami bola aj nahrávka koncertu SĽUK-u, zostavená z pokusov o prepojenie ľudového s moderným. Ich názory sa v mnohom odlišovali, napriek tomu našli folklórna speváčka a rockový muzikant spoločnú ideu. Tak vznikol nápad skúsiť vytvoriť niečo, o čo sa dovtedy pokúsil len málokto. Spojiť slovenský folklór a rock. 18. 2. 2000 vznikla skupina, ktorá však nemala svoje meno. Nikto totiž nepredvídal ďalší život zoskupenia. Trochu neskôr vznikla JEJ DRUŽINA. Už prvý album, zostavený z ľudových piesní stredného a východného Slovenska upravených v modernom šate si získal značný počet priaznivcov, svoje úspešné ťaženie zavŕšil nomináciou na dve ceny IFPI Aurel 2001. Objav roka a Obal roka.
Na konci letnej sezóny 2002 sa kapela rozdeľuje na dve samostatné nové formácie. Vznikajú názvovo aj repertoárovo podobné zoskupenia Zuzana Mojžišová a jej družina a Družina. Na jeseň 2002 vychádza druhé CD Zuzana Mojžišová a jej družina. Album už v sebe zahŕňa aj ľudové piesne zo západného Slovenska. Repertoár skupiny sa tak rozrástol o hudbu lokalít - Záhorie a Ponitrie. V roku 2003 sa žiada niečo nové. Zuzana zbiera materiál, kúpi si casio a začínajú vznikať nové aranžmány, nové námety, nové tipy, nové vízie.
Problémom je zvuk. Ako do nových piesní vniesť svetový zvuk. Skombinovať akustické s elektrickým.Tak do toho vstúpil Oskar Rózsa - skúsený producent. V tomto období sa na pár dní na Slovensko zo zámoria vrátil bubeník Martin Valihora. Hudba vytvorená v bystrickom štúdiu ho zaujala a súhlasil so spoluprácou na tomto projekte. Bicie sú famózne treba ich však podporiť ďalšími muzikantskými "lahôdkami". Oskar nahráva basgitaru. Gitarové party si prerozdelili Andrej Šeban, Mišo Béreš a Juraj Burian. Husle Stano Palúch, Janko Kružliak a Andrej Záhorec. Ajdži Sabo hrá perkusie. Akordeón Boris Lenko, violu Peter Mikulec a Kapor Juraj Vančík. Cimbal Alžbeta Lukáčová. Fúkačky rôzneho druhu Rasťo Andris a samozrejme spev Zuzana Mojžišová. Zostava je kompletná a zvuk tiež. Oskar prikladá ešte ďalšie svoje hudobné dokonalosti - dohráva klávesy a perkusie. CD je na svete.
Krstí sa 18. 10. 2004 - krstní rodičia sú Iva Bittová a Marián Varga. Obsadenie koncertnej kapely nijako nezaostáva za CD. Účinkujú Z. M. (spev), Rasťo Andris (fúkačky), Stano Palúch (husle), Andrej Šeban (gitara), Oskar Rózsa (basgitara), Martin Valihora (bicie). Záznam z koncertu prenášala BBC do 14-tich krajín asociácie televíznych a rozhlasových staníc EBU.Album získal 4 nominácie a dvoch Aurelov na cenách IFPI Aurel 2004
-
VLASTA REDL, SLÁVEK JANOUŠEK, JAROSLAV SAMSON LENK, ŠANY (ČR)
Legendy českej folkovej a dobrej hudby v jedinečnom spojení Psyhiatrio.
A ich u nás zatiaľ neznámy hosť Petra Šany Šanclová...
... zatiaľ najväčšiu časť svojho života prežila v Jihlave. Vyštudovala strednú obchodnú akadémiu. Tí, čo zažili ŠANY naživo, vedia, že je to výborná speváčka, ale aj všestranná inštrumentalistka. Dnes žije v legendárnej "redlovskej" moravskej Tramtárii. Prešla skupinou Bokomara, spoluprácou so Slávkom Janouškom a Vlastom Redlom. Zaspievala si na CD venovanom "brněnské hantýrce". V súčasnosti se objavuje v duu s Vlastom Redlom a ako hosť Psyhiatria Janoušek - Redl - Lenk. Je zároveň členkou Skupiny, která se jmenuje Každy den jinak a čoskoro ju budeme môcť počuť aj z nového sólového albumu, ktorý vzniká práve teraz.
-
MANGO MOLAS
(www.mangomolas.sk)
Martin 'Lopéz' Vlašič - spev, gitara, timbales, darabuka
Eddy Portella - congas, bongas, perkusie, spev
Miloš 'Milky' Oríšek - basgitara, perkusie, spev
Róbert 'Qačo' Matunák - djembe, congas, perkusie, fujara
Dino Majdák - cajon, congas, timbales, spev
Roland 'raveniuz' Kánik - piano, synth
Maroš Podhajský - trumpeta
Martin Noga - trombón
Mango je ovocie a Molas je nádherná farebná výšivka, pochádzajúca z pobrežia Panamy, súostrovie St. Blais. Ženy malého etnika Kuna na týchto ostrovčekoch zhotovujú výšivky Molas od nepamäti a pretože je to súčasť ich tradičného oblečenia, nenechali sa navliecť do európskych šiat (na rozdiel od mužov), ani po príchode conquistadorov do tejto oblasti. Dalo by sa povedať, že na základe ich vzdoru tie krásne výšivky prežili...
Hudobná formácia MANGO MOLAS vznikla v roku 1998 ako zoskupenie 4 hudobníkov, ktorí sa rozhodnú, ako prostriedok vyjadrenia svojho hudobného pocitu, zvoliť si najtradičnejšiu hudobnú formu - rytmus. Rytmus, ktorý udáva dušu celej hudbe v jej ponímaní od počiatku ľudstva, pretavený do slovenských pomerov mladými hudobníkmi, ktorí sú ovplyvnení rôznymi hudobnými žánrami, kombináciami foriem a originalitou hudobných nástrojov.
V roku 2004 vychádza debutové CD Peńa. Single "Plaváren" a "Ako trafiť mravca do bedrového stavca" úsepšne rotujú mediálnym éterom. Mango Molas koncertuje vo viacerých TV a rádiových programoch. Koncertujú takmer na všetkých letných festivaloch (Rock Fest Zelená voda, Pohoda, Nočné Vlny, Hodokvas, Trutnov Open Air). V októbri 2004 predskakovali na bratislavskom koncerte legendárneho Ibrahima Ferrera a Buena Vista Social Club.
Rok 2005 priniesol ocenenie Aurel v kategórii Objav roka a nomináciu v kategórii Skupina roka. V prvom polroku si skupina berie dlhší koncertný time-out, počas ktorého pracuje na príprave materiálu na nové CD a na skvalitnení vlastného hudobného výrazu. Už sú oddýchnutí a pripravení ponúknuť vám skvelú atmosféru a "tanečnosť" na záver piatkového programu hlavného pódia.
-
PREßBURGER KLEZMER BAND
(www.klezmer.sk)
Marta Potančoková - sólový spev, tamburína,
Andrej Werner - husle, vokály,
Miro Lago - klarinet, vokály,
Snežana Jović - akordeón, sólový spev,
Pavol Šuška - klavír, syntetizátor, vokály,
Samo Alexander - kontrabas, sólový spev,
Viktor Schramek - bicie, perkusie,
Popredný zástupca žánru ethno / world music a súčasne prvá klezmerová kapela na Slovensku. Vznikol v roku 1995. Odvtedy účinkoval na mnohých obsahovo rozmanitých koncertoch a iných kultúrnych podujatiach na Slovensku i v Európe počnúc koncertmi zaradenými do cyklov vážnej hudby až po vystúpenia na mnohých hudobných festivaloch. Ako už napovedá sám názov kapely, za základ svojej hudby si vybrali klezmer (t.j. ľudovú hudbu východoeurópskych Židov), ktorý však dotvárajú vlastnou interpretáciou, originálnymi aranžmánmi a kombinujú ho s inými hudobnými štýlmi. V ich hre je cítiť nielen "čistý" klezmer, ale aj prvky jazzu, reggae, latino, slovenského, cigánskeho a balkánskeho folklóru, či nádych Orientu. Inak povedané - na ich vystúpení nás čaká úžasná dávka emotívnej a tanečnej muziky.
-
NEW COUNTRY and JOHN DALE (SK/UK)
Famózny huslista Peter Uličný je častým hosťom festivalu. Je to duša nespokojná a preto vždy príde s niečím novým, iným a vždy veľmi zaujímavým. Jeho hosť John Dale sa už na festivale predstavil s kapelou Bullcrap company (mimochodom tiež projekt P. U.). Pošuškáva sa čosi o írskej muzike....ale nechajme sa prekvapiť. Peter so svojou partiou muzikantov to dokážu vždy. A vždy je to prekvapenie viac než príjemné.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári