ktorá prišla na domáci jarmok ukázať svoju prácu a umením podporiť jeho zdarný priebeh. Inak tvrdí, že paličkárstvo "na ulicu" nepatrí.
"Je to pre samotné paličkovanie ponižujúce. Nie je to atrakcia ako cirkus, ale umenie. Paličkovaná čipka má svoju hodnotu, aj remeselnú, aj estetickú," vysvetľuje paličkárka, ktorá okrem domáceho jarmoku odmieta prezentovať na výstavách a trhoch svoje zručnosti.
Paličkárstvo sa v rodine Pogadlovcov nededilo, alebo aspoň o tom Ľuboslava nevie. "Neviem o nikom z rodiny, kto by sa niečím takým zaoberal, možno sú to dávne gény," zamýšľa sa.
A ako k netradičnému "remeslu" Ľuboslava prišla? "Jednoducho. Keď som sa naučila písať, naučila som sa aj ručné práce. Začala som vyšívaním, pletením, háčkovaním a potom prišlo na rad aj paličkovanie," hovorí o svojich začiatkoch.
Aj toto umenie má svoje pravidlá a pracovné postupy. Najprv si paličkárky zvolia vzor, ktorý chcú pretaviť do obrázku, potom ho prevedú do grafickej linkovej úpravy. "Určím si, koľkými farbami bude obrázok 'hrať' a založím si paličky," rozpráva Ľuboslava.
Väčšina paličkovaných výtvorov je jednofarebná, najčastejšie biela. Paličkárke zo Spišskej Belej sa páčia aj farebné dielka. "Založené paličky musia byť vždy v pároch. So štyrmi sa dá urobiť vrkôčik. Na obrázok môžete naraz použiť aj štyridsať, ale to už sú paličkárky frajerky, ktoré to dokážu," hovorí.
Práca na jednoduchšom vzore zaberie Ľuboslave tri dni. Obrázok, na ktorom bola vyobrazená postava Slovenky a Slováka, určená na prezentáciu do Ameriky, jej trvala tri mesiace.
A ako svoju prácu hodnotí? "Určiť cenu je ťažké. Ak chcem niekoho potešiť, dám mu obrázok, aj keď nemá dosť peňazí. Pre mňa je dôležité, aby mal k mojej práci a výtvoru vzťah. Vtedy som ochotná predať obrázok aj za polovičnú cenu. Ale ak vidím, že moje obrázky chce niekto kúpiť len preto, aby ich mal doma vystavené a viem, že si ich môže dovoliť zaplatiť, tak mu poviem riadnu cenu. Paličkované srdiečko môžem predať za 1500 alebo za 3500 korún, vždy záleží od toho, komu," hovorí o oceňovaní svojej práce paličkárka zo Spišskej Belej.
Najcennejším dielom, ktoré sa v peniazoch nedá vyjadriť, je pre Ľuboslavu štvorlístok pre šťastie. "Ten som venovala mojej mame, ktorá už nežije. Dúfam, že sa bude dediť," dodáva Ľuboslava.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári