(www.chikiliki.sk)
Veselý projekt skupiny Chiki liki tu-a sa na festivale predstaví prvý raz. Skvele zahratá muzika s veľkou dávkou muzikantského nadhľadu už zasiahla priamo do sŕdc mnohých poslucháčov. A určite priamo zo srdca gitaristu a jeho "borsukov" budete môcť hneď na začiatok festivalu pocítit vôňu diaľok, pravý smútok truckerov na dlhej ceste naprieč Slovenskom, pravé city, pravé lásky a ľavé ruky zdvíhané priamo od srdca v rytme už dávno zľudovelej "...odišiel mi pred nosom vlak, s tebou laska moja..."
-
EDO KLENA A BAND
Prešovský pesničkár EDO KLENA nie je festivalovému publiku neznámy. Nedávno dokončil svoje ďalšie CD, na ktorom koketuje s world music a jazzom. Na festivale síce ešte album nebude k dispozícii, ale Edo so svojou kapelou a rôznymi speváckymi hosťami (hlavne speváčkami) z neho určite ponúkne poriadnu porciu. A my vieme, že sa máte na čo tešiť.
-
DIVOZEL
Košická skupina Divozel vznikla len nedávno a napriek ich mladému veku je ich popularita zo dňa na deň väčšia . Skupina hrá v zložení Michal Trushan - gitara, spev, Lucia Števčeková - spev, Katka Kuchárová - akordeón, spev, Eva Drabantová - spev a Róbert Leskovjanský - perkusie. Toto zoskupenie dokázalo za krátky čas nájsť spoločnú reč a zdá sa, že objavili aj cestu k svojmu osobitému štýlu, ktorý je prienikom folku, world music a rómskych melódií podfarbených akordeónom a príjemne znejúcim ženským vokálom, na popredí ktorého spontánne exceluje temperamentná speváčka Lucia. Na tohtoročnej Porte v Ústí nad Labem získali interpretačnú aj divácku Portu a zradili sa medzi úspešné východniarske spolky, ktoré to tam "vybielili". Sme radi, že sa na festival opäť vracajú.
-
IRISH ROSE
(www.irishrose.sk)
Kapela IRISH ROSE pozostáva zo šiestich členov. Formovať sa začala od leta 2003, keď sa po rozpade kapely Highland Corbies jej dvaja členovia vydali vlastnou cestou. Boli to Peťo Marcinko, hráč na tin whistle a gajdy a Katka Ivasenková, huslistka. Postupne sa k nim pridávali ostatní. Prvou bola flautistka Zuzka Orosová. V plnom prúde cvičenia sa pripojil perkusionista a neskôr už hráč na bodhrán Peťo Holodňák. V tejto zostave sa po prvýkrát predstavili v Bratislave, kde vystúpili pri príležitosti keltského sviatku Samhain. V nasledujúcich mesiacoch kapelu doplnili ešte ďalší dvaja členovia. Gitarista Jožko Szánto (tiež bývalý člen Highland Corbies) a speváčka Evka Trembeczká. V tomto zoskupení mali niekoľko koncertov a vystúpení, keď to nakoniec vyvrcholilo opäť na západnom Slovensku, tentokrát na najväčšom keltskom festivale Beltine. Koncom roka 2004 sa formácia znovu trošku pomenila. V lete odišiel zakladateľ Peťo Marcinko a naopak pridala sa banjistka Kaja Andreasová. Momentálna a konečná zostava kapely je teda šesť členov.
-
DOLIŇACI
Bardejovskí countristi už spolu hrajú viac než desať rokov a tvoria dobrú partiu, ktorá sa výborne zabáva nielen pri vystúpeniach, ale aj mimo nich a pri organizovaní hudobného diania v domovskom prostredí. Ich moderné country určite dobre naladí všetkých, ktorí sa budú počas druhého festivalového dňa rozbiehať do správneho popoludňajšieho tempa.
-
Michal Hudák a ŽOBRÁCI
Skupinu Žobráci zo Spojených štátov východoslovenských a organizátorov festivalu SIGORD je lepšie počuť a vidieť, než o nich niečo napísať. História tohto spolku je dlhá a zložitá a súčasnosť ešte dlhšia a zložitejšia. Žiaľ, aj smutná. Tohto ročníka Festivalu dobrej hudby sa už nedožil huslista kapely, večne usmiaty Ľoša Bača. Žobráci (ešte spolu s Ľošom) nahrali a pripravili na vydanie nové CD (veľmi dobré) a prichystali na festival ako vždy prekvapenia, ktoré možno prekvapia aj ich. Nechajme sa spoločne prekvapiť!
VESLÁRI
(www.veslari.sk)
Peter Dula - Sólo spev, gitara,
František Jano - husle, steel gitara, mandolína, spev (vedúci kapely),
Peter Henriczy - elektrická gitara, akustická gitara, banjo,
Slavo Mlynarčík - bass guitar, dobro, spev,
Luboslav Krišš - bicie, spev,
Juraj Straka - ústna harmonika, zvukár.
Skupina Veslári sa predstaví na oboch scénach tohoročného Festivalu dobrej hudby - Sigord 2005. Kapela vznikla v roku 1971 a do roku 1973 fungovala pod názvom Rowers (tento názov vznikol preto, lebo väčšina zakladajúcich členov v rokoch 1968 - 1970 skautovala).V roku 1973 po prvých úspechoch dostala skupina ponuku prezentovať sa vo vtedajších médiach pod podmienkou, že bude účinkovať pod slovenským názvom a tak doslovným prekladom vznikol názov Veslári. V rôznych zostavách sa skupina prezentovala veľmi úspešne. V niekoľkých zostavách ste ju mohli vidieť aj počas uplynulých ôsmich ročníkoch festivalu Sigord. V novej a súčasnej zostave sa vám zaveslujú na hlavnom pódiu, ale aj na záverečnej Country and rock párty (teda netradičnom countrybále) v alternatívnom stane.
-
MALÝ PRINC
Mišo Gima - gitara, klávesy, spev,
Dáša Juhásová - husle, spev, el. gitara,
Peter Zachar - bicie, kontrolný úsek,
Tóno Pľuta - madolína, autoškola, spev nie,
Peter Vislocký - gitara, klávesy, spev,
Mišo Gima malý - 12 gitara, 12 pivo, spev,
Tomáš Durky Durkáč - basgitara, oranžové okuliare.
Podľa Exupéryho nazval svoje hudobné "dieťa" Mišo Gima. Toto hudobné spojenie muzikantov rôznych generácií vytvára svojim spojením folku, rocku a world music zaujímavé kompozície, ktoré čoraz viac lákajú ľudí nielen u nás, ale aj v zahraničí, kde ich poznajú viac ako doma. Ak chceme tento handicap napraviť, tak nebíďte ich sobotňajšie vystúpenie na hlavnej scéne. Ono poznať sa osobne s Malým princm nie je nikdy na škodu. Na Delni bude táto príležitosť dvojnásobná, Malý princ sa predstaví aj v alternatívnom stane, kde uvedie staré dobré česko-slovenské hitovky...
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári