jedného svedka, pre opakovanú neúčasť zvyšných troch bolo pojednávanie odročené na druhú polovicu septembra. Ide o svedkov, ktorých sa doposiaľ nepodarilo predviesť ani polícii. Na jedného je už dva roky vydaný zatykač v inej trestnej veci, ďalší dvaja sa nezdržiavajú v mieste bydliska.
Hlavnými protagonistami uvedenej kauzy je trojlístok Košičanov. Prokurátor obžaloval Janku P., Maroša P. a Dana Č. z trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa paragrafu 148a ods. 1, ods. 4, Trestného zákona a posledného z nich aj zo sprenevery. Mali sa ich dopustiť tým, že si neoprávnene uplatnili nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty s úmyslom zadovážiť sebe neoprávnený prospech.
Žalobca im kladie za vinu, že po vzájomnej dohode a rozdelení úloh, vyhotovili fiktívne doklady a realizovali fiktívny obchod s elektronikou.
Na základe 33 sfalšovaných faktúr a k nim vyhotovených pokladničných dokladov, 37-ročný Dano Č., jeden z konateľov a spolumajiteľov spoločnosti D.T.C. , "zakúpil" od podnikateľa zo Sniny výpočtovú a kopírovaciu techniku. Tým istým spôsobom ju mal fiktívne odpredať 27-ročnému spoluobžalovanému Marošovi P., ktorý podnikal pod obchodným menom M.P.C. Ten v umelo vytvorenom reťazci fiktívneho obchodu, zdá sa, pokračoval. Podľa obžaloby, na základe fiktívnych dodacích listov, predal elektroniku Janke P.
Táto majiteľka a konateľku eseročky Anja Trade, ktorá v kritickom čase sídlila v Gelnici, podala vo februári 2000 daňovému úradu daňové priznanie za január 2000. Na základe faktúr od dodávateľa Maroša P. si súčasne uplatnila nárok na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 5 565 696 korún.
Daňový úrad v Gelnici však po vykonanej kontrole oprávnenosti uvedeného nároku na vrátenie odpočtu DPH, jeho vyplatenie nepriznal. Nielenže eseročočke Anja Trade zvýšil daň, ale pre podozrenie zo spáchania trestného činu, podal trestné oznámenie na jej konateľku.Z dokazovania pred súdom vyplynulo, že Janka P. predložila "daňovákom" faktúry, ktorými dokladovala nadobudnutie tovaru. Vystavila ich firma Maroša P., ktorý bol mesačným platcom DPH od 1997 a uplatnil si odpočet DPH.
Stalo sa tak na základe 33 faktúr od firmy D.T.C., ktorej spoločníkom bol Dano Č. Nasledovala daňová kontrola, pri ktorej správca dane zistil, že Maroš. P. nemal nárok na uplatnenie odpočtu DPH. Kontrolóri zistili, že firma D.T.C., ktorá vystavila faktúry, nebola v tom čase platcom DPH, resp., že sa ním stala až 1. apríla 2000. Daňový úrad Košice II "vyrúbil" Marošovi P. dodatočnú daň z DPH vo výške 5 536 459 korún a súčasne mu zvýšil DPH o 2 768 230 korún.
Podobne dopadol aj Dano Č. z eseročky D.T.C. , ktorý vystavil doklady pre odberateľa výpočtovej techniky Maroša P., v čase, keď tento daňový subjekt nebol platcom DPH, no napriek tomu si ju vo všetkých prípadoch uplatnil. Za túto činnosť mu Daňový úrad Košice II "predpísal" DPH za január 2000 vo výške 5 536 459 korún a uložil pokutu 553 646 korún.
K sprostredkovaniu obchodu medzi eseročkou D.T.C. a Marošom P. vo výške cca 30 miliónov, malo dôjsť na základe kontraktu s M. S. Podľa dokladov mu za to Maroš P. údajne vyplatil 123 000 korún.
Obžalovaní tvrdia, že výpočtovú techniku skutočne kúpili a aj za ňu zaplatili. Podnikateľ zo Sniny, od ktorého ju mal Dano Č. kúpiť však uviedol, že nikoho z obžalovaných nepozná, v kritickom čase nebol platcom DPH, ba nemal ani počítač, na ktorom by mohol vyhotoviť faktúry… Summa-summarum, s firmou D.T.C. neuskutočnil žiadny obchod a Danovi Č. nedodal žiadnu výpočtovú techniku.
Dano Č. čelí aj obžalobe zo sprenevery. Mal sa jej mal dopustiť tak, že ako konateľ spoločnosti D.T.C. v júni 2000 uzavrel lízingovú zmluvu so spoločnosťou B.O.F., a. s. VSL. Košice, ale záväzky, ktoré z nej vyplynuli, si nesplnil. Išlo o prenájom farebnej laserovej tlačiarne v hodnote 498 810 korún s možnosťou následnej kúpy. Prevzal ju od dodávateľa TS Pro, s.r.o. Bratislava a zaviazal sa ju splácať v mesačných splátkach.
Po zaplatení vstupnej splátky a ďalších štyroch však platiť prestal, preto s ním spoločnosť B.O.F … v decembri 2000 rozviazala zmluvu. Medzitým, v čase, keď ešte mesačné splátky riadne uhrádzal, mu formou lízingu prenajali aj digitálnu laserovú tlačiareň Epson, 8200 duplex v hodnote 591 000 korún. Uhradil len dva splátky, aj v tomto prípade uvedená spoločnosť odstúpila od zmluvy.
Obžalovaný tlačiarne lízingovej spoločnosti nevrátil. Bez vedomia prenajímateľa, na základe dohody o započítaní pohľadávok a záväzkov, ich odovzdal spoločnosti košickej filiálky Minolta Slovakia, pričom naviac dostal tlačiareň zn. SET CF 910.
Týmto konaním mal spôsobiť spločnosti B.O.F., a. s. VSL Košice škodu 715 466 korún. Dano Č. sa k uvedenému skutku nevyjadril.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári