1621 - v Prahe na Staromestskom námestí popravili spolu s 26 účastníkmi českého stavovského povstania lekára, priekopníka novodobej anatómie,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
humanistického vzdelanca a politika Jana Jessenia. Narodil sa 27. decembra 1566 vo Wroclavi, jeho rodičia pochádzali z turčianskeho zemianskeho rodu. Rektorom pražskej univerzity bol v rokoch 1618-20, uskutočnil prvú verejnú pitvu v Prahe.
1846 - v Rimavskej Píle sa narodil ľudovýchovný pracovník, učiteľ, spisovateľ a publicista, evanj. kňaz Ján Vansa, manžel spisovateľky Terézie Vansovej. Počas štúdií prispieval do časopisov Vesna a Napred. Poéziu publikoval v Dennici a Slovenskej žene, úvahy a kázne v Evanjelickom kazateľovi a Cirkevných listoch. Venoval sa tiež ochotníckemu divadlu v Tisovci a včelárstvu. 22. júna 1922 spáchal v Banskej Bystrici samovraždu.
1857 - v Košiciach usporiadali prvú priemyselnú výstavu na Slovensku. Svoje výrobky na nej prezentovalo 241 vystavovateľov.
1905 - v Paríži sa narodil francúzsky existenciálny filozof, prozaik, dramatik a esejista Jean-Paul Sartre. Zaoberal sa najmä rozporom medzi slobodou a nutnosťou, históriou a prírodou. Svoj existencializmus vysvetlil v diele: Bytie a ničota. Autor románov: Hnus, Cesty slobody, drám: S vylúčením verejnosti, Muchy, poviedok, esejí a autobiografie: Slová. V r. 1964 mu udelili Nobelovu cenu za literatúru, ktorú neprijal. Zomrel 15. apríla 1980 v Paríži.
1908 - zomrel ruský skladateľ a hudobný pedagóg Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov, spoluzakladateľ ruskej romantickej národnej hudby. Popredný člen skupiny Mocná hŕstka. V kompozičnej tvorbe ovplyvnený ruskou ľudovou hudbou. Opery: Sadko, Zlatý kohútik, orchestrálne dielo: Šeherezáda. Narodil sa 18. marca 1844.
1953 - narodila sa pakistanská politička Benazir Bhuttová. Dcéra pakistanského prezidenta Zulfikara Alího Bhutta, popraveného v r. 1979. Neskôr boli zavraždení aj jej dvaja bratia. V r. 1988 prvý raz vyhrala voľby a stala sa prvou ženou na čele islamskej krajiny. Voľby vyhrala aj v r. 1996. V oboch prípadoch stratila moc nedemokraticky - prevratom. Prežila aj pokus o atentát, keď radikáli dúfali, že sa im podarí nastoliť islamský štát. V r. 1999 odišla do exilu.
1991 - sovietske vojská definitívne opustili Československo, ktoré okupovali od augusta 1968. Československo sa opäť stalo svojprávnym a suverénnym štátom. Po Sovietskej armáde zostali v oboch republikách vyrabované kasárne aj obytné domy a obrovské ekologické škody vo výcvikových priestoroch. Škody prevýšili šesť
miliárd korún. V súvislosti s ich takmer 23-ročným pobytom zahynulo 290 ľudí.
1995 - v Bratislave zomrela spisovateľka Katarína Lazarová. Tvorbu zamerala najmä na problematiku dediny: Osie hniezdo, Šarkan na reťazi, Mločia hora. V detektívnych a fantazijných románoch: Kňažná z Lemúrie, Povesť o snežnom človeku sa kriticky vyrovnávala s negatívnymi stránkami povojnového života. Narodila sa 13. februára 1914 vo Výčapoch-Opatovciach.
(SITA)
Autor: 21. júna
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári