podávajú anestézie pri rôznych operačných zákrokoch či terapeutických výkonoch. No zatiaľ čo za prvú činnosť dostávajú zdravotnícke zariadenia od zdravotných poisťovní peniaze, platby za druhú činnosť sú zahrnuté v čomsi inom a k anestéziológom sa vôbec nedostávajú.
"Práca anestéziológa pozostáva jednak z anestéziologickej na operačných sálach a jednak z práce v oblasti intenzívnej medicíny na lôžkovej časti. No zatiaľ čo starostlivosť o pacientov, ktorým zlyhávajú základné životné funkcie (pri strate vedomia, zlyhávaní dýchania či krvného obehu) poisťovňami zaplatená je, aj keď nie v plnej výške nákladov, pri anestéziologickej činnosti je tomu inak," hovorí predsedníčka sekcie anestéziológov Regionálnej lekárskej komory Košice Monika Grochová.
Ako vysvetľuje, platba za prácu, ktorú vykonávajú anestéziológovia pri podávaní anestézie, ako aj za použité lieky a špeciálny zdravotnícky, je skrytá v preplácaní hospitalizácie pacientov v chirurgických odboroch. K anestéziológom sa však peniaze nedostávajú. Zdravotné poisťovne by preto anestéziu mali preplácať podľa platného Katalógu zdravotníckych výkonov priamo pracoviskám, ktorých lekári a sestry ju vykonávajú. Takýto spôsob financovania je bežný v mnohých európskych krajinách, aj v susednom Česku a pomohol by zlepšiť napríklad prístrojové vybavenie oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Sprehľadniť a zlepšiť financovanie anestéziológie je cieľom aktivity, ktorá vznikla na pôde Regionálnych lekárskych komôr Košice a Prešov a Slovenskej spoločnosti anestéziológie a intenzívnej medicíny. Podporuje ju aj vedenie Fakultnej nemocnice L. Pasteura. Podľa námestníka Richarda Rašiho by bolo pre nemocnicu výhodné, keby anestézie preplácali zdravotné poisťovne zvlášť ako samostatné výkony. Pretože platba za ukončenú hospitalizáciu pacienta v mnohých prípadoch nepokrýva reálne náklady na jeho liečbu, operáciu a anestéziu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári