magistráte s cieľom zeefektívniť a zlacnieť košickú samosprávu, odstrániť konfliktné situácie v kompetenciách medzi mestom a mestskými časťami, už na júnové zastupiteľstvo preloží poslancom pracovný návrh na diskusiu. Zníži sa počet meských častí, opýtali sme sa šéfa komisie, ktorým je námestník primátora Eugen Čuňo (SDKÚ)?
"Podľa právnych analýz, ktoré sme si nechali urobiť u odborníkov, je zníženie počtu mestských častí v jestvujúcom legislatívnom prostredí viac-menej nereálne. narazili by sme totiž na ústavno-právne úskalia, pretože zobrať obyvateľom právo na samosprávnosť prostredníctvom volených orgánov by bol vážny zásah do ich ústavných práv. K takémuto kroku by musel byť súhlas zastupiteľstva danej mestskej časti, resp. referendum občanov, či s tým súhlasia," vysvetľuje Eugen Čuňo a dodáva, že centralizácia samosprávy podľa neho nie je dobré riešenie.
Dodáva, že k vyriešeniu najväčšieho problému samosprávy - nespravodlivému a nerovnomernému prerozdeľovaniu peňazí z daní z nehnuteľností - už došlo a to zákonom o miestnych daniach, podľa ktorého od januára už všetky peniaze plynú do mestskej kasy.
"Už sa teda nemôže stať, že v jednej mestskej časti je desaťnásobne vyšší príjem na hlavu obyvateľa ako v inej. V diskusii treba nájsť spravodlivý model pri prerozdeľovaní, efektivita fungovania mestských častí je hlavným motorom zmien, na ktorých sa pracuje."
Komisia v pracovnom návrhu novely zákona pripúšťa aj možnosť zníženia počtu mestských častí, podľa Čuňa sa hovorí o viacerých alternatívach.
"A to, aby 12 súčasných, tzv. dedinských mestských častí zostalo s tým, že desať mestských by sa spojilo do jednej s jedným starostom a jedným zastupiteľstvom. V diskusiách vyskakuje aj alternatíva spájania susedných mestských častí do väčších desiatich celkov, napríklad Terasa + KVP + Myslava. Treba však brať do úvahy spomínané ústavno-právne úskalia."
V novele by mali byť raz a navždy presne definované kompetencie mesta a mestských častí, ich vzájomný vzťah, aby sa odstránili spory a problémy.
"V súlade s úpravou postavenia mestských častí sa odporúča podľa alternatívy 1 vytvoriť dvojkomorové mestské zastupiteľstvo - komory poslancov a starostov a podľa alternatívy 2 sa navrhuje zriadiť nový orgán radu starostov, ktorá by participovala na rozhodnutiach zastupiteľstva. Pri dvoch komorách by pri dôležitých veciach bol potrebný súhlas oboch, pri menej dôležitých by stačilo prehlasovanie poslancov."
Dôležitou zmenou bude zníženie počtu poslancov v mestskom i miestnych zastupiteľstvách, z 80 v meste by malo zostať 50, pomerne k tomu by sa počty mali upraviť aj v mestských častiach. S tým sa však veľa peňazí ušetriť nedá, keďže na odmeny poslancov v mestských častiach sa ročne minú cca 2 milióny korún.
"Výdavky mestských častí ročne sú vo výške cca 550 miliónov korún spolu, to znamená, že toľko potrebujú na svoju existenciu, na zabezpečovanie činností a výkon kompetencií - originálnych i zverených. Návrh novely smeruje k znížení nákladov na výkon samosprávy a to vytváraním spoločných miestnych úradov pre niekoľko mestských častí, ako aj detašovaných pracovísk magistrátu," vysvetľuje ďalej Čuňo.
Námestník vyzdvihuje a víta tú skutočnosť, že v novele zákona dôjde k podrobnejšej úprave vzťahov mesta k okolitým obciam regiónu s možnosťami nadviazať konkrétne formy spolupráce.
"A nielen to, bude tam definovaná možnosť okolitých obcí stať sa súčasťou mesta. osobne som navštívil obce v blízkosti Košíc a som rád, že o spoluprácu a zrejme aj pristúpenie majú záujem."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári