ďalšími bezdomovcami je známy tým, že jeho dcéra Magda, ktorá je takisto bez strechy nad hlavou, porodila prvé dieťa roku 2000 - miléniovú Veroniku, dnes päťročnú a zatiaľ bez akejkoľvek perspektívy do budúcna.
Jozef má 37 rokov, vyučil sa v SOU dopravnom. Desať rokov pracoval v strojárskom podniku, ten skrachoval. Prácu nemá, stará sa o manželku a tri deti vo veku od 7 mesiacov do 11 rokov. Zúfalému Jozefovi pomohli tak ako mnohým v Charitatívno-sociálnom centre v Košiciach, ktoré má na starosti Arcidiecézna charita (ADCH) Košice. Tá za svoju činnosť dostala nedávno Cenu mesta Košice.
Riaditeľ ADCH Ing. Ján Dečo včera informoval o útulku pre bezdomovcov na Bosákovej ulici s kapacitou 40, neskôr 80 lôžok, ktorý aj keď funguje v provizórnom režime už od januára, oficiálne slávnostne otvoria a posvätia 23. júna o 11.00 hod.
"Aj keď sa za posledné tri roky urobil v Košiciach výrazný pokrok v sfére sociálnych služieb, za uplynulých dvanásť rokov v tejto oblasti štátne inštitúcie takmer nič neurobili a tento dlh stále cítiť," uviedol riaditeľ. "Z mojej strany nejde o deštruktívnu kritiku, ale odkedy jestvuje ADCH, doslova sme suplovali štátnu správu i samosprávu. Tie sú aj ochotné vyjsť v ústrety a poskytnúť potrebné financie, ale s jednou podmienkou: aby útulok nebol v ich mestskej časti. Asi pred siedmimi rokmi malo dôjsť k zriadeniu útulku pri železničnom učilišti, bolo na to vyčlenených sedem miliónov korún. Tie nakoniec prepadli, lebo sa nenašiel realizátor projektu."
V Košiciach zriadila ADCH tri charitatívne inštitúcie. Nocľaháreň Emauzy na Fialkovej s kapacitou 26 lôžok, Krízové centrum Košice na Všešportovom areáli (50 miest) a útulok na Bosákovej ulici. Tam chcú v spolupráci s občianskym združením Feman rozbehnúť aj projekt orientovaný na elimináciu závislosti sociálne odkázaných na alkohole. Iba v Košiciach je evidovaných okolo 3 000 ťažkých alkoholikov. Oficiálne štatistiky o počte bezdomovcov v meste nejestvujú, ale podľa J. Deča sa ich čísla pohybujú v rozmedzí od 500 do 1 500, on sám sa prikláňa k číslu 700. Vyjadril sa aj k asi 40 ľuďom vrátane malých detí, ktorých v utorok vysťahovali z Vodárenskej ulice.
"Solidarita sa nesmie biť so zodpovednosťou. Ak by som ja predal byt, nasťahoval sa do prázdneho objektu a potom ma odtiaľ vysťahovali, asi by to nikoho veľmi nezaujímalo. Povedzme rovno, že si štát pred týmito problémami dlho zakrýval oči," skonštatoval J. Dečo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári