"Radi by sme naplnili proces profesionalizácie armády v skoršom termíne. Kedy to presne bude dnes povedať neviem. Predpokladám však, že termín 1.1.2007 skrátime o pol roka. Zmena termínu si však vyžiada aj určité zákonné opatrenia," vysvetlil minister obrany a dodal, že profesionalizácia na východnom Slovensku zaznamenáva najväčší úspech.
"Skutočne, stav profesionalizácie v tomto regióne hrá v rámci Slovenska prím. Momentálne máme Ozbrojené sily profesionalizované na 85 %, pričom na východnom Slovensku sa do armády hlási najviac ľudí. Určite v tejto súvislosti dôležitú úlohu zohráva aj skutočnosť, že nezamestnanosť núti ľudí hlásiť sa do armády. My sme radi a poskytujeme im možnosti uplatnenia," uviedol J. Liška.
Ako dôkaz pripravenosti armády na nové podmienky fungovania uviedol mechanizované prápory v Michalovciach a v Trebišove. "Prápor v Michalovciach je už dnes plne profesionalizovaný a nenachádza sa v ňom ani jeden vojak základnej vojenskej služby. Niekoľko ich je ešte v Trebišove."
Vzhľadom na členstvo SR v Severoatlantickej aliancii NATO sa znížila potreba tankov a kolesovej techniky. Tankov vraj máme priveľa a budú sa konzervovať.
"Momentálne využívame tanky T 72 a nákup ďalších neplánujeme. Potreba využívania tankov oproti minulosti sa výrazne znížila a ich počet musíme znížiť. V rámci kolesovej techniky armáda momentálne nakupuje Aligátory, ktorých by sme mali mať v rozmedzí rokov piatich rokov až sto. V budúcnosti uvažujeme aj o nákupe väčších kolesových mechanizmov a staré tatrovky sa stanú minulosťou. Urobíme medzinárodný tender, ktorý by sa mal uzavrieť do konca roka," hovorí J. Liška.
Do priemyselného parku v Kechneci sa chystá automobilka MAN. Rozhodnutie by malo padnúť v priebehu nasledujúcich týždňov. V tejto súvislosti sa pretriasala aj otázka stimulu v podobe nákupu vojenských áut od MAN-u našou armádou. Starosta Kechneca Jozef Konköly dokonca o tom hovoril aj s premiérom Dzurindom... "Chápem, že by to pomohlo, ale my sme nikdy s automobilkou MAN nerokovali. Ani sa na to nechystáme, táto automobilka sa však môže prihlásiť do tendra podobne, ako aj ostatné. Pôjde o investíciu v miliardách korún, preto musíme mať z čoho vyberať."
V Košiciach sa už armáda nenachádza, zato objektov po nej zostalo neúrekom. Minister Liška tvrdí, že to, čo nepotrebuje štátna správa, ani mestá, či obce, sa odpredá. "Máme jasnú stratégiu. V prvom kole ponúkame objekty subjektom štátnej správy. Ak neprejavia záujem, oslovíme mestá a obce. Ak bude majetok presahovať do viacerých obcí, ponúkneme ho samosprávnemu kraju. Až krajným riešením je odpredaj a vidím to tak, že k nemu nedôjde. O budovy totiž prejavujú záujem aj univerzity. Majetku sa postupne zbavujeme a zo súčasných 84 kasární opustí armáda do konca roka 2010 až 60."
V rámci Technickej univerzity v Košiciach vznikla Letecká fakulta, ktorá nahradila bývalú Vojenskú leteckú akadémiu M. R. Štefánika. Študenti i zamestnanci civilnej školy však majú problém vstupovať do vojenského priestoru a musia sa podrobovať kontrole. "Univerzita dostala objekty zadarmo, preto musí niečo vytrpieť. Nebudeme tam večne, ale ešte máme niekoľko študentov, ktorí musia štúdium dokončiť. Civilný sektor môže byť rád, že môže užívať tieto priestory skôr. Dostali zadarmo trenažér v hodnote desiatich miliónov korún, ktorý užívajú. Pokiaľ tam máme svoje záujmy, vyhadzovať nás nemôžu. Touto otázkou sa už zaoberá aj Generálny štáb a robíme maximum, aby sme spolupracovali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári