Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL - téma: infekcie v lete

S gynekológom MUDr. J. Valkom o rizikách, ktoré číhajú na kúpaliskách a prírodných vodných plocháchMenzes sa dá pozastaviť, ale nie príliš

S gynekológom MUDr. J. Valkom o rizikách, ktoré číhajú na kúpaliskách a prírodných vodných plochách

Menzes sa dá pozastaviť, ale nie príliš často

Teplé dni, ktorých sme sa konečne dočkali, lákajú vyzliecť sa do plaviek a vybrať sa k vode. Nie je však voda ako voda. S týmto tvrdením súhlasí i MUDr. Ján Valko z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura na Triede SNP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ženy by si mali dávať pozor, do akej vody sa ponoria, aby si ochladili rozhorúčené telo," radí J. Valko. "Medzi kúpaliskom a prírodnou plochou je veľký rozdiel. Voda na kúpalisku je udržiavaná a skôr ako do nej môžu vojsť prví návštevníci, musia byť hygienikmi urobené atesty, teda odbery vzoriek vody. Na jazerách, riekach a ďalších prírodných, aj umelo vytvorených nádržiach, sa zväčša nič také nerobí." Práve pri takomto kúpaní si ženy môžu priniesť domov nepríjemné ochorenia. Buď ako alergické prejavy na koži v okolí genitálií alebo vo forme plesní.

SkryťVypnúť reklamu

"Ani na kontrolovaných kúpaliskách nemáme však stopercentnú istotu, že sa nám vyhnú všetky mikroorganizmy, baktérie a vírusy, ktoré sa vo vode vyskytujú. Na malom priestranstve v bazéne sa totiž zväčša kúpe veľa ľudí, a to je pre podobné ´potvorky´ raj. Chybou je v takom prípade čiastočne to, že ľudia sa pred vstupom do vody vyhnú sprche, i keď vedia, že sú nosičmi nejakého vírusu," upozorňuje J. Valko.

Druhým faktorom ohrozujúcim kúpajúcich môžu byť fekálne baktérie nachádzajúce sa v stolici zdravých ľudí. Keď sa ponoria do vody, spolu s nimi sa idú "kúpať" aj tieto baktérie. Pokiaľ ich je veľa a dostanú sa do vody, najmä u malých detí alebo oslabených ľudí môžu vyvolať hnačkové ochorenie, infekcie rán či zápaly močových ciest. Pri pobyte v bazénoch nie sú výnimočné ani vírusové ochorenia, ktoré spôsobujú tak vírusy z už spomínanej stolice, ako i hlienu.

SkryťVypnúť reklamu

"Vode sa nevyhýbajú ani stafylokoky pochádzajúce z úst, nosa a pokožky. Tie si môžeme priniesť najmä z termálnej vody a vyvolať môžu zápaly kože, dýchacích ciest, močových i pohlavných orgánov," pokračoval J. Valko vo vymenúvaní nepriateľov, s ktorými sa môžeme vo vode stretnúť. I keď sa proti nim používa chlór, ak je ho niekde viac ako by malo byť, aj to môže mať negatívny účinok, pretože chlór a ostatné dezinfekčné látky vysušujú pokožku a sliznice. Na takejto predispozícii, čiže ak je znížená odolnosť sliznice, sa môžu zachytiť baktérie, i keď pošva a sliznice majú aspoň čiastočnú schopnosť sa brániť. "Napriek spomínaným negatívam sa určite vode a plávaniu nemáme vyhýbať. Treba byť však všímavým a robiť všetko, aby sme sa prípadných ochorení vyvarovali."

SkryťVypnúť reklamu

J. Valko kúpanie vo všeobecnosti vrelo odporúča. Dokonca plávať môžu aj tehotné ženy, a to až do konca ôsmeho mesiaca. "Je to pre telo výborná možnosť pohybu. V poslednom období sa stále viac dostáva do popredia pôrod dieťaťa do vody." I to potvrdzuje, že voda áno, budúca mamička si podľa J. Valka takéto ochladenia tela nemusí odriecť. "Rezolútne však zakazujem plávanie v nekontrolovanej vode, kde síce môže byť menej ľudí, čo by mohlo vyvolať pocit, že žene tam hrozí menšie riziko. Vôbec to ale nie je tak, lebo v jazere môžu byť sinice a riasy. Sinice sú najtoxickejšie organizmy premnožujúce sa hlavne v horúcich letných dńoch. Spôsobiť dokážu kožné problémy, dýchacie i zápal očných spojiviek." Ešte vážnejšie je, ak náhodou s vodou človek prehltne väčšie množstvo siníc. Vyvolať dokážu kŕče svalstva, bolesti hlavy, žalúdočnú nevoľnosť. Keď sa už predsa len vo vode so sinicami kúpeme, po vyjdení sa treba hneď osprchovať a dôkladne vyprať plavky.

"Kúpanie ženám dosť sťažuje menštruácia. Viaceré chcú, aby, ak je to možné, krvácanie bolo oddialené. Dá sa to, no hormonálny prípravok obsahujúci gestagény treba začať užívať včas, v polovici cyklu resp. 4 až 5 dní pred očakávanou menštruáciou. Spomínaný gestagén navodí v organizme situáciu akoby išlo o tehotenstvo a menštruácia sa neobjaví." Keď po návrate z dovolenky tabletky vysadí, v priebehu troch dní riadne menštruáciu dostane. "Lekári síce takýto zásah nemajú radi, pretože je to narušenie hormonálneho cyklu, ženy však chápu. Celý rok na dovolenku šetria, tešia sa a potom sa nemôžu ani okúpať? Pokiaľ sa tento zásah nerobí často, len trebárs raz za rok, dá sa aplikovať," postavil sa J. Valko na stranu žien. Jednoduchšiu situáciu majú tie dámy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Ony nemusia nič nové naviac brať, len neurobia sedemdňovú pauzu, keď sa zvyčajne objavuje krvácanie, ale hneď začnú užívať ďalšie balenie. "Toto je tiež bezpečný spôsob, ale znovu opakujem, nesmie sa robiť často, pretože vždy je to umelý zásah do menštruačného cyklu ženy."

Keď sme už spomenuli dovolenku, Slováci často smerujú k moru. J. Valko ho jednoznačne doporučuje. I vďaka očistnej funkcii slanej vody je to najfyziologickejší spôsob kúpania. Má pozitívny vplyv na organizmus každého, samozrejme i žien. Nech už čakajú bábätko alebo nie.

Nemusí to byť vždy len more či kúpalisko, aj vaňa pomôže upokojiť telo či dušu

Ako relax je najlepší večerný kúpeľ

Len málokto si môže dopriať stráviť celé leto pri mori či byť každý deň od rána do večera na kúpalisku. Najčastejším a jediným miestom dotyku tela s vodou je vaňa, ktorú máme doma. V nej sa síce plávať nedá, ale dopriať si príjemný pocit a relax, na to dokonale poslúži. Poďme si teda urobiť čosi príjemné pre seba doma, vo vani.

Kým púšťame do vane vodu, snažíme sa pripraviť si na jedno miesto všetko, čo budeme ku kúpeľu potrebovať. Určite sa vám už stalo, že keď ste boli vo vani, tedy ste zistili, že ste na niečo, čo práve potrebujete, zabudli.

Prvou zásadou teda je všetko si vopred pripraviť na jedno miesto dosiahnuteľné z vane. Voda, v ktorej sa budeme kúpať, by nemala byť ani horúca ani ľadová. Ideálna je okolo 37 stupňov Celzia, pretože pomáha znižovať krvný tlak.

Po prvom osprchovaní si jemnou kefou urobíme masáž. Podporíme obehový systém, posilníme srdce a aj pokožke pomôžeme urýchliť tvorbu nových buniek.

Voda pomáha pri bolestiach, nie je pre ňu problémom eliminovať ani stres, stuhnuté svaly či dokonca nádchu. Najmä po celotýždennom zhone dobrý kúpeľ znamená úľavu.

Ideálne by pravdaže bolo, pokiaľ si môžeme dopriať kúpeľ každý večer alebo aspoň obdeň. Večer preto, lebo vtedy je už zväčša takmer ticho v byte, deti spia, manžel sedí pri televíznej obrazovke, a tak si žena môže vytvoriť v kúpeľni príjemné prostredie. Niektorá si dokonca atmosféru dotvorí tlmeným svetlom a relaxačnou hudbou. Dobré je použiť aromatické oleje, ktoré potešia zmysly, ale zmierňujú aj niektoré bolesti a pocity. Napríklad, ak sme prechladnuté, máme popraskané cievy či sme nervózne.

Po kúpeli je výborné ešte sa osprchovať. Postupujeme smerom od nôh hore a púšťame si striedavo teplý a studený prúd vody. Je to výborný spôsob aj v boji proti celutitíde.

Keď kúpeľ skončil, určite hneď nevyjdeme z kúpeľne. Telo sa musí vyrovnať s teplotou prostredia, do ktorého z vody vyjdeme. Radšej sa preto zabaľme do hrubej osušky alebo si oblečme župad a ďalších dvadsať minút absolútne nič nerobme, len buďme v tele. Je až neuveriteľné, ako dobre to pôsobí na pokožku, ktorá sa posilní a pritom sa stane vláčnejšou.

Pokiaľ naše "hovenie" v teple skončilo, telo treba určite natrieť regeneračným prípravkom. Pokožku nesmieme nechať suchú.

Po skončení starostlivosti si ešte doprajme masáž od partnera alebo aspoň niekoľko posilňujúcich a naťahujúcich cvičení. Uvidíte, ako príjemne a uvoľnene sa vám bude spať.

Do bazéna radšej bez šošoviek

Kto sa chystá zaplávať si a používa šošovky, určite by ich s nimi nemal ísť do vody. Najmä, ak sa chystáme do bazéna s termálnou vodou. Môžu sa tam totiž vyskytnúť prvky améby, ktoré sa zachytia pod šošovkou a pri nedostatočnej dezinfekcii vedia spôsobiť infekciu oka.

Améby dokážu zapríčiniť aj hnačky a najnebezpečnejší druh aj zápaly mozgu a mozgových blán, kedy je veľmi rýchly priebeh končiaci zväčša smrťou.

Voda naozaj pomáha držať sa nad vodou

Plávanie lepšie než chôdza

Milovníci plávania určite každému potvrdia, že vo vode sa cítia v bezpečí, dokonca majú dojem akejsi ochrany pred vonkajším svetom. Plávanie podporuje relaxáciu organizmu, uvoľňuje telo, pri plávaní si oddýchne aj náš mozog, keďže nie je nútený pracovať toľko ako keď stojíme.

Voda tiež podporuje krvný obeh, pomáha riešiť pocit ťažkých nôh. Na kúpaliskách i v mori je voda o čosi chladnejšia ako je naše teplo, takže cievy sa stiahnu, a tým uľahčujú spätný krvný obeh z končatín do srdca. Pre ešte lepší pocit sa doporučuje chôdza vo vode.

Pohyb vo vode predstavuje tiež ideálny spôsob ako si posilňovať svaly jemne, bez toho, aby nás niečo bolelo. Odborníci pritom vyrátali, že za minútu plávania spotrebuje telo toľko energie ako keby sme štyri minúty poctivo chodili.

Na vodu ale i pozor! Nikdy neskáčme do takej, kde nepoznáme jej hĺbku. Skôr, ako do nej vkročíme, treba aspoň trochu ochladiť rozpálené telo, napríklad pod sprchou. Kde nie je sprcha, vstupujme do vody postupne, čiže postupne ochladzujme partie tela. Najcitlivejšie je to okolo drieku. A už vonkoncom nechoďme do vody, ak sme sa tesne predtým dobre najedli alebo sme si práve dali pohár piva či nejaký alkoholický nápoj. Sú to vážni nepriatelia.

Po saune si dajte studený kúpeľ

S vodou sa stretávame i pri takej činnosti akou je saunovanie, ktoré posilňuje obranyschopnosť organizmu, krvný obeh a priaznivo vplýva na pleť. Určite však do sauny neideme nalačno, no ani s plným bruchom. Jedno i druhé môže spôsobiť zbytočné, neželané problémy. Po saunovaní sa zväčša ideme ochladiť buď do bazéna s ľadovou vodou alebo pod studenú sprchu. Jeden i druhý spôsob sú správne, záleží len na žene, čo skôr znesie. Ochladzovať sa treba vždy smerom od nôh k srdcu.

Nebojte sa pohlavnej choroby

Ak hovoríme o kúpaní a plávaní, teda miestach, kde sa zvykne zhromaždiť naraz viac ľudí, vždy sa v tejto súvislosti môže vynoriť otázka, či sa z vody nedá "získať" nejaká pohlavná choroba. Odpoveď znie - z vody určite nie.

Pohlavné choroby sa prenášajú pohlavným stykom. A domov si ich žiaľ, našinci prinášajú najmä z dovoleniek v cudzine, kde vznikajú rýchle lásky. Sú síce zväčša horúce, plamenné, no trvajú krátko, niekedy jedinú noc. Zato následky sú podstatne vážnejšie a dlhšie trvajúce. V ojedinelých prípadoch, ak ide o prenos HIV, môžu byť dokonca i smrteľné.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 34 890
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 720
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 424
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 344
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 923
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 5 834
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 521
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 333
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  2. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  3. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  4. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  5. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  6. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  7. Viktor Pamula: Nie Ruskému zákonu
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 450
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 445
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 859
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 773
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 900
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 519
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 905
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 038
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  2. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  3. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  4. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  5. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  6. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  7. Viktor Pamula: Nie Ruskému zákonu
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 450
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 445
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 859
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 773
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 900
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 519
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 905
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 038
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu