Pomáha invalidným i nezamestnaným a chce vytvoriť historický skanzem
Po seriáli, v ktorom sme dali priestor starostom mestských častí, odštartovali sme ďalší, venovaný košickým poslancom Národnej rady SR. Dostanú priestor, aby sa, keďže im na budúci rok končí funkčné obdobie, pripomenuli občanom a verejne povedali, čo urobili, aby sme na nich nemuseli len hromžiť, ale aj ich chváliť.
Skôr ako začal bilancovanie, vrátil sa o tri roky dozadu, teda do roku 2002, kedy ako poslanec slovenského parlamentu zažil veľmi zložité politické obdobie. Uskutočnil márny pokus o vnútornú demokratizáciu Hnutia za demokratické Slovensko, o to, aby sa tento politický subjekt stal akceptovaným a uznávaným partnerom na slovenskej i medzinárodnej politickej scéne. "Vzhľadom k tomu, že citovaná politická strana nebola schopná akejkoľvek reflexie a nápravy, po vylúčení z nej som založil samostatný Klub nezávislých poslancov a založili sme novú politickú stranu - Ľudovú úniu." Vnútorné pomery v Národnej rade SR, vznik menšinovej vlády a pochybné i nečisté hlasovania viedli V. Tkáča k tomu, že chcel ostať sociálne, čestne a odborne zaviazaný svojim voličom. Istý čas bol preto bez straníckej i klubovej závislosti. Dnes je členom Smeru-SD. Presadzuje ľavicové hodnoty a hodnoty európskeho sociálneho modelu, Medzinárodnej organizácie práce a Rady Európy.
Má úzku spoluprácu so sociálnymi partnermi.
"Od začiatku volebného obdobia som spôsobil ako predseda Výboru pre sociálne veci a bývanie NR SR, kde som pripravoval sociálne únosné návrhy na ochranu sociálne ohrozených občanov ako protipól vládnej reštriktívnej legislatívy," začal V. Tkáč hodnotiť svoju poslaneckú činnosť. Ako zástupca Národnej rady v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy v Štrasburgu vykonával viacero dôležitých medzinárodných funkcií, najmä funkciu podpredsedu politickej frakcie Skupina európskych demokratov a funkciu podpredsedu Podvýboru pre populáciu vo Výbore pre migráciu, utečencov a populáciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Zastupoval náš parlament i v Parlamentnej sieti Svetovej banky.
Do marca tohto roku mal v Košiciach otvorenú kanceláriu poslanca. Naďalej však vedie osobnú i písomnú korešpondenciu s invalidnými, chudobnými a nezamestnanými občanmi nášho mesta, v ktorom žije s rodinou trvale od roku 1972. "Výrazne som okrem iného podporoval boj košického občana Jozefa Vargu s asociálnym Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Spolupracujem s generálnym riaditeľom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR v otázkach pomoci ľuďom z východného Slovenska. Chcem pôsobiť v orgánoch Rady Európy a na jej príspevku pri archeologických prácach v centre mesta i pri obnove prekrásneho Dómu sv. Alžbety. Komunikujem s košickými organizáciami zdravotne postihnutých, s funkcionármi mesta, aj so zástupcami občanov, ktorých okradli nebankové subjekty."
V. Tkáč popritom pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. V minulom roku mu v našom meste vyšla odborná monografia. Rád tiež spomína na košický krst publikácie archeológa PhDr. Ladislava Olexu o výskume v Nižnej Myšli. "V súvislosti s tým mám tajný sen, chcel by som prispieť k vybudovaniu skanzemu slúžiacemu nielen občanom Nižnej Myšle, ale i všetkým Košičanom," uzavrel svoje poslanecké hodnotenie Vojtech Tkáč.
Pôvodne sme bilancovanie 11 poslancov chceli uverejniť v abecednom poradí, ale upúšťame od tohto úmyslu, lebo nie všetci mali čas odpovedať nám v dohodnutom termíne.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári