Namiesto zlata chránili dokumenty
V našom meste sa tento týždeň na 9. archívnych dňoch zišli dve stovky archivárov z celej republiky. Tohtoročnou ústrednou témou bol manažment archívneho dedičstva ako súčasti kultúrneho a historického dedičstva. Organizátormi medzinárodného podujatia boli Mesto Košice Archív mesta Košice, Spoločnosť slovenských archivárov, Odbor archívov a registratúr Ministerstva vnútra SR a Sekcia archívnictva a pomocných vied historických Slovenskej historickej spoločnosti.
Symbolom archivárov je hlava boha Janusa, podľa ktorého má pomenovanie i mesiac január. Janus má dve tváre - jednu starú a bradatú, ktorá hľadí do minulosti a druhú mladú nasmerovanú do budúcnosti. Pre niekoho môže byť archivár nepotrebná funkcia. Čo to je hrabať sa v starých zaprášených papieroch... Riaditeľ Archívu mesta Košice JUDr. Jozef Kirst s týmto názorom vonkoncom nesúhlasí. Doma si bežní ľudia predsa tiež uchovávajú fotografie rodičov, starých rodičov, pátrajú po svojich koreňoch a predkoch, odkladajú si rôzne historické dokumenty a doklady. "Toto robia aj štátne inštitúcie, mestá, župy. V ich archívoch sú však celé stáročia, preto sú tieto dokumenty vzácnosťou. Pokiaľ by pri požiari zhorela bežná knižnica, bola by to škoda, ale knihy sa dajú nahradiť keďže vychádzajú v mnohých exepmlároch. Ak zhorí archív, je to nenahraditeľná škoda, lebo tieto dokumenty sú väčšinou všetko originály." I preto podľa J. Kirsta, ak niekde horela archívna budova, nezachraňovali sa truhlice so zlatom, ale dokumenty.
Príkladom sú Košice, ktoré v roku 1556 vyhoreli, spadol aj zvon Urban, oheň bol aj v Dóme sv. Alžbety, ale archív ostal nepoškodený. Ako ochrana sa do archívu nedalo a ani dnes nedá dostať bežným spôsobom. Existovali štyri rôzne kľúče, ktoré boli potrebné na to, aby sa skriňa s tajným archívom dala otvoriť. "Dnešný Archív mesta Košice je na Kováčskej ulici. Budova je postavená veľmi premyslene. Nemal by ju ohroziť ani prípadne vyliaty Hornád, ani požiar, ani porucha vodovodnej siete. Košický archív bol síce istý čas presťahovaný do jedného viničného domu na území terajšieho Maďarska, pričom tajný archív a protokoly mestskej rady a zastupiteľstva boli zamurované. Neskôr sa nepoškodené všetko vrátilo do Košíc," doplnil zaujímavé fakty J. Kirst.
Autor: NAD JAZEROM
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári