Pomôžu pri vybavení dávok, aj pri doklade totožnosti
V našom meste dostal zelenú Program podpory rozvoja komunitnej sociálnej práce v obciach. V praxi to znamená, že na základe zmluvy s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach začali pracovať traja komunitní sociálni pracovníci a šiesti asistenti komunitného sociálneho pracovníka. Cieľovou skupinou sú pre nich obyvatelia v hmotnej núdzi, ktorí majú trvalý pobyt v Košiciach.
Ako upresnila hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková ide o obyvateľov rómskych usadlostí, ktoré sú na území mesta. Tí, čo v usadlostiach bývajú, majú problémy platiť za služby spojené s bývaním. "Vďaka projektu by sa mala ich životná situácia aspoň trochu zlepšiť, pretože budú využívať dávky a príspevky, ktoré umožňujú zákony," pokračovala hovorkyňa. Mnohí zo sociálne odkázaných nepoberajú totiž žiaden príspevok na bývanie, nemajú vedomosti o dávkach v hmotnej núdzi, nevedia si dokonca nič vybaviť, pretože nemajú ani občiansky preukaz alebo iné doklady povedzme o trvalom bydlisku. "Nápomocní pri vybavovaní, aj informovaní, budú práve spomínaní komunitní pracovníci a ich asistenti," tvrdí hovorkyňa. Okrem týchto pracovníkov a ich asistentov aj sociálny referát Magistrátu mesta Košice doškolí ľudí na prácu v teréne.
"Komunitní pracovníci, ktorí sa budú pohybovať hlavne vonku, priamo medzi ľuďmi, začnú na Luníku IX. Potom sa projekt rozšíri do ďalších mestských častí, ktoré majú lokality s obyvateľmi vyžadujúcimi takúto starostlivosť. V Košiciach žije viac ako 8500 ľudí v hmotnej núdzi, ktorí potrebujú pomoc a radu," doplnila Z. Bobríková.
lia
Autor: NAD JAZEROM
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári