nemocnice L. Pasteura na Triede SNP. V centrálnom odberovom pracovisku sa po dlhom čakaní v čakárni dozvedel, že krv sa už v týchto priestoroch neodoberá a má ísť za svojim praktickým lekárom. A tak šiel, v sprievode svojej manželky s umelým bedrovým kĺbom, keďže potrebuje sprievod, za "obvoďákom". Ten ho zas poslal za internistom, ktorý ako na potvoru pracoval až od desiatej. Dôchodcovia sa teda museli unúvať do nemocnice ešte raz na druhý deň.
Keďže takých, ako oni, sú v týchto dňoch desiatky, zisťovali sme, čo sa na centrálnom odberovom pracovisku deje a prečo musia pacienti behať kade-tade, kým im urobia odber krvi.
"Centrálny odber krvi sme od prvého júna zrušili. Bol totiž neopodstatnený, keďže prevažná väčšina ambulancií na poliklinike už patrí súkromným lekárom. Tí mali síce s nemocnicou zmluvy podchycujúce vyšetrenia vzoriek na biochémii, ale nie odbery krvi. Robili sme ich pre desiatky súkromných ambulancií celkom zadarmo. A nielen pre ne. Na odbery k nám prichádzali aj pacienti detskej nemocnice, ústavu srdcových chorôb a dokonca ich k nám posielali aj lekári odinakiaľ. Za túto službu sme od nich nedostávali žiadne peniaze, išlo to z nášho vrecka. Tomu bolo potrebné urobiť koniec," hovorí námestník riaditeľa FN L. Pasteura Ladislav Virág (na snímke).
Ako sme sa dozvedeli, na odberovom pracovisku sa mesačne urobilo cez dvetisíc odberov krvi, pričom pod fakultnou nemocnicou je dnes z pôvodných šiestich desiatok ambulancií už iba desať. Ak rátame iba priemernú cenu materiálu na odber, dvadsať korún, ročne je to pol milióna. Ďalších 450-tisíc korún predstavovali náklady na mzdy spolu s odvodmi pre dve zdravotné sestry realizujúcie odbery. Tie, mimochodom, o prácu neprišli, ale boli k prvému júnu presunuté na iné pracoviská, kde budú lepšie využité.
Zrušením nerentabilného pracoviska zdravotnícke zariadenie ušetrí státisíce, navyše sa dajú uvoľnené priestory prenajať. V nemocnici sa už šušká, kto má o ne záujem, podľa Ladislava Virága však nemocnica ešte nemá predstavu o ich ďalšom využití.
"Prioritným dôvodom na zrušenie centrálneho odberu krvi nebolo uvoľnenie priestorov. Išlo o jedno z racionalizačných opatrení na zlepšenie ekonomickej situácie nemocnice. Samozrejme, priestory neostanú prázdne, nejakým spôsobom ich určite využijeme, zatiaľ však nie je jasné ako. Je tiež potrebné zdôrazniť, že pacienti nebudú zrušením centrálneho odberu o nič ukrátení. Odbery krvi im budú robiť v ambulanciách praktických lekárov alebo špecialistov, tak ako je to všade na Slovensku. Je to bežný štandard - krv odoberá sestrička a materiál potom posiela na analýzu do laboratória. Tak to bude odteraz aj v zvyšných ambulanciách v našej správe," vysvetľuje.
Existencia centrálneho odberu bola podľa námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť socialistickým prežitkom. Svojho času mal síce svoje opodstatnenie, dokonca šlo o veľmi dobrú myšlienku, ale vzhľadom na odštátnenie ambulancií stratil svoj význam a pre nemocnicu bol zbytočne finančne zaťažujúci.
Jeho zrušenie pochopiteľne nepotešilo desiatky lekárov, ktorí ho bezplatne využívali. Teraz za dezinfekčné roztoky, ochranné rukavice a odberový materiál (ihly, striekačky a skúmavky) budú musieť platiť z vlastného vrecka. Jediné, čo možno v súvislosti so vznikom menšieho chaosu nemocnici vytknúť je, že lekárov v záujme pacientov o zmene neinformovala a niektorí z nich v prvých dňoch posielali zbytočne ľudí na centrálne odberové pracovisko. Aj keď treba podotknúť, že zdravotnícke zariadenie súkromné ambulancie informovať nemuselo, keďže odber krvi nebol nijako zmluvne podchytený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári