stálo postavenie hlavnej komunikácie v stavebnej lokalite Grot, ktorá by už postavené rodinné domy spojila s civilizáciou. Grot je komerčná aktivita troch talianskych investorov, mestská časť pomohla žiadosťou o dotáciu z ministerstva na inžinierske siete. Dostala 17 miliónov, no na cesty ani korunu.
Občania si kúpili od jedného z investorov, ktorého zastupuje Ing. Tomáš Novotný, pozemky a nechali si postaviť domy. Bývať v nich však nemôžu, pretože bez cesty nie je možná kolaudácia. Za vzniknutý stav vinia mestskú časť a žiadajú starostu a poslancov, aby situáciu riešil.
"Mestská časť neurobila žiadnu chybu. Aj napriek tomu som požiadal mesto, aby prispelo sumou 5 miliónov korún na cestu, pretože chápem problémy stavebníkov. Keď mesto mohlo za neplatičov z Lunika IX zaplatiť dlh na vode vodárňam vo výške 8 miliónov, môže zaplatiť aj cestu, ktorá bude jeho majetkom," vysvetlil Mutafov na zastupiteľstve.
"Nemyslím, že to je rozumné riešenie. Ide o podnikateľský zámer súkromných firiem, nevidím jediný dôvod, prečo by ho mesto malo spolufinancovať, hlavne, ak zisk z takto zhodnotených pozemkov poputuje do súkromných rúk. Nepoznám tento problém detailnejšie, ale určite by som nehlasoval v mestskom zastupiteľstve za. Nech si to riešia na Západe spolu s Talianmi, teda tam, kde problém vznikol," hovorí poslanec mestského zastupiteľstva za DS Peter Bajus.
Poslanec Martin Boritáš (KDH) si myslí, že najdôležitejšie je teraz presne pomenovať stav vecí, to znamená, čo v zmluvách medzi mestskou časťou a investormi, medzi mestskou časťou a ministerstvou, je a čo, kto nedodržal.
"Kontrolór má dať podnet orgánom činným v trestnom konaní, aby zistili, či došlo k porušeniu zákona. Keď toto bude jasné, bude jasné všetko a môžeme sa baviť o ďalšom postupe, ale aj dôsledkoch," dodáva Boritáš.
Podľa poslanca Igora Laskovského, šéfa klubu SDKÚ-OKS, si tento horúci zemiak musí vyriešiť mestská časť so stavebníkmi, spoluinvestormi a ministerstvom.
"Tu nejde o to, že by niekto peniaze vytuneloval, alebo zdefraudoval. Základný problém je v tom, či sa využili na to, na čo sa podľa zmluvy s ministerstvom využiť mali a ak to tak nebolo, kto je za to zodpovedný. Pretože tento fakt, že sa nedodržala zmluva, spôsobil aj zamietnutie žiadosti o ďalšie dotácie a s tým spojené komplikácie na stavbe. Dôležité pre mňa bude jasné stanovisko ministerstva výstavby, kto pochybil. Miestny kontrolór je kompetentný na to, aby nám poslancom také stanovisko vyžiadal. Mesto by som do toho nezaťahoval, aj keď je jasné, že ak by aj mestská časť chcela, viac ako 2,5 milióna by vo svojom rozpočte nenašla," dodal Laskovský.
A čo na to primátor Zdenko Trebuľa (SMER)?
"Tento problém sme mali na rokovaní vedenia mesta. Vyžiadal som k nemu právnu analýzu, aby som mal v rukách jasné fakty o tom, kto je za čo zodpovedný, kto má voči komu a aké záväzky. Keď to budeme mať na stole, môžeme hovoriť o ďalšom postupe. Aj prípad Furče, aj prípad Grotu, hoci ten sa s Furčou nedá porovnať, lebo tu nezmizla ani koruna, ukazujú, že takéto stavebné akcie by mali byť v budúcnosti realizované pod gesciou mesta, pretože chýba koordinácia a potom dochádza k takým momentom," myslí si Trebuľa a dodáva, že o cestu sa treba starať, plánovať na jej údržbu peniaze v rozpočte, preto je dôležité precíznejšie riešiť vstup samosprávy do podobných akcií a predvídať možné scenáre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári