Sobotišti, zapojil sa do revolučného hnutia meruôsmeho roka, do rozširovania slovenských žiadostí. V máji 1848 išiel do Nitry, aby tam predniesol tzv. Nitrianske žiadosti. Na ceste ho chytili a uväznili v Komárne. Významnú dokumentárnu hodnotu má jeho rukopisný denník z r. 1842-46. Narodil sa 12. septembra 1822 v Sobotišti.
1871 - v Martine zomrel prozaik, básnik, estetik, literárny kritik, tvorca slovenskej romantickej prózy, spolupracovník Ľudovíta Štúra Ján Kalinčiak. Patril medzi prvých spisovateľov, ktorí začali písať spisovnou slovenčinou.
Jeho najvýznamnejším dielom je humoristicky ladená próza Reštavrácia. Ďalšie diela: Mních, Milkov hrob, Serbianka, Púť lásky, Bozkovci, Mládenec slovenský. Narodil sa 10. augusta 1822 v Hornom Záturčí.
1919 - ľudové zhromaždenie v Prešove vyhlásilo Slovenskú republiku rád, štátny útvar na časti východného a južného Slovenska, ktorý sa v dňoch 16. júna - 7. júla 1919 pokúsil ustanoviť diktatúru proletariátu podľa ruského vzoru. Vznikol pod patronáciou Maďarskej republiky rád, sledoval nastolenie socializmu a pripojenie územia s maďarskou väčšinou k Maďarsku. Slovenská republika rád zanikla odchodom maďarského vojska zo Slovenska. Predsedom vládnej rady Slovenskej republiky rád bol český novinár Antonín Janoušek.
1931 - v Bratislave sa narodil etnomuzikológ Oskár Elschek. Profesor, v r. 1989-97 šéf Katedry hudobnej vedy FF UK v Bratislave, v r. 1990-97 riaditeľ Ústavu hudobnej vedy SAV v Bratislave. Prednášal na univerzitách vo Viedni, Hamburgu a na Hudobnej akadémii v Budapešti. V r. 1980-97 viceprezident
Medzinárodnej rady pre tradičnú hudbu pri UNESCO, svetovo uznávaný expert v etnoorganológii. Laureát Herderovej ceny (1996).
1944 - americké lietadlá prvý raz bombardovali bratislavskú rafinériu minerálnych olejov Apollo. Na mesto padlo asi 1 000 bômb. Bomby zasiahli aj kaviareň Štefanka, padli na Vysokú ulicu, na trhovisko na Námestí SNP a na Národné múzeum na Vajanského nábreží.
1945 - v Alamogordo, Nové Mexiko, USA, uskutočnili prvýkrát v histórii ľudstva atómový výbuch.
1946 - začala sa parížska mierová konferencia, ktorá viedla k podpisu mierovej dohody medzi víťaznými mocnosťami a spojencami nacistického Nemecka. Trvala do 10. februára 1947.
1963 - prvá žena vo vesmíre, sovietska kozmonautka Valentína Vladimírovna Tereškovová letela od 16. do 19. júna v kozmickej lodi Vostok 6, ktorá sa priblížila na 5 km k Vostoku 5, riadenému Valerijom Fjodorovičom Bykovským.
Tereškovová sa narodila 6. marca 1937.
1972 - tím lekárov Urologickej kliniky LF UK v Bratislave v nemocnici s poliklinikou Ladislava Dérera na Kramároch uskutočnil prvú transplantáciu obličiek na Slovensku.
2001 - Modre zomrel spisovateľ Vincent Šikula, pôvodne učiteľ hudby. Bol redaktorom časopisu Romboid, v r. 1969-73 dramaturgom Slovenskej filmovej tvorby, po r. 1973 pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V r. 1994-99 predseda Spolku slovenských spisovateľov. V r. 1964 debutoval knižným súborom čŕt a poviedok z vojenského prostredia: Na koncertoch sa netlieska. Nasledovali knihy pre deti Pán horár má za klobúkom mydleničku, Prázdniny so strýcom Rafaelom, novela S Rozarkou, trilógia reflektujúca
dramatické udalosti spojené s 2. svet. vojnou Majstri, Muškát a Vilma. Román Matej zobrazuje život šíriteľa slovenskej literatúry Mateja Hrebendu. Napísal tiež knihu úvah, autorských vyznaní, rozhovorov a literárnych portrétov Nokturná. V r. 1979 mu udelili titul zaslúžilý umelec. Narodil sa 19. októbra 1936 v Dubovej.
(SITA)
Autor: 16. júna
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári