však nerobia, asi im to je jedno. Pozrú do počítača a to je všetko. Pritom som dostala do schránky leták, kde sa písalo, že ak ľudia vedia o niekom, kto je načierno pripojený, nech to nahlásia. Skutočne už neviem, človek chce urobiť dobrý skutok a oni sa takto chovajú. A potom že elektrina dražie," zvestovala nám včera nahnevaná obyvateľka Barce.
Podľa hovorkyne Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSE), Kataríny Urbanovej však spomínaná pani nemohla dostať do schránky žiaden leták. "Naša spoločnosť nerealizovala v minulosti ani tento rok žiadnu kampaň, ktorou by nabádala občanov, aby informovali o neoprávnených odberoch elektriny. VSE takisto neodmeňuje prípadných informátorov," vysvetľuje K. Urbanová.
Pracovníci VSE nakoniec podnet týkajúci sa podozrenia na neoprávnený odber v Barci preverili. "Keďže sa podozrenie potvrdilo, odstránili sme neoprávnené pripojenie. Nasledovať bude výpočet spôsobenej škody a trestné oznámenie na páchateľa," vysvetlila K. Urbanová a dodala, že ľudia kradnú elektrinu vo veľkom a spôsobujú tak obrovské škody. Problém pritom nespočíva len v Luniku IX.
"V minulom roku sme evidovali 523 neoprávnených odberov elektriny, pričom celková škoda z nich predstavuje 13,8 milióna korún. Avšak od začiatku tohto roka sme odhalili ďalších 360 nelegálnych odberov v hodnote takmer deväť miliónov korún," uviedla hovorkyňa a dodala, že tradične najpočetnejšou lokalitou neoprávnených odberov je Zemplín. V minulom roku tam odhalili 159 prípadov a v tomto až 114. "Najvyššie škody však boli zistené v Košiciach. Minulý rok činila škoda viac ako štyri milióny Sk pri 92 prípadoch čierneho odberu. Za posledné obdobie trend odhaľovania stúpol a škoda v tomto roku už teraz predstavuje tri milióny."
Na otázku, či sa na čiernych odberoch podieľajú viac majitelia bytov, domov alebo podnikateľských subjektov, K. Urbanová odvetila: "VSE neeviduje samostatné štatistiky o výške nelegálnych odberov podľa toho, či vznikli v domácnosti alebo u firmy. V roku 2004 sme však pristihli pri neoprávnených odberoch aj dvanásť podnikateľov."
Najpočetnejšou skupinou čiernych odberateľov sú sociálne odkázaní. Nájdu sa však aj takí, ktorí si pri stavbe rodinných domov budujú v stenách tajné odbočky elektrického vedenia. Postup po odhalení nelegálneho odberu má dve roviny, vinníka čaká finančný postih a ešte k tomu aj súd. "V prípade, že dôjde k finančnej škode, jej vymáhaním sa zaoberá naše oddelenie, ktoré má túto činnosť v pracovnej náplni. Nemenej podstatné však je, že neoprávnený odber je ponímaný ako trestný čin a ak ho odahlíme, končí podaním trestného oznámenia a súdom. Spravidla ide o podmienečné odsúdenia. Niekoľko osôb už bolo za krádež elektriny vo väzení. Jeden muž si už odpykal trest za podobný trestný čin trikrát. Najprv sedel tri mesiace, potom šesť a naposledy dostal deväť mesiacov väzenia."
Nie všetky prípady však končia na súde. Je vecou polície, či skutok posúdi ako trestný čin alebo priestupok.
Kristián SABO
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári