človek nevyznal. Náklady pri mojom byte vykazujú čísla ako pri omnoho väčších bytoch," hovorí L. Vlček a dodáva, že v dome majú kompletne zrekonštruované rozvody vody. "Preto nemôže dôjsť k stratám. Aj tak mám zaplatiť za stratu vody 1 900 Sk! Či vodou šetrím alebo nie, to je jedno. V bloku nám robí strata vody za minulý rok 209-tisíc korún, a to je suma, ktorá pri zrekonštruovaných vedeniach vyráža dych. Väčšina ľudí však mlčí," vysvetľuje L. Vlček a tvrdí, že nedoplatok nezaplatí. "Nie, už mám so správcom jeden súd a asi bude ďalší. Minulý rok som mal nedoplatok 6 500 Sk, tento rok vyše dve tisícky. Pritom som si vymenil radiátory, mám plastové okná a výsledok nikde."
Vo vyúčtovaniach sa opäť objavujú koeficienty, problémom je dvojzložková cena tepla. Podľa prezidentky Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Zdenky Jurčákovej ľudí trápia najväčšie položky, teda kúrenie a teplá voda. "Za rok 2004 v Košiciach vznikajú veľké rozdiely v nákladoch na vykurovanie. Tie vznikli preto, lebo jednotliví odberatelia tepla nevyjadrili súhlas Tepelnému hospodárstvu (TEHO) s rozpočítaním fixných nákladov," vysvetľuje Z. Jurčáková.
Každý dom je zaťažený sumou, ktorá vyjadruje počet gigajoulov, ktoré boli objednané. Ak si dom na vykurovanie objednal cca 2000 Gj a spotreboval 1800, fixné náklady zaplatí za 2000 Gj. Vyzerá to tak, že správcovia nemajú správny odhad... "Dá sa to takto povedať. Správcovia sa bránia, že nevedia odhadnúť rok dopredu spotrebu tepla v súvislosti s počasím. Majú však prehľad spotreby niekoľko rokov dozadu. Ak zoberú do úvahy prípadné úpravy domu, nemôže byť rozdiel medzi objednaným a spotrebovaným teplom väčší ako 100 Gj. Žiaľ, stretávame sa s príkladmi, že správcovia objednali aj o 400 Gj viac."
Zlým odhadom správcov sú poškodzovaní vlastníci bytov, pretože sa im navyšuje cena. Vlastníci bytov by sa pri uplatňovaní reklamácie mali dožadovať vysvetlenia, prečo sa enormne navýšila cena fixných nákladov. "Objednávka mala byť prejednaná s viacerými orgánmi spoločenstva," hovorí Z. Jurčáková a dodáva, že nedoplatok sa zaplatiť musí. "Ak by sa však preukázalo, že došlo k poškodeniu vlastníka bytu, môže si náhradu uplatňovať súdnou cestou."
Teplá voda sa, zdá sa, stáva pomaly luxusom. Jej cena je vysoká, preto by ľudia mali zamedziť únikom a neplytvať. Vlastník môže, aj nemôže ohrev priamo ovplyvňovať: "Ak je ohrev vody cez výmenníkovú stanicu a je nízky odber, voda neustále koluje a ohrieva sa opakovane. Koeficient ohrevu sa zvyšuje," konštatuje Z. Jurčáková a dodáva, že TEHO v rámci atomizácie jednotlivých výmeníkov buduje odovzdávacie stanice tepla do jednotlivých domov. Koľko ich v dohľadnom čase bude, to závisí od peňazí, pretože tak robí na vlastné náklady. Pre ľudí by to mohlo do budúcnosti znamenať nižšie náklady. "Budú si môcť dohodnúť vlastný režim odberu teplej vody a tepla na vykurovanie. Prinesie to značné úspory, nemali by sa vyskytovať koeficienty na teplú vodu."
V prípade studenej vody by sa koeficient vyskytovať nemal, hoci niektorí správcovia to ignorujú a stanovia koeficient aj 1,7. "Ak sa robia odpočty meračov niekoľkokrát ročne, porovnávajú sa s fakturačným meračom a nedochádza k únikom či kradnutiu vody, tak koeficient by tam nemal byť."
V krátkom čase sa chystá rokovanie spotrebiteľských organizácií s ministerstvom hospodárstva a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. "Podstatou je, aby boli fakturované len odobraté množstvá pri vykurovaní a teplej vode. Konečný spotrebiteľ nemôže platiť za to, čo neodoberie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári