aké majú využitie, sme sa rozprávali so servisným pracovníkom predajne so zbraňami a poľovníckymi potrebami Jaroslavom Majkrakom.
"Na vlastnenie tejto zbrane nie je potrebné byť držiteľom zbrojného pasu. To znamená, že plynové zbrane sú voľne predajné. Kupujúci však musí mať najmenej 18 rokov a pri kúpe takejto zbrane predloží občiansky preukaz. Jeho nacionále sú v predajni pri kúpe zaevidované. Je to však iba prvotná evidencia. Ako si ich ľudia predávajú medzi sebou, už nikde zaznamenané nie je," hovorí odborník na zbrane.
Podľa neho, samotná takáto pištoľ neublíži, pokiaľ nie je na človeka vystrelené z bezprostrednej blízkosti. Ak by pri výstrele z hlavne vyšľahlo do tváre, mohlo by dôjsť k poškodeniu zraku, alebo podobným zraneniam.
Plynové pištole fungujú ako riadne zbrane iba v tom, že robia efekt výstrelu. Náboj neobsahuje strelu, ale iba plynovú zložku. Náplň môže byť slzotvorná alebo môže obsahovať technické korenie, čiže pôsobí dráždivo sliznice. Do takýchto pištolí sa môžu vkladať aj poplašné náboje, ktoré sú určené iba na spôsobenie hluku. Nabíjanie funguje ako u klasických zbraní, teda ako poloautomaty. Po každom výstrele sa zasunie zo zásobníka do nábojovej komory ďalší náboj.
"Normálne plynové pištole nevystreľujú projektily, lebo hlaveň je z prednej časti zaslepená. Je tam zátka s menším otvorom, aby v osi vyšľahol plyn, ktorý náboj obsahuje," vysvetlil J. Majkrak.
Dozvedáme sa, že tieto zbrane majú mať skôr iba zastrašujúci alebo poplašný účinok. Spôsob ochrany spočíva v tom, že pri výstrele zbraň vyšľahne plyn do vzdialenosti troch až piatich metrov. To stačí na to, že kým si útočník bude vytierať oči, kýchať a prskať, napadnutý stihne uniknúť. A ide vyložene iba o efekt strelnej zbrane, pričom niektoré sú tak detailne vypracované, že sú na nerozoznanie od skutočných. Plynové pištole sú v predaji od 2400 do 8-tisíc korún.
U ľudí je o nich veľký záujem. Na jednu skutočnú zbraň, ku ktorej je potrebný zbrojný preukaz, sa predajú asi 4 plynové. Plynové si kupujú aj strážne služby. Ľudia sa teraz boja. Kupujú si ich záhradkári a chatári, aby vystrašili kadejakých tulákov.
"Pri predaji zbraní sú obmedzenia dostatočné. Keby v prípade z Ružína mal dotyčný mládenec iba klasickú plynovú pištoľ bez vloženého projektilu, tak sa zrejme nič vážnejšie nestane. Bola to ale asi jeho snaha mať účinnejšiu zbraň. To máte asi tak, že aj ľudia, ktorí zbrojný pas nemôžu dostať, zoženú si zbrane načierno," konštatoval Jaroslav Majkrak pri úvahe, či by nebolo vhodné sprísniť podmienky pri predaji plynových zbraní.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári