kvôli zisku peňazí, vraždy v afekte a žiarlivosti, či kruté násilnosti, ktoré majú na svedomí psychopati. S bezcitným mordom a ukrývaním tela u takých mladých ľudí, sa ani policajti nestretli. V partii opitých mladých ľudí, sa bez vážneho dôvodu jeden rozhodol, že návštevníka, na ktorého ma zlosť, jednoducho zastrelí. Dá sa povedať, absolútne bez motívu. Vrah usmrtením protivníka nič nezískal. Prečo u doteraz netrestaného mladíka, z bežnej, slušnej rodiny došlo k takémuto neodpustiteľnému zlyhaniu?
"Poprava" bezdomovca, ktorého mladý Košičan zastrelil plynovou pištoľou ako prašivého psa, nastoľuje pálčivé otázky. Môžu za narastajúcu agresivitu mladých akčné filmy, počítačové hry či konzumná spoločnosť - pýtajú sa mnohí. Podľa naslovovzatého odborníka má všetko negatívne istý vplyv, ale najviac konanie človeka ovplyvňuje jeho osobnosť a rodina.
"Takýto agresívny čin býva obyčajne vyvolaný nejakou frustráciou. Výhovorka bezdomovca, či už bola pravdivá alebo vymyslená, spustila u mladého muža masívnu reakciu. Bola ventiláciou napätia, samozrejme, úplne neadekvátnou samotnému podnetu a podpísal sa pod ňu výraznou mierou aj alkohol," hovorí psychológ Andrej Stančák, ktorý pre políciu vypracoval v podobných prípadoch stovky znaleckých posudkov.
Podľa neho muž, ktorý strieľal, bol rozhodne vodcovským typom. Konal bez ohľadu na to, čo chcú ostatní, podľa všetkého sa s nimi o ničom neradil. Ostatných však následne strhol do situácie, pretože mu pomohli mŕtve telo zakopať. Takéto konanie nie je bežné. Väčšina agresorov svoj čin bezprostredne po ňom oľutuje, mnohí si siahnu na život v snahe odčiniť vykonané zlo.
Istú dávku agresivity máme v sebe všetci, ale normálne je ju ovládať. Zabiť niekoho je vážnym prekročením etických a morálnych princípov a väčšina ľudí by toho nebola schopná. V tomto prípade ku strate kontroly prispel i alkohol, ktorý podnecuje sklony k násilnému správaniu a znižuje kontrolné mechanizmy človeka. Pravdepodobne však mladík, ktorý strieľal, nebol úplne v poriadku a jeho okolie si mohlo už skôr všimnúť známky agrestivity.
"Za agresivitu môže predovšetkým osobnosť človeka a rodina, ktorá ho formuje. Rodičia sú s deťmi od ich útleho veku a mali by ako prví spozorovať nevhodné formy správania. Ak má dieťa intenzívne prejavy trucu, ničí hračky alebo sa hádže v zlosti o zem, je namieste zhodnotiť to odborníkom a začať korigovať. Nepovšimnuté alebo tolerované agresívne reakcie totiž vedú k deštruovaniu osobnosti," vysvetľuje doc. Stančák.
Ospravedlňovanie agresivity či mávnutie rukou so slovami, že z toho deti predsa vyrastú, nie je namieste. Opak je totiž pravdou, agrestivity sa človek len tak nezbaví a istom momente to v ňom jednoducho"vystrelí". Potom môže byť schopný aj takéhoto strašného činu.
Samozrejme, násilie vo filmoch a počítačových hrách môže prispieť tiež svojou "troškou do mlyna". Deti by ho mali dostávať naozaj iba v obmedzených dávkach, o to viac, že im akčné filmy dávajú aj isté návody.
Autor: tnt, jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári