životného prostredia László Miklós. Ako potvrdil, konflikt pokračuje, problém však vidí v rovine ľudskej a komunikačnej.
"Na mieste som videl zásah, ktoré Štátne lesy TANAPu v Tichej doline robia v rámci protipožiarnych opatrení, je šetrný, nie je vidieť stopy po narušení," uviedol minister po obhliadke konfliktnej lokality. Podľa jeho slov teraz je dôležité, aby lesníci aj ochranári začali robiť ústretové kroky. "Vyzveme Štátne lesy, aby podali správu o vplyve zásahu na životné prostredie. To bola, mimochodom, aj podmienka Krajského úradu životného prostredia, aby sa ukončil proces udelenia výnimky pre Tichú a Kôprovú dolinu. Takto sa veci možno posunú," povedal minister.
Ako ďalej uviedol, o probléme zásahu v Tichej doline bude opakovane hovoriť s ministrom pôdohospodárstva, pokúsi sa o rozumnú dohodu. "Zatiaľ ani šetrenie Slovenskej inšpekcie životného prostredia nie je ukončené, nejaké dramatické závery však neočakávam, situáciu treba skôr upokojiť," zopakoval minister. Podľa jeho slov ani platné právne predpisy nie sú celkom jasné, ak napríklad štátna ochrana prírody pripúšťa zásah v chránenom území pri bezprostrednom ohrození života a majetku, požiarne predpisy používajú len pojem ohrozenia. "Nech sa potom právnici hádajú o tom, čo je v danej situácii adekvátne. Celý spor je však o tom, či sa ľudia vedia dohodnúť. Uznávam, že nejaký zásah tam bol potrebný, podľa mňa však nemusel byť taký veľký. Takáto exkluzívna a elegantná protipožiarna cesta nemá na Slovensku vari obdobu," uzavrel minister.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári