Korzár logo Korzár Košice

Voda opadla, začínajú bilancovať následky

Sabinov - V obciach sabinovského regiónu, ktoré v piatok postihli povodne, odstraňujú ich následky. Starostovia obcí do prác zapojili všetkých

nezamestnaných. Čistí sa koryto po rozvodnenom potoku Ľutinka, spevňujú sa brehy. Škody po povodni sú podľa starostov obrovské. V Olejníkove, Ľutine a Pečovskej Novej Vsi sa rozvodnený potok Ľutinka v noci zo štvrtka na piatok vylial zo svojho koryta. Zaplavil pozemky a domy obyvateľov spomínaných obcí. Prívalová voda podmyla dva domy v osade v Pečovskej Novej Vsi. Hasiči pomocou vrtuľníka z Leteckej základne v Prešove evakuovali dvoch obyvateľov v obci Olejníkov. V Ľutine veľká voda ohrozovala dva novostavby a jeden rozostavaný dom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Starostka obce Olejníkov Eva Bartošová sa netajila tým, že práce majú vyše hlavy. "Roboty máme toľko, že nevieme kam skôr ruky strčiť," poznamenala. V obci čistia koryto rieky. K domom, ktoré boli odrezané od sveta navážajú hlinu, ktorú voda odplavila. "Je tam dvojmetrová priepasť, voda si vyplavila nové koryto. Inak by sa k tým domom nedalo dostať," konštatovala. Občania majú vodu v pivniciach, zaplavené sú aj studne. Ľudia sa pokúšali vodu odčerpať. "Nepomôže to, spodná voda sa znova tlačí späť," povedala starostka, podľa ktorej je potrebné vyčkať na pokles vody v miestnom potoku. Zatiaľ nie je možné ani čistiť koryto od nánosov bahna. "Tretí stupeň povodňovej aktivity naďalej trvá, chceme stihnúť urobiť čo najviac prác a potom budeme bilancovať," dodala E. Bartošová. Osoby, ktoré boli v piatok evakuované vrtuľníkom sa v nedeľu večer vrátili do svojich domov. Tie našťastie ostali neporušené, voda však odplavila záhradu. K svojim domom sa dostali vďaka provizórnej lávke z dreva. Dodávka elektrickej energie bola v obci obnovená v sobotu. Predtým pracovníci elektrární v obci spevnili stĺpy vysokého napätia a vymenili potrhané káble elektrického vedenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre našu obec je to nešťastie, škody máme obrovské," neskrýval smútok starosta Ľutiny Vladimír Lelovský. Podľa predbežných odhadov je škoda na obecnom majetku okolo 15 miliónov, doposiaľ nahlásené škody od obyvateľov sú okolo 2 a pol milióna korún. Presnú sumu však vyčísli súdny znalec. "Voda nám ohrozuje dve novostavby a jeden dlhšie obývaný dom. Tri štvrtiny ihriska nám vzala voda. Rozšíril sa tok potoka na jeden a pol kilometrovom úseku," doplnil starosta. Štyri rodiny sú doposiaľ odrezané od sveta, voda vzala lávku vedúcu cez potok k ich domu. Niektorým obyvateľom Ľutiny rozvodnený potok odplavil záhrady. "Nevieme sa z toho spamätať, musíme však riešiť vzniknutú situáciu. Pracujeme na úprave toku potoka. Okolo ohrozených domov ukladáme kamene," dodal V. Lelovský. Niektoré novopostavené rodinné domy sú podľa starostu postavené na nebezpečnom mieste. "Pýtam sa, prečo sú postavené na takomto nebezpečnom mieste, kto na to dal stavebné povolenie?" spytuje sa sám seba starosta a dodáva: "Bohužiaľ, ale napriek tomu ich budeme chrániť."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa starostu obce Pečovská Nová Ves Jaroslava Baňasa "upadajú emócie a nastupuje tvrdá realita. Každý si uvedomuje koľko je božieho dopustenia." Nezamestnaní v rámci malých obecných služieb čistia cesty a chodníky od nánosov bahna. Myslí si, že ľudia si najprv musia uvedomiť, že sa všetko nedá do pôvodného stavu mávnutím čarovného prútika. Prívalová voda sa preliala cez dvory, drevníky, sypance a pivnice rodinných domov. Poškodila aj majetok obce - rozvody pitnej vody, kanalizácie a reguláciu potoka. V rómskej osade vyliata voda z koryta vzala asfaltovú cestu, podmyla dva domy, ktoré sa následkom toho zrútili. Niektorí obyvatelia spadnutých sú ubytovaní u svojich rodinných príslušníkov, dva rodiny ubytovali v jednom z obecných bytov. "Voda je po rómsky ´pani´, robí si čo chce," povedal J. Baňas. Škody sú podľa neho veľké, niekoľkomiliónové. O ich vyčíslenie požiadali súdneho znalca. Starostovia postihnutých obcí sa v nedeľu zišli za účelom hľadania riešenia a možností ako postupovať ďalej. "Jedine koordinovaný postup pomôže. Naše obce, ktoré sú v doline Čergovského pohoria obklopujú okolo 2000 hektárov lesa. Toto treba ustrážiť," uviedol starosta Pečovskej. Pracovníci Povodia Bodrogu a Hornádu dávajú koryto do pôvodného stavu. "Dnes (včera - pozn. red.) konečne začali práce pomocou veľkého buldozéra a robí sa to, čo malo byť už predtým urobené. Vozia lomový kameň, v kritických úsekoch spevňujú koryto. Meteorológovia znova hlásia búrky, nevieme čo nám týždeň prinesie," dodal Baňas.

Vyšný Slavkov je stále odrezaný od sveta

Spiš Povodňová situácia je v okresopch Levoča a Gelnica stabilizovaná. Problémy spôsobovala rieka Hnilec, na niekoľkých miestach došlo ku vybreženiu. Hladina rieky cez víkend klesla. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v piatok vo Švedlári v okrese Gelnica, dnes to už neplatí. Voda sa z Hnilca vyliala v miestnej rómskej osade. Ako nám povedal starosta Vladimír Končík, ku škodám na majetku našťastie nedošlo.

Vážna situácia je však vo Vyšnom Slavkove v okrese Levoča. Vytrvalé dažde spôsobili zosuv pôdy. Cesta vedúca do Spišského Podhradia sa zborila, z tohto dôvodu je neprejazdná. Obec je sčasti odrezaná od sveta, ľudia nemôžu cestovať do práce. Ako nám povedala starostka Viera Kašperová, včera rokovala s vlastníkom cesty - Úradom Prešovského samosprávneho kraja a taktiež s krízovým štábom v Poprade. Zatiaľ to nevyzerá ružovo. "V utorok sem majú prísť robotníci, aby zmapovali terén," povedal nám starostka. Naďalej ostáva nevyriešené, ako budú obyvatelia obce cestovať do práce a ku lekárovi.

Tretí stupeň platí v troch obciach

Kežmarok Tretí stupeň povodňovej aktivity pre okres Kežmarok včera o tretej popoludní Obvodná povodňová komisia odvolala. Tretí stupeň však zostáva naďalej v platnosti pre obce Holumnica, Jurské a Ihľany. "V týchto obciach ešte pokračujú práce na normalizácii života po záplavách. V Jurskom je potrebné dočistiť a dezinfikovať studne a vyčerpať vodu zo zatopených pivníc. Pracuje sa aj na spevnení ciest medzi Ihľanmi a Holumnicou a na úprave korýt tokov, kde došlo k vymletiu brehov," uviedla predsednícka Obvodnej povodňovej komisie v Kežmarku Eva Kelbelová. Ako dodala, v Ihľanoch už v pondelok začali plynári a elektrikári pracovať na definitívnom prepojení plynového potrubia a elektrického vedenia, ktoré boli počas víkendu len provizórne "sprevádzkované". Obec zabezpečuje aj definitívnu opravu vodovodu. V Holumnici je prioritou úprava brehov, ktoré voda podmyla a strhla.

Priebežne obce počítajú aj škody na majetku, napríklad len v Jurskom vodný živel napáchal na obecnom majetku ujmu za takmer milión korún.

Tretí stupeň povodňovej aktivity v troch obciach okresu Kežmarok zostane v platnosti pravdepodobne do štvrtku. "Vtedy sa zídeme, zhodnotíme postup prác a a prípadne prijmeme ďalšie opatrenia," dodala Eva Kelbelová.

Situácia sa stabilizovala

Stará Ľubovňa Od nedele už neplatí pre okres Stará Ľubovňa druhý stupeň povodňovej aktivity. "Všetky toky v okrese sú už stabilizované," informovala nás Viera Vaľková z Obvodného úradu životného prostredia v Starej Ľubovni. Včera do šestnástej hodiny trvali ešte záchranné práce, potom odvolávali starostovia stupne povodňovej aktivity lokálne.

"Záplavy neboli pre okres Stará Ľubovňa v globále nejako výnimočné, lokálne časti však dosť postihli. Obvodná povodňová komisia v najbližších dňoch zasadne, aby sa zhodla na nejakých protipovodňových opatreniach. Sú totiž lokality, ktoré zaplavuje už pri bežných búrkach," uviedla Vaľková. Podľa jej slov budú mať k dispozícii do konca tohto týždňa sumár vzniknutých škôd. "Určite pôjde o milióny," odhadla Vaľková.

(tim, kar, kim, afo)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu