preberá dlhy nemocníc k 31. 12. 2004 v celej výške, súkromným veriteľom vypláca len časť, napríklad 90 - 95 percent istiny ich pohľadávok bez penále. Aj preto niektoré firmy, ktorým nemocnice dlhujú i miliónové sumy, oddlženie cez Veriteľa odmietli a zrejme uprednostnia súdnu cestu vymáhania pohľadávok. Výnimku dostala verejnoprávna inštitúcia Sociálna poisťovňa, ktorej pohľadávku kúpi Veriteľ za sumu 100 percent istiny.
Ak sa nemocnice nezbavia svojich dlhov do konca tohto roka, od toho budúceho ich už veritelia budú môcť exekvovať. Ochranu pred exekúciami totiž zákon zaručuje zdravotníckym zariadeniam len do 31. 12. 2005.
Predsedníčka predstavenstva Veriteľa Sylvia Bocková odmieta interpretáciu, že postup štátnej akciovky je vlastne vydieraním súkromných veriteľov, lebo tí sa musia rozhodnúť medzi zlou a ešte horšou alternatívou. Ani prípadná budúcoročná exekúcia nemocnice by totiž pre firmu iste nebola jednoduchá, jej úspešnosť by bola neistá a nemocnica by už potom len sotva mala záujem o ďalšie služby takého obchodného partnera. "Veriteľ, a. s., uzatvára zmluvy o postúpení pohľadávok na základe vzájomnej dohody," reaguje Bocková.
Šéfky Veriteľa sme sa opýtali, prečo štátna akciovka nekupuje pohľadávky súkromných veriteľov zdravotníckych zariadení za celú sumu istiny pohľadávky, ale snaží sa dosiahnuť čo najvyššiu zrážku. "Metodika postupu oddlžovania bola prijatá už pri vzniku spoločnosti a v rámci nej bol určený aj spôsob a podmienky odkupovania pohľadávok. Cieľom postupu pri rokovaniach s veriteľmi je dosiahnuť čo najvýhodnejšie podmienky, za ktorých budú pohľadávky odkúpené, a za ušetrené prostriedky oddlžiť ďalšie záväzky zariadení," odpovedala a dodala, že po uzavretí zmluvy o postúpení pohľadávky uhrádza Veriteľ dohodnutú cenu do 14 dní.
Ku koncu minulého roka oddlžil Veriteľ záväzky zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva spolu voči 580 veriteľom v celkovom objeme 4,8 miliardy Sk, pričom dosiahnutá úspora na istine je dokopy takmer 187 miliónov.
Priemerná zrážka z istiny, ktorú negociátori Veriteľa, a. s., s veriteľmi štátnych zdravotníckych zariadení vyjednali, teda predstavuje necelé 4 percentá. Podľa Bockovej sa bez negociácie, čiže za sumu 100 percent istiny, odkupujú len pohľadávky, ktorých celkový objem nepresahuje 10-tisíc korún.
Ďalej uviedla, že podiel súkromných veriteľov zdravotníckych zariadení, ktorí neprejavili záujem predať svoju pohľadávku Veriteľovi kvôli zrážke, je "vzhľadom na celkový objem postúpených pohľadávok zanedbateľný". Podľa medializovaných informácií ide asi o 20 firiem.
Neriskuje tak Veriteľ, a. s., že mu veritelia odmietnu predať pohľadávku za napríklad 90 percent istiny a od budúceho roka budú títo podnikatelia a firmy zdravotnícke zariadenia exekvovať? "Úlohou našej spoločnosti je oddlžovať záväzky zdravotníckych zariadení v zmysle uznesení vlády. Je na rozhodnutí každého veriteľa, aký spôsob uhradenia svojich pohľadávok využije."
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac sa nedávno vyjadril, že Veriteľ oddlží zhruba 99 percent všetkých dlhov, teda "rádovo okolo deväť miliárd korún, a tak sú ojedinelé prípady, keď sa firmy odmietajú dať oddlžovať cez a. s. Veriteľ".
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári