padlých na Námestí osloboditeľov aj pietna spomienková oslava spojená s požehnaním hrobov vojakov Červenej armády. Na cintoríne v Košiciach je pochovaných 3 077 vojakov, ktorí zahynuli v mestách a obciach celého východného Slovenska. Väčšina z nich sú neznáme obete vojny, len 534 z nich je v zozname pochovaných a z nich 128 má označené meno aj na hrobe. Košický historik umenia Gabriel Kladek nás upozornil na zaujímavý fakt.
"Už som o tom hovoril aj skôr, ale nikto doteraz neurobil nápravu," konštatoval G. Kladek, ktorý má významný podiel na presnom zmapovaní hrobov vojakov. "Z desiatok hrobov padlých vojakov vandali, alebo možno tí, ktorí zarábajú na odnášaní kovových predmetov do zberní druhotných surovín, ukradli mosadzné hviezdy. Zmizol dokonca aj emblém z ústredného pamätníka."
Ako nás informovala hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobriková, v novom zákone č. 130/2005, ktorý bol prijatý 16. marca 2005 a účinnosť nadobudol 1. mája 2005, boli stanovené práva a povinnosti obcí pri zabezpečovaní starostlivosti o vojnové hroby a poskytovaní finančného príspevku zo štátneho rozpočtu na vojnové hroby.
"Podľa ustanovenia zákona na zabezpečovanie starostlivosti o vojnový hrob sa poskytne obci príspevok na kalendárny rok na každý vojnový hrob v sume päťnásobku minimálnej hodinovej mzdy ustanovenej osobitným predpisom," uviedla hovorkyňa. "Obec je oprávnená požiadať krajský úrad do 30. apríla kalendárneho roka o príspevok na nasledujúci rozpočtový rok na zabezpečovanie starostlivosti o vojnový hrob."
Zákon stanovuje aj postih za priestupky. Od 50- do 500-tisíc Sk zaplatí ten, kto poškodí alebo znečistí vojnový hrob, ale aj ten, kto zriadi, premiestni, prestavia, alebo zruší vojnový hrob bez súhlasu ministerstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári