spoločnosť Krug za dokument Muharemova hudba Oči života. Víťazovi odovzdal cenu na javisku Štátneho divadla výkonný riaditeľ Karpatskej nadácie Sándor Koles. Sedemčlennú medzinárodnú porotu zaujal citlivý portrét nevidiaceho muža z Kosova, ktorý napriek svojmu hendikepu a skutočnosti, že je Róm, živí sa hraním po vlakoch a musel utiecť z domoviny, nestráca optimizmus a chuť žiť naplno.
Balkánske krajiny zožali opäť najväčšiu úrodu cien. Aj cenu európskej kultúrnej nadácie dostal program srbskej televízie B92 "Ak niečo podpaľujete…" približujúci hrôzostrašné výpovede srbských mužov obvinených zo zločinov v Kosove. Kosovská link Production si domov nesie Cenu austrálskeho klubu novinárov za film "Vianočný stromček pre zabudnutých" mapujúci osudy obetí násilia v Kosove. Naprázdno neobišla ani košická lokálna televízia Naša. Cenu Karpatskej nadácie získala séria reportáží historika Gabriela Kladeka o hroboch vojakov Červenej armády. Upozornil v nej na katastrofálny stav vojenského cintorína a objavil dokonca nikdy nezverejnený zoznam obetí vojny, ktoré zvážali do Košíc z celého východného Slovenska. Na základe odvysielaných skutočností mesto okamžite urobilo nápravu a rodiny padlých zistili, kde ležia ich blízki.
Za Slovensko si prišla prevziať Cenu nadácie rodiny Vogelsongovej nezávislá producentka a dokumentaristka Anna Kolárová. Získala ju za program Priatelia z výchovného cyklu pre nepočujúce deti, kde vtipným spôsobom využíva pantomímu a televízne médium vôbec. Cenu primátora mesta Košice si odniesol bieloruský program "Cesty" z produkcie Kanál 2 Mogilev. Porotu zaujal odvážny portrét mladých ľudí, ktorých spája pocit neslobody a odsunutia na okraj spoločnosti. A špeciálnu Cenu medzinárodného festivalu turistických, ekologických a športových filmov dostal program z produkcie Tv Skrunda Litva čistenie vodného zdroja Ciecere o snahe občanov mestečka vyčistiť svoj vodný zdroj. Porota udelila aj dve čestné uznania. Prvé z nich putuje do Beogradu a televízie B92 za program Globalizácia zo satirického seriálu Mille proti zmenám. A druhé si prevzala Alternatívna televízia ATV Banja Luka za program "Čistiareň".
"Pred desiatimi rokmi sem prichádzali príspevky na úrovni domáceho videa. Dnes je to naopak. V lokálnych televíziách teraz pracujú skutoční profesionáli. Stretávame sa s dokonalým technickým spracovaním. Tvorcovia sa neboja pasovať s ťažkými témami, prichádzajú s originálnymi uhlami pohľadu a hlbokým ponorením sa do problematiky," zhodnotil predseda poroty Američan Ed Baumesiter.
Na javisku sa na záver objavil aj patrón festivalu Ján Figeľ, člen Európskej komisie. "Som rád, že som tu videl aj témy svedčiace o tom, že sú dnes tvorcovia, ktorým záleží na ľudskej dôstojnosti. Videli sme tu množstvo príspevkov, aj z krajín, kde ešte musia bojovať o slobodu. Táto prehliadka nás presvedčila o tom, aká je dôležitá kultúra komunikácie a kultúra zodpovednosti," uviedol Ján Figeľ.
Už tradične patria posledné slová riaditeľke festivalu Eve Dekanovskej spolu s Marcelom Dekanovským. Ako vždy priniesli dve správy, tú zlú: ‚Festival je mŕtvy.' A lepšiu: "Nestrácame vieru, že sa medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák bude konať opäť v roku 2006." Definitívnu bodku za úspešným ročníkom festivalu urobila záverečná festivalová hymna bulharského speváka Todora Katzarova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári